Web Sitenizi ve Pazarlama Planınızı Nasıl Analiz Edersiniz?

Web Sitenizi ve Pazarlama Planınızı Nasıl Analiz Edersiniz?

Herhangi bir pazarlama planının en önemli aşamalarından biri gerçek bir analizdir. Ne yazık ki bu aşama pazarlama planının en önemli aşamalarından biri olmasına rağmen, şirket sahipleri ve pazarlama yöneticileri tarafından çoğu zaman göz ardı edilir.

Web sitesi pazarlama planı analiz yapmak, genel pazarlama stratejinizin başarısının artması ve satış performansınızın yükselmesi açısından çok önemlidir.

Web site ve pazarlama plan analizi çok zaman alıcı ve uğraştırıcı işler gibi gözükebilir. Ama analizi doğru, tutarlı yaptığınızda ve düzenli bir iş görevi gibi gördüğünüzde, markanız için geri dönüşlerin hızla yükseldiğini göreceksiniz.

Şimdi günde 10 dakika veya daha az zaman ayırarak, web sitenizi ve pazarlama planınızı nasıl düzgün bir şekilde analiz edeceğinizi inceleyelim.

Web Sitesi Analizi 

Öncelikle web sitenizde doğru bir şekilde analiz yapabilmek için, sitenizde bir web analitik programının kurulu olup olmadığından emin olun. Eğer herhangi bir web analitik programı yüklü değilse, ücretsiz ve çoğu şirket tarafından tercih edilen  Google Analytics’i kurmanızı öneririm.

İstatistik Analizi

Oldukça iyi bir analiz programı olan Google Analytics, web sitenizin performansını ölçmeniz ve nerede olduğunuzu bilmeniz için size yardımcı istatistikler sunar ve günlük,haftalık, aylık bazda dikkat etmeniz gereken önemli verileri sizinle paylaşır. İşte web sitenize daha çok trafik çekmek için belirleyeceğiniz stratejide size yardımcı olacak bazı istatistiklerin listesi:

  • Tekil Ziyaretçi
  • Tekrar Gelen Ziyaretçi (Returning Visitor)
  • Trafik Kaynakları
  • Hemen Çıkma Oranı
  • Sitede Geçirilen Ortalama Süre
  • En Çok Ziyaret Edilen Sayfa
  • Anahtar Kelimeler

Bu 7 web istatistik kategorisi web sitenizin performansını nasıl arttıracağınız konusunda size yardımcı olacaktır. Bu yüzden günde en az 5-10 dakikanızı ayırarak, web sitenizin analizini yapmayı bir alışkanlık haline getirmek sizin açınızdan iyi olacaktır.

Pazarlama Plan Analizi

Analiziniz henüz bitmiş değil. Web sitenizin istatistiklerini analiz ettikten sonra, pazarlama planınızı analiz etmeniz gerekir. Bunun içinde kendinize sormanız gereken ilk soru şudur:

‘ Benim pazarlama planımın yatırım getirisi (ROI) nedir? ‘

Yatırım getirinizi (ROI) hesaplamak için şu basit formülü kullanabilirsiniz:

ROI= P.K. Geliriniz- P.K. Maliyeti : P.K. Maliyeti

(Pazarlama Kampanya= P.K.)

Doğru yapılan bir ROI analizi web site gelirlerine oldukça fazla katkı sağlayacağı için, üzerinde titizlikle çalışılması gereken bir konudur.

Eğer pazarlama stratejiniz için ayırdığınız pazarlama bütçeniz sizin için karlı değilse, o zaman pazarlama çabalarınızı yeniden değerlendirmeniz gerekir.

Google Analytics ve diğer birçok web site analitik programı doğrudan Reklam Harcama (ROAS) getirilerinizi izlemek için birçok özelliğe sahiptir. Bu yüzden bu analitik programlarından yararlanmanız markanız adına çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir