WordPress Ücretsiz vs Ücretli Temalar: Hangisini Seçmelisiniz?

WordPress Ücretsiz vs Ücretli Temalar: Hangisini Seçmelisiniz?

Benim gibi kişisel bir blogunuz varsa ve blogunuzu geliştirmesi için sürekli birilerinden yardım talep etmek zorunda kalmak istemiyorsanız, WordPress ile biraz haşir neşir olmanız gerekiyor. Boza yapa (ya da yapa boza), konu hakkında makaleler okuya okuya kendinize yetecek seviyeye gelebiliyorsunuz. En azından ben öyle yapıyorum.

Sonuçta yazılımcı değilim. Kod yazamıyorum. WordPress kodlarla haşir neşir olmadan, web sitelerimizi kişiselleştirmek için yüzlerce harika kaynağa erişim imkanı sağlıyor. Blogunuzu ilk açtığınızda görürsünüz, WordPress bir sürü kaliteli tema imkanı veriyor. Açık kaynağa katkıda bulunmak isteyen geliştiriciler ve şirketler, milyonlarca kullanıcıya GPL lisanslı temalar sunuyor.

Ve ”Bunların hepsi ne kadar?” diye soracak olursanız, hepsi ücretsiz. 🙂

Şimdi, o halde ”Neden ücretli bir WordPress teması satın alayım ki?” dediğinizi duyar gibiyim.

O halde bu ikilemi ortadan kaldıralım ve ücretsiz ve ücretli WordPress temaları arasındaki farkın ne olduğunu ve gereksinimlerinize en uygun çözümü bulalım.

Ücretli ve Ücretsiz WordPress Temaları

Resmi rakamlara göre, 4.000’den fazla ücretsiz GPL lisanslı WordPress teması var. Buna resmi rakamların dışındaki tüm ücretsiz WordPress temalarını da eklersek, 200’den fazla şirket ve yaklaşık 31.000 WordPress teması gibi bir rakamla karşılaşıyoruz.

** Ücretsiz WordPress temaları TemplateMonster gibi çeşitli pazarlarda da mevcut.

Ücretsiz WordPress Temasının Avantajları Nelerdir?

Bu işlere yeni yeni başlıyorsanız ve web sitenizin tasarımına ayırmak için yeterli bütçeniz yoksa, ücretsiz şablonlara yönelin. Blog, portföy ya da e-ticaret, aradığınızı ücretsiz temayı burada mutlaka bulacaksınız.

  • Ücretsiz

Hiçbir ödeme yapmadan, istediğiniz herhangi bir ücretsiz WordPress temasını kolayca seçebilirsiniz. Gereksinimlerinizi karşılamıyorsa temayı hemen test edebilir ve başka seçeneklere yönelebilirsiniz. İdeal olanı bulana kadar aramaya ve filtreleri kullanmaya devam edin. Fakat en önemlisi, yalnızca güvenilir ücretsiz tema sağlayıcıları seçin.

  • Resmi olarak onaylı ve test edilmiş

Resmi web sitesinde bulunan WordPress temaları, çok aşamalı bir süreçten geçer ve hepsi onaylanmadan önce belirli kurallara uygun hale getirilir. Özel bir ekip bu platforma girmek isteyenleri çok çeşitli kurallara göre test eder. Bu da, kalite gereksinimlerini karşılamak için onlara güvenebileceğiniz anlamına gelir.

  • Daha az ayrıntı, daha iyi performans

Oldukça sade ve minimalist bir tarzda tasarlanan ücretsiz WordPress temaları genellikle birçok premium tema tarafından sunulan “hepsi bir arada” paketini sunmaz. Bu da daha az ayrıntı, daha iyi hız anlamına gelir.

**Temanız her zaman sitenizin ne kadar çabuk yükleneceği konusunda büyük bir rol oynar.

Ne Zaman Ücretsiz Bir Tema Yerine Ücretli (Premium) Bir Tema Kullanmalıyım?

Birçok farklı seçeneği ile ücretsiz temalar harika görünse de, bazen ihtiyaçlarınız farklı olabilir ve işiniz için daha karmaşık bir şey gerektiriyor olabilir. İşte o an tam da bu an… 🙂 Ücretli (premium) temaları kullanma zamanı…

Ücretli WordPress Temasının Avantajları Nelerdir?

  • Daha fazla özelleştirme seçeneği

Markanız için minimalist bir tarzdan daha fazlasına ihtiyacınız varsa ve daha fazla özelleştirme gerektiriyorsa (kenar çubukları, alt bilgiler, üst menüler vb.), ücretsiz bir tema yeterli olmayabilir.

Premium temalar bu anlamda size daha fazla seçenek sunar ve hayallerinizdeki web sitesini tasarlama özgürlüğünü sağlar.

**Bununla birlikte, aşırı işlevselliğin performansınızı etkileyeceğiniz daima aklınızda tutun!

  • Müşteri desteği

Resmi WordPress sitesinden ücretsiz bir tema yüklediğinizde ve bununla ilgili bir sorun yaşadığınızda, WordPress Destek Forumu’na güvenebilirsiniz. Burada, sorularınızı cevaplayacak  birçok gönüllü var. Fakat, forum gönüllü olarak çalıştığı için her zaman anında yardım alamayabilirsiniz.

Ücretli yani premium bir tema kullandığınızda ise işler değişir, daha hızlı yardım alırsınız.

  • Benzersizlik

Bir e-ticaret, blog, portföy veya başka bir profesyonel web siteniz olduğunda, hedeflerinizden biri de kalabalıktan uzak durmak olmalıdır. Özelleştirme için size fazla seçenek sunmayan ücretsiz bir tema yüklerseniz kalabalıktan uzak durmanız daha zor olabilir. En popüler ücretsiz temaların bazıları dünya çapında milyonlarca kullanıcı tarafından kullanıldığı için, eğer aynı şablon üzerine kurulmuşlarsa kaç tane web sitesinin aynı görünebileceğini düşünün. 🙂

Premium temalar ise rekabetin önünde geçmek ve benzersiz olmak için daha fazla şansınız var.

Sonuç

Hem ücretsiz hem de ücretli WordPress temalarının avantajları ve dezavantajlarını yukarıdaki gibi sıralayabiliriz.

“Ücretsiz vs ücretli tema” ikilemi ile karşı karşıya kaldığınızda, aşağıdaki sorulara dürüstçe cevap vermeye çalışırsanız, sorunu çözebilirsiniz.

  • Web sitenizin ihtiyaçları nelerdir? Minimal işlevler mi yoksa karmaşık kişiselleştirme mi?
  • Sınırlı bir bütçeniz mi var veya online varlığınıza biraz para yatırmaya hazır mısınız?
  • Online projeniz için estetik ne kadar önemli?
  • Teknik sorunları kendi başınıza ele almaya hazır mısınız?

Bu cevapları zihninizde netleştirdikten sonra, ihtiyacınız olan tema türü hakkında daha iyi bir fikir edinebilirsiniz. Tüm temalar aynı şekilde kodlanmamıştır, bu yüzden doğru tema sağlayıcıyı seçtiğinizden emin olmak son derece önemlidir.

Ayrıca ücretsiz bir tema ile başlasanız bile, online yolculuğunuzun ikinci aşamasında sitenizi her zaman premium bir temaya yükseltebilirsiniz.

Kaynak: wordpress, sceptermarketing

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir