Yeni Başlayanlar İçin Dijital Pazarlama Sözlüğü

Yeni Başlayanlar İçin Dijital Pazarlama Sözlüğü

İş dünyası, farklı endüstrilere özgü terminolojilerle dolu. Pazarlamayı da iş dünyasından ayrı düşünemeyeceğimiz için tabii ki bu alanda da durum farklı değil. Fakat pazarlama terminolojisi, internet sayesinde enteresan şekilde dönüşüme uğramaya başladı. Pazarlamanın terimleri değişti demiyorum dikkat edin, ama dijital pazarlama sayesinde her gün yeni bir pazarlama terimine ”merhaba” demeye başladık. 🙂

Bu terimlerin hepsini tabii ki şimdi, şu an sıralamayacağım. Dijital pazarlamaya gönül vermek isteyen, bu işe yeni yeni giren herkesin bilmesi gereken birkaç temel terim var. Şimdi, şu an onları sıralayacağım. 🙂

Yeni Başlayanlar İçin Dijital Pazarlama Sözlüğü

1. Analitik (Analytics)

Analytics, veri toplama, analiz etme ve bunlardan anlamlı bir fikir edinmeye odaklanır. Veriler, web site trafiği, dönüşümler, sosyal medya etkileşimleri vb. yerlerden gelebilir.

2. Otomasyon (Automation)

Otomasyon genellikle pazarlama kampanyalarınızı otomatikleştirmenize olanak sağlayan araçları veya uygulamaları ifade eder. Otomasyon, müşterilerle etkileşimin zamanında ve uygun şekilde yapılmasına yardımcı olur.

3. Çıkma Oranı (Bounce Rate)

Hemen çıkma oranı, hiçbir şeyi tıklamadan veya başka sayfalara gitmeden web sitenizi terk eden ziyaretçilerin sayısını (genellikle yüzde olarak) belirtir. Ziyaretçi sitenizin yalnızca bir sayfasını görüntüler, ardından ayrılırsa bounce rate’iniz yüzde olarak artar. Yani sitenizin bounce rate’i %90’sa bu baya kötü bir durumla karşı karşıyasınız demektir, %50 ise diğerine göre daha iyi bir senaryo çizebilirsiniz. 🙂

4. Alıcı Persona (Buyer Persona)

Alıcı persona terimi, kesinlikle dijital pazarlamaya özgü bir terim değildir, ancak internet, alıcı persona’nın çalışılma ve kullanılma şeklini değiştirmiştir. Alıcı persona, ürün ve hizmetlerinizi alma potansiyeli olan ideal müşterinizin bir özetidir.

5. Dönüşüm Oranı (Conversion Rate)

Dönüşüm oranı, bir bağlantıyı tıklama, bir form doldurma veya güncellemeler için kaydolma gibi istenen bir işlemi yapan site ziyaretçilerinizin sayısını (genellikle yüzde olarak) belirtir. Oran, toplam site ziyaretçisi sayısına kıyasla harekete geçen ziyaretçi sayısıdır.

6. Etkileşim Oranı (Engagement Rate)

Etkileşim oranı, bir içeriğin paylaşım veya yorum gibi aldığı etkileşimlerin ölçüsüdür. Bu oran, (sosyal medyada olduğu gibi) takipçi sayısına kıyasla yapılan katılımların sayısıdır.

7. Evergreen İçeriği (Evergreen Content)

Evergreen içerik, belirli bir zaman geçtikten sonra bile, alakalı ve taze kalabilecek içeriği açıklar. Bu büyük bir SEO avantajıdır.

8. Inbound Pazarlama (Inbound Marketing)

Inbound pazarlama, yararlı bilgiler içeren içerik paylaşarak müşterileri çekmek için kullanılan bir yöntemdir. Inbound pazarlama müdahaleci değildir. Blog makaleleri, sosyal medya yayınları veya e-kitaplar gibi birçok yolla yapılabilir.

9. Anahtar Kelimeler (Keywords)

Anahtar kelimeler, tüketicilerin belirli bir konuyu aramak için kullandıkları kelime veya kelime gruplarıdır. Sitenizdeki bir sayfanın bu aramalardan biri ile eşleşmesi, dönüşüm olasılığını artırır. Bu yüzden web sitenizde alakalı anahtar kelimeler kullanmalısınız.

10. Açılış Sayfası (Landing Page)

Açılış sayfası, bir müşterinin bir reklamı veya başka harici bir bağlantıyı tıkladıktan sonra geldiği bir web sayfasını tanımlar. Açılış sayfaları, müşterinin bilgilerini toplamak için genellikle iletişim formlarını veya diğer yöntemleri kullanır.

11. Organik Trafik (Organic Traffic)

Web sitenize doğrudan Google veya Yandex gibi bir arama motorundan gelen ziyaretler organik trafik olarak kabul edilir. Tüketicilerin aramaları sırasında sitenize yapılan bu ziyaretler, doğal veya organik olarak gerçekleşir.

12. Outbound Pazarlama (Outbound Marketing)

Outbound pazarlama, inbound gibi kullanıcıyı çeken değil, kullanıcıya ürün hakkındaki mesajı iletmek için giden reklam şeklidir. TV, radyo, sms veya e- posta, outbound pazarlama araçlarına örnek verilebilir.

13. Ücretli Trafik (Paid Traffic)

Web sitenize, Google Reklamları, Facebook veya Instagram’daki sponsorlu yayınlardan gelen ziyaretler, ücretli trafik olarak kabul edilir. Ücretli trafik, belirli anahtar kelimelere veya önceden belirlenmiş demografik verilere dayanan reklamlardan gelir.

14. PPC ⁠— Tıklama Başı Ödeme (Pay-per-Click)

PPC‘de, reklam verdiğiniz bir kampanya, bir kullanıcı tarafından tıklandığında, reklamınız ücretlendirilir. Farklı bir deyişle PPC, reklamınız tıkladığında bir ücret talep edilen ücretli bir reklam şeklidir.

15. Duyarlı/Uyumlu Tasarım (Responsive Design)

Duyarlı/uyumlu tasarım kendi başına bir pazarlama terimi değil, ancak dijital pazarlama dünyasında hala çok önemli. Duyarlı/uyumlu tasarım, bir web sitesinin farklı cihazlarda görüntülenme biçimini açıklar. Dizüstü bilgisayar, telefon veya tablet farketmez, kullandığınız cihaz ne olursa olsun, web siteniz her cihazda optimize şekilde görüntülenmelidir.

16. SEO — Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization)

SEO, bir web sitesinin web arama sonuçlarındaki performansını artırmak için kullanılan bir tekniktir. SEO’da web sitesi tasarımı, içerik, anahtar kelimeler, resim etiketleri ve birçok bileşen vardır. SEO’nun amacı, web sitenizdeki sayfaları aramalarla olabildiğince alakalı hale getirip arama sonuçlarında sayfanızı 1. sıraya yükseltmek olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir