Yapay Zeka İlgili En Merak Edilen Sorular ve İstatistikler 2019 [Güncel]

Yapay Zeka İlgili En Merak Edilen Sorular ve İstatistikler 2019 [Güncel]

Yapay zekanın pazarlamayı nasıl değiştireceğini araştırırken, oradan oraya yine bir sürü şey okudum. Konu amacından çıktı. 🙂 Bir şey okumanın en kötü yanı, bilmediğiniz şeylerden dolayı zincirleme bir sürü şey daha okumak zorunda kalmanız. 🙂 Şaka yapıyorum, yanlış anlaşılmasın. Benim için de iyi oluyor. Hem okuduklarımı sentezleyip sizlerle de paylaşmak, benim için bir onurdur. 🙂

Şimdi, şu an yapay zeka hakkında bir bilgi arıyorsanız, tam yerine geldiniz. Bu bir yapay zeka makalesidir. Yazı sonunda sizinle de kaynakları paylaştım. Daha detaylı bilgi almak ve istatistiklerin tamamına bakmak isteyenler, kaynakları inceleyebilirsiniz.

Yine çok aratılan sorularla başlayalım.

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka (AI), insan zekası süreçlerinin makinelerle, özellikle bilgisayar sistemleriyle simülasyonudur. Bu süreçler arasında öğrenme (bilginin edinilmesi ve bilginin kullanımı için kurallar), muhakeme (yaklaşık veya kesin sonuçlara ulaşmak için kuralların kullanılması) ve kendi kendini düzeltme yer alır.

Yapay zeka, zayıf veya güçlü olarak sınıflandırılabilir. Zayıf AI, belirli bir görev için tasarlanmış ve eğitilmiş bir yapay zeka sistemidir. Apple’ın sanal kişisel asistanı Siri zayıf bir AI şeklidir. Güçlü AI, genelleştirilmiş insan bilişsel yeteneklerine sahip bir AI sistemidir. Güçlü bir AI sistemi, insan müdahalesi olmadan da bir çözüme ulaşabilir.

Yapay Zeka Tarihi 

Yapay zeka tarihini kısaca aşağıdaki çizelge de anlatmışlar. Ben de sizin için üşenmedim, Türkçe’ye çevirdim. 🙂 Yapay zeka teriminin ilk kullanımından, ai winter nedir sorusuna kadar tüm cevapları bu çizelge de bulabilirsiniz.

ai tarihi

Yapay Zeka Ne İşe Yarar? Yapay Zeka Ne Amaçla Kullanılır?

Bugün hepiniz yapay zeka kelimesini en az bir kere duymuşsunuzdur. Fakat insanların çoğu yapay zeka kelimesinin anlamını ve bugünün dünyasında neden gerekli olduğunu bilmiyor. Ve bilmemiz gereken gizli bir gerçek var. Bilmesek de, zaten yapay zekayı kullanıyoruz. 🙂 Ancak insanlar hala bu terimin yeni olduğunu düşünüyor ve neden yapay zekaya ihtiyacımız olduğunu sorguluyor.

Yapay zeka ne işe yarar?

Nüfusun artışının yapay zeka ile ilişkisini hiç düşündünüz mü? Nüfus günden güne artıyor. Müşterinin gereksinimleri de öyle… Dolayısıyla kurumlar müşteri talebini öngörülen sürede karşılayamıyor. Bu yüzden bu senaryoda, problemi aşmak için bir alternatife ihtiyaçları var: Bugün sahip olduğumuz alternatif yapay zeka uygulamaları.

Yapay Zeka İhtiyacı

Yapay zekaya (AI) ihtiyacımız var, çünkü yapmamız gereken işler gün geçtikçe artıyor. Bu yüzden rutin işleri otomatikleştirmek iyi bir fikir. Bu işletmelerin insan gücünü korumasına ve aynı zamanda verimliliklerini artırmasına olanak sağlıyor. Ek olarak, şirketler yapay zeka sayesinde yetenekli kişileri şirketin gelişimi için başka görevlerde kullanabiliyor. Bugün şirketler bütün düzenli ve rutin işleri makineleştirmek istediklerini dile getiriyor.

Yapay Zeka Uygulamalarına Örnekler  

Aşağıdaki listede yapay zeka ile ilgili yapılan çalışmalar birbirinden çok farklı olsa da, hepsi ortak bir özelliği paylaşıyor. Daha fazla veri ile beslendikçe, daha fazla öğreniyorlar. Yapay zekanın da özü zaten bu. Girdiyi temel alan bir yazılım sistemi.  

İlgili İçerik: Akıllara Zarar 10 Yapay Zeka Uygulaması

Şimdi dünyada yapılmış yapay zeka örneklerini kısaca inceleyelim.

1. Siri ve Alexa
İş dünyasında gittikçe daha fazla rol alan sesle çalışan asistanlarla ilgili en büyük zorluk, insan konuşmasını tamamıyla anlayamamaları. Daha da ileriye gidersek, bu asitanların insanları gerçek manada anlamaları gerekiyor.

Yapay zeka (AI) ile güçlendirilmiş ses asistanları ilerleyen günlerde, web’i tarama ve alışveriş yapmamıza yardımcı olacak yönlendirmeleri sağlayacak şekilde daha da gelişecek. Hatta ses teknolojisinin ev içi asistanları zamanla yaşlılara bakmaya bile yardımcı olacak. 

2. Amazon ve Online Ticaret

Girdiğiniz bir alışveriş sitesinde, baktığınız birkaç üründen sonra sizi internette takip eden reklamlar, gelişmiş bir yapay zeka uygulaması değil. Ancak Amazon’un öneri sistemi söz konusu olduğunda işler değişiyor. Amazon satış için olası eşyaları daha iyi göstermesi için yapay zeka sistemini her geçen gün geliştiriyor.

3. Uber

Uber yapay zeka ve makine öğrenmesi olmadan var olamazdı. Gideceğiniz yerin ücreti, tahmini varış zamanı ve rota, bunların tümü yapay zeka tarafından belirleniyor.

4. Sosyal Medya Ağları

Sosyal medya ağları, yapay zekanın gelişmesinin temel itici gücü. Özellikle Facebook, yapay zekanın her yönünü kullanıyor. Bir fotoğraftaki yüzleri tanımlamak için görüntü tanıma teknolojisini kullanarak, sizi kişileri etiketlemeye davet ediyor. Bir makinenin bir fotoğrafı okuyabilmesi, mevcut yapay zeka çağındaki en dikkat çekici gelişmelerden biri.

5. Spam Filtreleri

Hiçbir insan (hatta insanlardan oluşan bir ekip) spam mail seline ayak uyduramaz. Bu yüzden Gmail, istenmeyen postaları filtrelemek için ML algoritmaları kullanır. Spam filtresindeki yapay zeka, sürekli olarak gönderenin konumunu veya konu satırındaki anahtar kelimeler gibi meta verileri tarar.

Ülkelerin Yapay Zeka Çalışmaları

Yapay zeka; yüz tanıma, otonom otomobil, daha iyi online sonuçlar alma ve çeşitli endüstrilerdeki işleri güçlendirme potansiyeline sahip. Bu yüzden gelişmiş, gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerin hepsi yapay zekaya konusuna ilgi duyuyor. Yapay zeka ile ilgili yapılan çalışmalar hızla gelişirken, bazı ülkeler tabii ki bu yarışta bir adım daha ötede.

Yapay zeka çalışmalarında dünyanın en iyi 10 ülkesi

Çin

Dünyanın yapay zeka süper gücü olmak için önemli ölçüde yatırım yapan Çin, bu hedef ışığında, 2030 yılına kadar yapay zekada dünya lideri olmak için 150 milyar dolarlık bir bütçe ayırdı. Yapay zeka araştırmalarında da zaten küresel lider oldukları için hedefleri oldukça ulaşılabilir görünüyor. Dahası, ülke derin öğrenme konusunda diğer lider ülkelere kıyasla daha fazla araştırma makalesi yayınlamış.

**Tabii işlemek için muazzam dijital veri kaynakları var. 750 milyon internet kullanan nüfus. 🙂

Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri, yapay zeka süper gücü olma konusunda Çin’e zorlu bir rakip olsa da, yapay zeka için fon sağlama kısıtlandığı için bu konunun geleceği şu an için belirsiz.

İngiltere

İngiltere, yapay zeka ile güçlendirilmiş 121 firma ile Avrupa’da açık ara lider konumunda. 2017 yılında İngiltere hükümeti, robotik ve yapay zeka araştırma projelerini desteklemek için 78 milyon dolar fon sağladığını açıklamıştı.

Kanada

Kanada hükümeti yapay zeka projelerine yatırım yapmada önemli bir rol oynuyor. Mart 2017’de Kanada hükümeti yapay zeka araştırmaları için 125 milyon dolarlık yatırım yapmayı taahhüt etti. Dahası, Quebec eyalet hükümeti, İngiltere ve Çin ile olan önemli yatırımın üst seviyeye çıkarılması gerektiğini, aksi halde Kanada’nın yapay zeka dünyasının gücü olma konusunda geride kalacağını dile getirdi.

Rusya

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e göre, yapay zeka lideri dünyayı yönetecek. Ülke yapay zekaya yıllık olarak 12.5 milyon dolar yatırım yapıyor.

Almanya

Almanya teknik bilgi konusunda yeterince bilgili. Bu yüzden bilgilerini, teknolojik yeniliklerle harmanlamaya hazırlanıyor. Almanya, robotik, otonom araçlar ve kuantum hesaplamada liderlik için kendinden emin.

**Ek olarak, Almanya’nın Siber Vadisi, birçok uluslararası yatırımı da kendine çekiyor.

Norveç

Norveç petrol sondajı ve balıkçılığın ötesine geçme ve bazı teknolojik bilgileri edinme arzusunu ortaya koymaya başladı. Her ne kadar ülkenin yapay zeka gücü olmak için uzun bir yolu olsa da, 2017’de başlatılan hızlandırıcı program, Norveç’i teknolojik bir merkez olarak geliştirmek için 11 milyon dolar fon ile yola çıktı.

İsveç

İsveç’te yapılan bir ankete göre, insanların %80’i yapay zeka ve robotlar konusunda olumlu düşüncelere sahip. İsveç’te yaşayanlar yapay zekanın insan becerilerinin çoğunu artıracağını ve küresel pazarda rekabet avantajı sağlayacağını düşündükleri için yapay zekaya yeşil ışık yakmış durumdalar.

Fransa

Fransa hükümeti 2022 yılına kadar yapay zeka (AI) araştırmalarına 1.8 milyar dolar yatırım yapacak. Fransız yapay zeka girişimleri, araştırma firmalarına ve zaman içinde onları güçlendirmeye odaklanacak. Almanya ile yapılan yapay zeka araştırma ortaklığına belirli bir miktar fon yatırılacak (tutar henüz açıklanmadı).

Hindistan

Hindistan hızlı büyüyen ve gelişen bir millet, dijital alanda çok fazla dönüşüm geçiriyor. Bununla birlikte, Hindistan yönetimi tarafından yapay zeka için herhangi bir bütçe tahsisi sağlanmıyor, ancak ülke bir dizi yapay zeka girişimini benimseyerek AI yarışına liderlik etmeye kararlı.

Yapay Zeka Örnekleri 

Yapay zeka örneklerine kısa kısa açıklamalarla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

1. Doğal Dil Oluşturma (Natural Language Generation)

Doğal dil oluşturma, verileri metne dönüştüren ve bilgisayarların fikirleri mükemmel bir doğrulukla iletebilmelerini sağlayan bir yapay zeka alt disiplinidir. Müşteri hizmetlerinde raporlar ve pazar özetleri oluşturmak için kullanılır. Attivio, Automated Insights, Cambridge Semantics, Digital Reasoning, Lucidworks, Narrative Science, SAS, ve Yseop gibi şirketler bu hizmeti sunar.

2. Konuşma Tanıma (Speech Recognition)

Siri, sizi anlayabilen sistemlerden sadece biri. Her gün, sesli yanıt veren etkileşimli sistemler ve mobil uygulamalar aracılığıyla, insan dilini yazdırabilen ve yüz binlerce kişiye ulaşan daha fazla sayıda sistem oluşturuluyor. Konuşma tanıma hizmetleri sunan şirketler arasında: NICE, Nuance Communications, OpenText ve Verint Systems var.

3. Sanal Ajanlar (Virtual Agents)

Sanal bir aracı, insanlarla etkileşime girebilen bir bilgisayar programından başka bir şey değil.
Bu tür teknolojilerin en yaygın örneği sohbet robotları. Sanal ajanlar şu anda müşteri hizmetleri desteği ve akıllı ev yöneticileri olarak kullanılıyor. Sanal aracılar sağlayan şirketlerden bazıları Amazon, Apple, Artificial Solutions, Assist AI, Creative Virtual, Google, IBM, IPsoft, Microsoft ve Satisfi.

4. Makine Öğrenim Platformları (Machine Learning Platforms)

Artık bilgisayarlar da kolayca öğrenebilir ve inanılmaz derecede zeki olabilir. Makine öğrenimi (ML), bilgisayar bilimlerinin bir alt disiplini ve bir yapay zeka (AI) dalıdır. Amacı, bilgisayarların öğrenmesini sağlayan teknikler geliştirmektir. Şu an temel olarak tahmin ve sınıflandırma için kullanılmaktadır. ML platformları satan şirketlerden bazıları Amazon, Fractal Analytics, Google, H2O.ai, Microsoft, SAS, Skytree ve Adext.

5. Karar Yönetimi (Decision Management)

Akıllı makineler yapay zeka (AI) sistemlerine kurallar ve mantık getirme yeteneğine sahip. Bu yüzden karar yönetimi, otomatik karar vermenize yardımcı olmak ve bu kararlarınızı yürütmek için çeşitli şirket uygulamalarına dahil edilmiştir. Bu sistem işinizi mümkün olduğunca karlı hale getirir. Karar yönetimi ile ilgili hizmet sunan şirketler arasında: Advanced Systems Concepts, Informatica, Maana, Pegasystems ve UiPath’e var.

6. Derin Öğrenme Platformları (Deep Learning Platforms)

Derin öğrenme platformları, insan beynini taklit edebilen, verileri işleyen ve karar vermek için kalıplar oluşturan çeşitli soyutlama katmanlarına sahip yapay sinir devrelerini içeren benzersiz bir ML şekli kullanır. Halen temel olarak, modelleri tanımak ve yalnızca büyük ölçekli veri kümeleriyle uyumlu uygulamaları sınıflandırmak için kullanılır. Deep Instinct, Ersatz Labs, Fluid AI, MathWorks, Peltarion, Saffron Technology ve Sentient Technologies keşfedilmeye değer derin öğrenme seçeneklerine sahiptir.

7. Biyometrik (Biometrics)

Bu teknoloji, insan davranışlarını, vücudun yapı ve biçimini fiziksel yönlerini tanımlayabilir, ölçebilir ve analiz edebilir. Dokunma, görüntü, konuşma ve beden dili tanıma ile ilgili etkileşimler de dahil olmak üzere, insanlar ve makineler arasında daha doğal etkileşimler sağlar ve pazar araştırması alanında etkisi büyüktür. 3VR, Affectiva, Agnitio, FaceFirst, Sensory, Synqera ve Tahzoo bu alanı geliştirmek için çalışan biyometri şirketleridir.

8. Robotik Süreç Otomasyonu (Robotic Processes Automation)

Robotik süreç otomasyonu, kurumsal süreçleri desteklemek için insan görevlerini taklit eden ve otomatikleştiren senaryolar ve yöntemler kullanır. Özellikle insanları belirli bir iş ya da görev için işe almanın, çok pahalı ya da verimsiz olduğu durumları belirlemek için kullanılır. Advanced Systems Concepts, Automation Anywhere, Blue Prism, UiPath, Adext AI ve WorkFusion bu alanı geliştirmek için çalışan robotik süreç otomasyon şirketleridir.

9. Metin Analizi ve NLP – Doğal Dil İşleme (Text Analytics & NLP – Natural Language Processing)

Bu teknoloji, cümlelerin yapısını, anlamlarını ve niyetlerini istatistiksel yöntemlerle ve ML yoluyla anlamak için metin analizini kullanır. Metin analizleri ve NLP şu an güvenlik sistemleri ve sahtekarlık tespiti için kullanılıyor. Ayrıca yapılandırılmamış verileri ayıklamak için çok sayıda otomatik asistan ve uygulama tarafından kullanılmaktadır. Servis sağlayıcılar ve bu teknolojilerin tedarikçilerinden bazıları: Basis Technology, Coveo, Expert System, Indico, Knime, Lexalytics, Linguamatics, Mindbreeze, Sinequa, Stratifyd ve Synapsify.

10. Dijital İkiz / AI Modellemesi (Digital Twin/AI Modeling)

Dijital bir ikiz, fiziksel sistemler ve dijital dünya arasındaki boşluğu doldurmaya yarayan bir yazılım yapısıdır. Örneğin, General Electric (GE), uçak motorlarını, lokomotiflerini ve gaz türbinlerini izlemek ve GE makinelerinin bulut tarafından barındırılan yazılım modelleri ile hataları tahmin etmek için bir AI modellemesi üzerinde çalışıyor. Dijital ikiz ve AI modelleme teknolojilerini kullanan şirketler arasında sermaye projesi teslim alanında VEERUM; kritik altyapıyı korumak için kullnılan Akselos ve karmaşık, dağınık üretim ortamlarında ham madde tedariğini yönetmek için bir SaaS çözümü geliştiren Supply Dynamics.

11. Siber Savunma (Cyber Defense)

Siber savunma, altyapı ve bilgiye yönelik saldırılara veya tehditlere karşı zamanında tepkiler verme, durumu önleme ve tespit etmeye odaklanan bir bilgisayar ağı savunma mekanizmasıdır.
AI ve ML, siber savunma alanını yeni bir evrim aşamasına taşımak için kullanılır.

** Breach Level Index , 2017 yılında toplam 2 milyardan fazla ihlal tespit etti.

12. İçerik Yaratmak (Content Creation)

İçerik oluşturma; video, reklam, blog, infografik ve diğer görsel ya da yazılı varlıklar gibi online dünyaya katkıda bulunan her türlü materyali içerir.

USA Today, Hearst ve CBS gibi markalar içeriklerini oluşturmak için zaten yapay zeka (AI) kullanıyor. AI video üretim teknolojisi ile yayıncıların dakikalar içinde yazılı içerikten videolar oluşturmalarına yardımcı olan bir SaaS aracı olan Wibbitz, bu alandaki bir çözüm için mükemmel bir örnektir.

13. Duygu Tanıma (Emotion Recognition)

Bu teknoloji, yazılımın gelişmiş görüntü işleme veya ses verisi işleme özelliğini kullanarak insan yüzündeki duyguları “okumasını” sağlar. Şu an mikro ifadeleri, beden dili ipuçlarını ve bir insanın duygularına ihanet eden ses tonunun yakalanabileceği bir noktada. Yasa uygulayıcıları bu teknolojiyi sorgulama sırasında birisi hakkında daha fazla bilgi tespit etmek için kullanabilir. Ancak, ”duygu tanıma” pazarlamacılar için geniş bir uygulama yelpazesine sahiptir.

Bu alanda çalışan ve giderek artan sayıda girişim var. Sözel analizlerin ötesinde, ses girdileri bir kişinin karakter özelliklerini tanımlar. Ne kadar olumlu, ne kadar heyecanlı, ne kadar öfkeli veya ne kadar karamsar?

nViso, yeni ürün fikirlerine ilham vermek, yenilikleri belirlemek ve tüketici deneyimini geliştirmek için duygusal video analitiğini kullanıyor.

14. Görüntü Tanıma (Image Recognition)

Görüntü tanıma; dijital görüntü veya videodaki bir nesneyi veya özelliği belirleme ve algılama işlemidir. AI, giderek artan bir şekilde bu teknolojinin üzerine yoğunlaşmış durumdadır.
AI, fotoğraflarla sosyal medya platformlarını arayabilir. Bunları resim aramalarında hangilerinin daha alakalı olduğuna karar vermek için çok çeşitli veri kümeleriyle karşılaştırabilir.

Görüntü tanıma teknolojisi aynı zamanda plakaları tespit etmek, hastalıkları teşhis etmek, müşterileri ve görüşlerini analiz etmek ve kullanıcıları yüzlerine göre doğrulamak için de kullanılabilir. Clarifai, SenseTime ve GumGum bu alanı geliştirmek için çalışan biyometri şirketlerdir.

15. Pazarlama Otomasyonu (Marketing Automation)

Pazarlamacıların %55’i, yapay zekanın kendi alanlarında sosyal medyadan daha büyük bir etkiye sahip olacağından emin. Pazarlama otomasyonu, şirketlerin daha hızlı gelir elde etmek için katılımı artırma ve verimliliği artırmalarını sağlar. Müşteri segmentasyonunu, müşteri veri entegrasyonunu ve kampanya yönetimini otomatikleştirmek için yazılım kullanır ve tekrarlayan görevleri kolaylaştırır, böylece stratejik beyinlerin en iyi yaptıklarını tekrar yapmalarına izin verir. Bu alandaki liderlerden biri, hedef kitle yönetim platformunun reklam harcama verimliliğini yalnızca 10 günde % + 83’e kadar artırabilen Adext AI’dir. Yazılım tüm kampanya yönetimi ve optimizasyon sürecini otomatik hale getirir, kampanyaları süper optimize etmek için reklam başına günlük ayarlamalar yapar ve birden fazla platformda ve reklam başına birkaç farklı demografik ve mikro demografik grupta bütçeleri yönetir.

İlgili İçerik: İzlediğim En İyi Yapay Zeka ve Robot Filmleri

İstatistikler ve Yapay Zeka

Yapay zekanın geleceği parlak görünüyor. İstatistikler, 2019 için yapay zekan pazarının %154 büyüme yaşayacağını gösteriyor. 2025 yılına kadar her yıl %120 – % 140dan fazla büyüme bekleniyor. İnsanların % 70’i yapay zekadan korkuyor, ama korkulacak bir şey yok. 🙂 Kesin ben söyledim diye korkmazsınız, eminim içiniz rahatlamıştır. 🙂

Bana güvenmeyeceğinizi tahmin ediyorum, bu yüzden Pega’nın 6000 global tüketiciyle yapay zeka üzerine yaptığı araştırmaya bir göz atın siz. İşte sonuçlar..

  • İnsanların sadece %33’ü yapay zeka ile ilgili teknolojiler kullanmayı düşünüyor. Fakat %77’si zaten yapay zeka ile güçlendirilmiş teknolojik cihazlar kullanıyor.
  • İnsanların %70’i yapay zekayı anladıklarını söylüyor, ama % 50’si yapay zekanın sorunları çözebileceğini anlamıyor. %35’i yapay zekanın insanları taklit edebileceğini anlamıyor.
    % 37’si ise, yapay zekanın konuşmayı yorumlayabildiğini anlamıyor.
  • İnsanların %27’si yapay zekanın insanlarla aynı derecede ya da daha iyi müşteri hizmeti sunabileceğini düşünüyor.
  • İnsanların %73’ü, hayatı kolaylaştırırsa, yapay zeka kullanan işletmelere pozitif bakıyor.
  • İnsanların %38’i yapay zekanın yakında müşteri hizmetlerini iyileştireceğini düşünüyor.

Sonuçlar pek fena değil. Pazarlamacıların % 84’ünün, yapay zekayı şirketlerinin geleceği için diğer tüm teknolojilerden beş kat daha önemli bulması da bundan kaynaklanıyor demek ki.

Kaynaklar: Pega, salvatio, searchenterpriseai, datamation, analyticsinsight, adext, onlineitguru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir