Web Sitesi Tasarımlarında Yapılan Önemli 4 Hata

Web Sitesi Tasarımlarında Yapılan Önemli 4 Hata

Eğer gerçekten online olarak başarılı olmak istiyorsanız, ziyaretçilerin ihtiyaçlarına hizmet veren bir site geliştirmek zorunda olduğunuzu unutmayın.

Bir web sitesi tasarlayacağınız zaman ilk kural: Siteyi ziyaret edenler için basitleştirmektir. Sitenizin kullanımı ve anlaşılması kolay olmalıdır. Bu basit ve rahat kullanım ziyaretçilere rehberlik etmelidir.

Peki web sitelerini geliştirirken işletmelerin yaptığı yaygın hatalar nelerdir?Bunlardan bazılarına bir göz atalım.

1- Ürün satmaya odaklanmak yerine, sayfa tasarımıyla müşterinin gözünü kamaştırmaya çalışma

Web sitesi kurmak isteyen iş sahipleri, sitesinin mümkün olduğunca göz kamaştırıcı olmasını istiyor. Gösterişli grafikler ve şık animasyon efektleri sayesinde, ziyaretçilerin dikkatini çekeceklerini zannediyorlar. Bu doğru olabilir, ama bu özel efektler ziyaretçilerin dikkatini dağıtabilir ve asıl odaklanması gereken şeye, ürünlerinize odaklanmayabilirler.

Göze hitap etmesini istediğiniz şeylerle içeriği karıştırmayın. Grafikler sadece sizin asıl amacınızı destekler bunu asla unutmayın. Fazla görsel karmaşası  inanılırlığı berbat edebilir ve dikkat dağıtır. Ziyaretçilerin dikkatini dağıtan şeyin ise size satış kaybettirmesi garantilidir. Bir grafik doğrudan ürün veya hizmet ile ilgili değilse, o sitenizde olmamalıdır. Olay bu kadar basittir.

İster inanın ister inanmayın, çalışmalar bir ziyaretçinin herhangi bir siteye ilk defa girdiğinde, sitenin kendisi için herhangi bir değer sunuyor olup olmadığına karar vermeden önce sitede sadece 10 saniye harcıyor. Bu yüzden sitenize koyacağınız anlamsız bir sıçrama sayfası veya dikkat dağıtıcı bir animasyon, bu değerli süreyi yerle bir edebilir.

Satışları için en iyi yol ise,  sitenin tasarımında yalnızca iki ya da üç renk ve bir ya da iki yazı tipi kullanarak basit, temiz bir site tasarımı elde etmektir. Renkli ya da desenli arka fon kullanmamaktır.

2- Siteniz çok sayfalı olmamalı

 İnsanların site oluştururken yaptığı en büyük hatalardan biri, çok sayfalı siteler oluşturmalarıdır. Daha fazla, daha iyidir diye düşünülür, fakat  web sitesi tasarımı söz konusu olduğunda bu böyle değildir.

Eğer sitenize çeki düzen vermek istiyorsanız, mümkün olan her yerde sayfa sayınızı azaltmaya çalışın. 10 veya daha az ürün satıyorsanız, onları ana sayfanıza dahil edin. Tekliflerinizi sunmak için ana sayfanız varken, neden insanları ayrı bir ”Ürünler” sayfası tıklamaya mecbur edesiniz ki? Unutmayın, her tık size satış kaybettirir! Ana sayfada ürününüzün tüm özelliklerini göstermek yerine, bunları kategorize edip her biri için ayrı ayrı sayfa oluşturursanız, potansiyel müşterilerinizi oldukça sıkarsınız.

3- Kafa karıştırıcı gezinti çubukları

Bazı web tasarımcıları insanlara çok sayfalı web sitelerinde gezerken farklı yollarla becerilerini göstermek ister. Bazen simgelerin ve ikonların altındaki linkler saklı olur, fare ile grafiklerin üzerinde gezmedikçe, kullanıcılar gerekli linki bulamaz. Bu çok zekice olabilir, ama kesinlikle insanların aradığını bulmasına yardımcı olmaz.

Bazı tasarımcılar ise, sitenin her sayfasına, farklı yerlere gezinti çubukları koyar, bu çok kafa karıştırıcı olabilir. Gezinti çubukları trafik işaretleri gibidir: Tutarlı ve kolay anlaşılır olduğunda etkisini gösterir.

Bununla başa çıkmak için en iyi yol ise, olayı basit ve açık hale getirmektir. Bu nokta çok sıkıcı olarak görülebilir, fakat insanlar zaman harcamak zorunda olmadıkları, kolay anlaşılabilir siteleri tercih ederler.

4- Site içinde çok gerekli bilgileri derinlere gömmek

 Web’te gezinenler arasında çok sabırsız insanlar vardır! Onlar sitenizde aradıkları şeyi bulmak için çalışırken çok fazla zaman harcamak istemez.

Garner Group tarafından yapılan bir pazar araştırması da bu durumu destekliyor. Araştırmaya göre, web sitelerini ziyaret eden insanlar aradıkları şeyi sitede bulamadığı için, tüm web satışlarında yüzde 50’den fazla kayıp yaşanıyor.

Eğer sizde site için çok önemli bilgileri derinlerde bulunacak bir yerlere gömdüyseniz, sizde satışlarınızın yarısından fazlası kaybediyorsun demektir.

Ne sattığınız, insanlara nasıl fayda sağlayacağınız vb… konular, yani web siteniz hakkında en önemli bilgiler ziyaretçilerin göreceği ilk şey olmalıdır. Bu onların dikkatini çekmek ve daha fazla okumaya teşvik etmek için  en iyi yoldur.

Eğer ziyaretçilerin ilgisini çekmek için sadece 10 saniyeniz varsa, ana sayfanızı aşağı indirmek veya daha derinlerdeki sayfaları bulmak için sürekli bir yerleri tıklamaya zamanlarının olmadığını bilmelisiniz.

İnsanlar sizin onlara sunduğunuz şeyi öğrenmek için ekstra zaman kaybetmek istemez. Sunduğunuz teklifi bulmak için sitede derinlemesine arama yapmazlar, baktıkları an görmek isterler.

One yorum “Web Sitesi Tasarımlarında Yapılan Önemli 4 Hata

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir