Web Sitenizin Satışlarınızı Azaltan 10 Neden

Web Sitenizin Satışlarınızı Azaltan 10 Neden

Online perakendecilik yaparken satışlarınızın istediğiniz gibi gitmemesinin birçok sebebi olabilir. Yeni yapılan bir araştırmayla, satış ve müşteri kaybedilmesine neden olan, en çok göze batan sorunlar ele alınmış.

Qubit kullanıcı geribildirimleri ve şikayetlerle, üç yılda 400 web sitesinden topladığı bilgiler doğrultusunda,10 temel sorun belirledi. Sonuçlar perakende web siteleri için, çok daha yüksek beklentileri olan tüketicinin rahatsızlıklarını gözler önüne serdi.

Qubit’in araştırmasına dayanarak, tüketicilerin online alışverişte tercih ettikleri perakende sitelerinin sahip olduğu ilk 10 şikayet şu şekilde:

1- Fiyat

Fiyat 2011 ve 2013 yılları arasında online alışveriş yapanların en büyük şikayetiydi ve bu durum hala böyle devam ediyor.  Qubit’nin araştırmasına göre, tüketiciler  bazı ürünlerin fiyatlarını “belirli bir ürün için çok yüksek” ya da  “kendileri için çok yüksek” buluyor.

Nomis Solutions’a göre, tüketiciler online alışverişteki fiyata, mağazalardan yaptıkları alışverişe oranla 7.4 daha duyarlı. Bu nedenle sunacağınız teklifler, pazarda rekabet halinde olduğunuz diğer online alışveriş sitelerinden daha çekici olmalı.

2- Ürün Yelpazesi 

Müşteriler birçok nedenden dolayı online alışveriş yapıyor, bunun önemli sebeplerinden bir taneside ürün yelpazesinin geniş olması. Müşteriler mağazalarda yaptıkları alışverişlerden daha kolay ve daha çok ürün çeşidiyle buluşma arzusuyla online alışverişe yöneliyor.

Qubit bu yüzden sitenize yatırım yaparak, ürün yelpazenizi geliştirmenizi öneriyor.

3-  Boyutlandırma Grafikleri

Birçok perakende sitesinde hala güvenilir ve yardımcı boyutlandırma grafikleri yok. Bunun sonucu olarak, temel ölçüm kılavuzu oluşturmayan online alışveriş siteleri büyük ölçüde şikayete maruz kalıyor.

4- Site İşlevselliği 

Qubit’e göre, Amazon’un çıkış tuşu bir saatliğine kullanım dışı olsa, şirket potansiyel satışlarından 2 milyon dolar kaybeder. Bu yüzden, sitenizde bulunan özelliklerin çalıştığından emin olun.

Sitenizde bir sorun oluşması durumunda, müşteri ilişkilerini sürdürmek için şeffaf olun ve eğlenceli bir hata mesajı verin.

5- Gecikme 

Online alışveriş müşterilerinin sabırsız olduğu düşünüldüğünde, site hızının şikayetler açısından büyüyen bir alan olduğu açıktır. Bu hızlı tıklama zihniyeti  gelecekte artacak, bu nedenle sitenizin  her türlü gecikme sorununu çözmek zorundasınız.

6- Site İçi Arama

Site içindeki arama çubuklarının yetersizliği, müşterileri kızdırıyor.  Qubit bunun için, sitenizin etiketleme sistemini iyileştirmenizi, genişletmenizi ve sitenize gelişmiş arama özellikleri eklemenizini öneriyor.

7- Stok Durumu 

Başka bir yinelenen kullanıcı şikayeti de stok durumudur. Bu şikayet Qubit’in  son çalışmalarından bu yana azalmış olsa da, müşteriler daha büyük bir seçim alanı ve çeşitlilik  beklediği için, bu durum online perakende stoğu konusunda siteniz için hala bir sorun teşkil edebilir.

Quibit göre, stok tükendiğinde ürünler hala sitede görüntüleniyorsa,  tüketiciler bu durumdan çok rahatsız oluyor.

8- Navigasyon

Sitenizde gezinmek, aranılan şeyi kolaylıkla bulmak mümkün değilse, müşteriler hemen sitenizde gezinmeyi bırakacaktır. Bu yüzden popüler ürünlerin ve çeşitli sayfaların bulmasının kolay olduğundan emin olun.

9- İndirimler/Satış 

Qubit yinelenen bir şikayetinde, indirim kodu kutularının zor  bulunması yönünde olduğunu söyledi. Eğer satış ve kupon kodları sunuyorsanız, insanların kuponları kullanması için onları imkansız kılmayın.

10- Görüntüler

Siteniz güzel değil ise, kendinize oldukça büyük bir kötülük yapıyorsunuz demektir. Göz izleme çalışmaları web kullanıcılarının ilk olarak sitenizdeki görüntüleri incelediğini, sonra okuduğunu gösterdi. Bu, ürünün görüntülerinin  her zamankinden daha önemli olduğu anlamına gelir.

Qubit göre, tüketiciler  satın alma yapmadan önce birden çok resim görmek ve buna göre tercih yapmak istiyor. Bu nedenle, sitenize video içeriği ve çoklu görüntüler ekleyerek satın alma yapmak isteyen kişi sayısını arttırabilirisniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir