Yeni Müşteriler Kazanmak İçin Sosyal Medyaya İhtiyaç Var Mı?

Yeni Müşteriler Kazanmak İçin Sosyal Medyaya İhtiyaç Var Mı?

Mevcut pazarlama stratejileri içinde sosyal medya yatırımlarının avantajını hala göremeyen şirketler var. Birçok büyük şirket yöneticisi, pazarlama yöneticisi ve küçük işletme sahibi tarafından sosyal medya hala bir heves olarak kabul ediliyor. Birçok firma sosyal medyayı zaman kaybı olarak görüyor. Onlara göre Facebook, Pinterest ve Instagram gibi sosyal ağlar küçük çocukların video paylaştığı ve zaman geçirdiği alanlar.

Bu şekilde düşünmek kesinlikle büyük bir hata! 

Başarılı bir girişimci olmak, gerekli tüm araçları kullanarak potansiyel müşterilere ulaşmayı gerektirir. Eğer şu anda Facebook, Twitter veya LinkedIn gibi sosyal medya pazarlama kanalları üzerinde aktif değilseniz, bu kanalları kullanan rakiplerinizin bir adım gerisindesiniz demektir. İstatistiklere bakacak olursanız:

  • B2B pazarlamacıların % 84 değişik sosyal medya platformlarında boy gösteriyor.
  • Pazarlamacıların % 83’ü sosyal medyanın kendi işleri için önemli olduğunu düşünüyor.
  • Facebook’un işletmeler için kritik bir öneme sahip olduğunu söyleyen işletmelerin sayısı %75 oranında artmış durumda.
  • Sosyal medya üzerindeki etkileşim outbound marketinge (TV reklamları, çağrı merkezi, e-mail vb…) oranla %100 fazladır.

( İstatistikler Hubspot’tan alınmıştır) Sosyal medyanın hala bir heves olduğunu düşünüyorsanız? İşte size bazı kullanım istatistikleri

  • Twitter’da en hızlı büyüyen demografik 55-64 yaş aralığıdır. Bu demografik 2012 yılından bu yana% 79 büyüdü.
  • Facebook ve Google+ için en hızlı büyüyen demografik 45-54 yaş aralığıdır.
  • Facebook için bu grup % 46 arttı.
  • Google+ için % 56 artmış durumda.
  • Her saniye iki yeni kullanıcı LinkedIn’e katılıyor.

(İstatistikler Fast Company’den alınmıştır.)

Hala ikna olmadıysanız, bu eğilimleri göz önünde bulundurun.

 Forrester Research Analyst Zachary Reiss Davis ‘in yeni yaptığı bir araştırmaya göre, şirketlerde karar verme yetkisine sahip insanların %100’de yüzü işleri için sosyal medyayı kullanıyor. % 98’i blogları okuyor, video izliyor veya podcast dinliyor, %79’unun sosyal ağlarda profilleri var ve % 75’i bloglara yorum yapıyor. (Kaynak: Forrester Research). Bu istatistikler işletme liderlerinin sosyal medya üzerinde çok fazla zaman geçirdiği anlamına geliyor.

Sosyal Medyayı Kullanan Şirketler İçin İyi Haber!

Dünya genelindeki insanların çoğu, sosyal medya siteleri üzerinde oldukça fazla zaman geçirmeye başladı. Bu da işletmenize yeni bir pazara girme olanağı, hedeflenen kitle için mikro içerik yaratma fırsatı ve ürün ve hizmetleriniz hakkında geri bildirim almak için yeni bir yol yarattı.

Neden Sosyal Medya?

Sosyal medya yeni müşterilere ulaşmak ve büyümenize yardımcı olmak için oldukça önemli bir araçtır. Geleneksel pazarlamanın ulaşamadığı bir çok kişiye ulaşır. Bu yüzden ürün ve hizmetlerinizin dikkat çekmesi ve istediğiniz hedef kitleye ulaşmak amacıyla Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi sosyal medya kanallarını reklam vermek amacıyla kullanmalısınız. Sosyal medya pazarlama çoğu işletme için artık bir zorunluluktur. Web üzerinde marka bilincini artırmak ve toplumsal etkiyi geliştirmek için en iyi yoldur. Pazarlama bütçenizin maliyetlerini arttırır, fakat etkileri ve elde edilen kazanımlar açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle şirketlerin Twitter, Facebook, LinkedIn, Google+ ve Pinterest gibi sosyal medya hesapları üzerinden reklam vermeleri karlılıkları açısından çok önemlidir.

One yorum “Yeni Müşteriler Kazanmak İçin Sosyal Medyaya İhtiyaç Var Mı?

  1. Harika açıklamışsın Sibel. Ben de eylül ekim gibi restoran için sosyal medya pazarlamasına başlayacağım ve bu iş için ciddi bütçe ayırmayı düşünüyorum. Doğru kanalları doğru şekilde kullanırsam geri dönüşünün yüksek olacağımdan eminim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir