Yeni Başlayanlar İçin Sosyal Medya Pazarlamayla İlgili İpuçları

Yeni Başlayanlar İçin Sosyal Medya Pazarlamayla İlgili İpuçları

Hiç bir sosyal medya stratejisi gerekli zaman ayırmadığınız takdirde başarıya ulaşamaz. Bu yüzden bir sosyal medya stratejisi oluşturmadan önce, bunun için zaman ayırıp ayıramayacağınızı düşünün ve başlangıç için aşağıdaki adımları uygulayın.

İşte yeni başlayanlar için sosyal medya pazarlamayla ilgili ipuçları:

1- En Başarılı Sosyal Ağlar İle Başlayın

Facebook ve Twitter en popüler sosyal ağ ünvanını korumaya devam ediyor. Google Plus ve Pinteres’te popüler olmaya aday önemli sosyal platformlar arasında. Sosyal medyada önemli bir kayma olmadığı sürece, Twitter ve Facebook şirketiniz için bir kampanya başlatmak istediğinizde en iyi iki seçenek olacak. Eğer bu sosyal ağları kullanıyorsanız, bu platformlarda etkinliğinizi maksimize etmeye çalışın. Eğer kullanmıyorsanız, hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

2- Daha Az Duyulan Sosyal Platformları Araştırın

Sesinizi Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlarda duyurmanız gün geçtikçe zorlaşıyor. Tüm şirketler bu sosyal platformları kullandığı için farkındalık yaratmanız oldukça güç. Bu yüzden çoğu kişinin bilmediği, sosyal medya sitelerini keşfedin. Yeni sosyal medya sitelerinde ilk olan markalardan olursanız, bu daha sonra şirketiniz için iyi bir yatırım olabilir.

3-  İçeriğinizin Kalitesine Odaklanın

Sosyal stratejiniz ne olursa olsun, içerik her zaman önemli olacaktır. Bu yüzden içeriğinizin kaliteli olmasına özen gösterin. Örneğin; Pinterest’te paylaşmak istediğiniz bir görüntü varsa, bunun yüksek kaliteli olduğundan emin olun.

4- Kişisel Çabalarınızı Takip Edin

Sosyal medyada yürüttüğünüz kampanyaların takibini mutlaka yapın. Normal şartlar altında Facebook ve Twitter’da yapılan kampanyalar en küçük işletmeler için bile fark yaratıyor; ama bu her zaman işe yaramayabilir. Bu yüzden bireysel kampanyalarınızın başarısını ölçmek için  HootSuite veya Google Analytics kullanın.

5- Stratejinizi Belirleyin

Kampanyalarınızın etkinliğini ölçtükten sonra, sosyal medya stratejinize bir yön vermelisiniz. Örneğin; Twitter size istediğiniz sonucu vermiyorsa, stratejinizi değiştirin ya da bu sosyal medya kanalına daha çok odaklanın. Tumblr gibi yeni yükselişte olan bir sosyal ağdaki kampanyanız işe yaramıyorsa, o zaman bu sosyal ağda çok vakit kaybetmeyin ve Instagram gibi daha değişik kanallara yönelin. Stratejilerinize yön vermek için veri toplamanın önemli olduğunu unutmayın.

6- Tüm Yorumlara Cevap Verin

İnsanlarla tek taraflı bir ilişkiniz olmasına asla izin vermeyin. Sizden bilgi almak isteyen insanlara kısa sürede dönüş yapın. Şirketinizle ilgili yorumlarda bulunanlara mutlaka teşekkür edin, bu onlara değer verdiğinizi gösterir. Negatif yorum yapanlara, sakın olumsuz yaklaşmayın, eleştirilere kulak asın ve bunları telafi etmek için bir şeyler yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir