YouTube’un Kralı PewDiePie’ın Başarı Hikayesi

YouTube’un Kralı PewDiePie’ın Başarı Hikayesi

PewDiePie kim oluyor da, başarı hikayesi oluyor demeyin lütfen. 102 milyon YouTube abonesi yapabilen biri varsa, söz bu yazıyı kaldırıp onu yazarım. Başarı hikayenizin olması için illa iPhone üretmeniz gerekmiyor. Biraz emek olan şeylere saygı duyulabilirse sevinirim. Amma dolmuşum hee… 🙂

PewDiePie’a geçelim. 🙂

PewDiePie Kimdir?

Gerçek ismi Felix Arvid Ulf Kjellberg olan PewDiePie, Youtuber’ların kralıdır diyebiliriz. Ağustos 2013’ten bu yana YouTube’da en çok abonesi olan kişiydi. 2019 ortalarında T-Series adlı Hint müzik şirketi PewDiePie’ın abone sayısını geçti, ama şu an şüpheye düştüm gerçek zamanlı olarak bakacağım. 🙂

** Ooooo T-Series arayı açmış. Ama bence bu iki kanalın bu şekilde karşılaştırılması doğru değil. PewDiePie bireyselde hala 1. benim gözümde.

Neyse adamın biraz çocukluğuna inelim. 24 Ekim 1989′da İsveç’in Göteborg şehrinde doğmuş. Annesi babası baya baya şirket yöneticisi… Hatta 2010 yılında annesi İsveç’te yılın CIO’su olmuş.

Felix küçüklüğünden beri sanatla ilgilenen ve video oyunları oynayan biri. Hatta video oyunları oynamak için arkadaşları ile sık sık okulu asan ve internet kafede takılanlardan… Bizden biri anlayacağınız. 🙂

Felix 2008 yılında Göteborgs Högre Samskola’dan mezun olmuş. Daha sonra endüstriyel ekonomi ve teknoloji yönetimi üzerine daha ileri çalışmalar için Chalmers Teknoloji Üniversitesi’ne kaydolsa da, YouTube tutkusu için 2011 yılında her şeyi bırakıyor. Videolarını finanse etmek için Photoshop sanat projelerinin baskılarını satmaya ve bir sosisli standında çalışmaya başlıyor. İşte size fedakarlık… 🙂

YouTube kariyerine gelecek olursak…

2011 yılında YouTube kariyerine başladı. PewDiePie ilk başta PewDie olarak tescil edildi. Ancak, Felix şifreyi unuttuğu için tekrar YouTube’a PewDiePie olarak kaydoldu. Aralık 2011’e kadar 60.000 abonesi oldu. Temmuz 2012’de kanalı 1 milyon aboneyi aştı. YouTube’da çeşitli video oyunları oynarken çektiği videolarla, bir sürü insanı peşinden sürükledi. Başlangıçta The Dark Descent ve Amnesia gibi korku ve aksiyon oyunları oynasa da, 2014 itibariyle, sadece korku ile sınırlı olmayan ilgisini çeken oyunlara girmeye başladı.

Tabii ki her popüler YouTuber gibi PewDiePie da eleştirmenlerden nasibini aldı, ama 102 milyon aboneden bahsediyoruz sonuçta… Hayranları onu seviyor. 🙂

Başlangıç yıllarına geri dönecek olursak, adam nereden bilsin kanalının bu kadar büyüyeceğini… Kelime seçimlerinde dikkatsizlikleri var. Muhtemelen gelen eleştiriler ve kitlenin büyümesi ile birlikte tarzını değiştiriyor. Aşağılayıcı ve argo kelimeler kullandığı için pişmanlığını da dile getirmiş. Daha ne olsun! Fakat ne olursa olsun, hiç kimse PewDiePie’nin başarısını görmezden gelemez.

2013 itibariyle PewDiePie’nin yaklaşık 1.3 milyar görüntülenmesi vardı. 2014 yılında PewDiePie, Maker Studios tarafından yayınlanan iPhone için resmi bir uygulama haline geldi.

 PewDiePie Özel Hayatı

Felix İsveç’te doğmuş olmasına rağmen, kız arkadaşı Marzia Bisognin ile birlikte yaşamak için İtalya’ya taşınıyor. Buraya bir kalp emojisi koymuşum gibi hayal edin! 2013 yılında İngiltere’deki Brighton, Sussex’e yerleşiyor. Londra’ya taşınmasının nedeni daha iyi bir “internet bağlantısı” içinmiş. 🙂 Ünlü olmak istediği için değil, sıkıldığı için YouTube’a girdiğini itiraf eden, PewDiePie birçok prestijli ödül aldı. 2016 yılında Time Magazine tarafından “Dünyanın En Etkili 100 Üyesi”nden biri olarak seçildi. Instagram’da gördüm, kız arkadaşı ile evlenmiş. Mutluluklar diliyorum. Yakışıklı bir insan, kız arkadaşı da bir o kadar güzeldi zaten. 🙂

PewDiePie bu kadar meşhur olduktan sonra tabii ki onun da hayata, kendine ve başarıya dair söylediği birçok söz olmuş. Biraz da bunlara bakalım.

 • Salata olma. Olabileceğin en iyi brokoli ol! (Bu bana ‘Herkesi mutlu edemezsin çünkü pizza değilsin.’ isimli Şeyma Subaşı çalışmasını hatırlattı nedense!)
 • Kanalım küçükken fanlarımla bağlantı kurmak çok daha kolaydı. Her mesaja cevap verebilirdim ve bundan zevk alırdım.
 • Yorumlar, fanlarınızla (kardeşlerinizle demiş gerçi ama) iletişim kurmanın ana yoludur.
 • YouTube’u bu kadar başarılı kılan şey, izlediğiniz kişilerle, TV’de gördüğünüz kişilerden çok daha yüksek bir dereceye kadar ilişki kurabilmeniz.
 • Sadece eğlendirmek istiyorum; bu benim asıl amacım ve her şeyden önce gelen şey.
 • Diğer YouTuber’lara yardım etmek istiyorum. (Ciddiyse gerçekten çok düzgün çocuk. 🙂 )
 • 2010’da YouTube kanalıma başladığımda, bir gün dünyanın en çok abonesi olan kanalı olacağımı ve böyle büyük bir topluluğun parçası olacağımı asla düşünmedim.
 • Hepimiz farklıyız ama hepimiz aynıyız. Sadece kendin ol ve kimsenin sana kim olduğunu söylemesine izin verme. Kendinizi değerli hissetmek için etiketlere ihtiyacınız yok, bundan daha iyisiniz.
 • Salaksan hiçbir şey kolay değildir.
 • Her saniye unutulmaya daha yakınsın. Dünyadaki hiçbir alıntı bunu değiştiremez.
 • İnsanlara iyi davranın; belki bir gün zengin olurlar. 🙂
 • Kendini sevmek önemli.
 • Bu işe başladığımda, oyun kaydetmek için uygun bir bilgisayarı bile karşılayamadım.
 • Para seni mutlu etmiyor. (Hadi bakalım, parası olanların klişesine hoş geldiniz. 🙂 )
 • Rakamlarla o kadar fazla ilgilenmiyorum, umrumda olan şey hepinizden aldığım destek. Bu sadece rastgele bir sayıdan çok daha fazlası anlamına geliyor.
 • Bu videoları çekmeyi seviyorum.
 • Sizler bu videoları yapmak istemek için temel motivasyonumsunuz.
 • Ailem bütün gün evde oyun oynamamın beni hayatta hiçbir yere getirmeyeceğini söyledi.
 • YouTube için harika olan şey bu, herkes yapabilir.
 • İnsanlara yardımcı olacak bir konumda olduğum için çok şanslıyım ve bu bana çekici geliyor.

Son olarak internette PewDiePie ile ilgili en çok yapılmış aramaların cevaplarını yazacağım.

PewDiePie kaç yaşında?

24 Ekim 1989 – 30 yaşında.

PewDiePie annesi nereli?

İsveçli.

PewDiePie’ın kaç abonesi var?

102 milyon. (Bugün itibari ile)

PewDiePie geçildi mi?

Evet. T-Series adlı Hint müzik şirketi  tarafından geçildi.

PewDiePie aylık izlenme sayısı nedir?

Linke tıkladığınızda istediğiniz rakamlara ulaşabilirsiniz.

PewDiePie ne kadar kazanıyor?

Yine yukarıdaki linkten tahmin edilen kazanca ulaşabilirsiniz.

PewDiePie’ın serveti ne kadar?

30 milyon dolar

PewDiePie subscribe link

PewDiePie twitter

PewDiePie instagram

PewDiePieyoutube

Kaynak: görsel, successstory, awakenthegreatnesswithin, wealthygorilla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir