Web Siteniz İçin En İyi Font ve Punto

Web Siteniz İçin En İyi Font ve Punto

Okuması neredeyse imkansız olan bir web sayfasına girdiğinizde, ”Bu ne yaaaaa!” diye isyan ederek çıktığınız çok olmuştur. Muhtemelen öyle sayfalarda uzun süre kalamazsınız. Bence yalnız değiliz; çoğu insan benim gibi düşünüyor.

Sonre ne oluyor peki? Ziyaretçileri tutamayanlar, tabii ki onları dönüştüremiyor. Kural basit, okunaklı olmayan içerik dönüştürülemez. Fakat eğlenceli bir okuma deneyimi sunan siteler, sonuç olarak daha iyi trafik, katılım ve dönüşüm alıyor.

O halde bunu yapmak için en iyi yazı tipi boyutuna ve fontuna bakalım.

Web Sitesi İçin En İyi Yazı Tipi Boyutu (Yazı Puntosu Kaç Olmalı?)

Yazı tipi boyutu büyüdükçe, okumak daha kolay oluyor. Smashing Magazine‘e göre, 16-piksel metin bu iş için uygun. Bu tabii masa üstü bilgisayarlar için geçerli. Mobil cihazlar için en uygun yazı tipi boyutu 14 pikselmiş. 12 pikselden daha küçük olmaya karşı dikkatli olmanız yönünde uyarılar mevcut.

İlgili İçerik: Tasarımcılar Tarafından En Çok Kullanılan 7 Font

Web Sitesi İçin En İyi Font

Yazı tipi boyutundan sonra tabii ki konumuz font önerileri olacaktı. 🙂 Açıkçası, yazı tipi seçimindeki karar önemli bir karar. İçerik pazarlama yapan birinin bunu dikkatli bir şekilde çözmesi ve en iyi font seçimini yapması gerekiyor.

Konuya dönecek olursak, Errol Morris’in 45 bin kişi üzerinde yaptığı yazı tipi çalışması üzerinden gidelim.

Morris, araştırma için altı yazı tipi kullanmış: Baskerville, Computer Modern, Georgia, Helvetica, Comic Sans ve Trebuchet. Baskerville’nin en fazla güven sağlayan font olduğu sonucu ortaya çıkmış. Güven sağlayan derken, bir cümlenin doğru olduğu inancını artıran bir font şeklinde düşünebilirsiniz.

Araştırmanın dışında olaya genel olarak bakarsak, en iyi ve en kötü fontların basitleştirilmiş bir listesini aşağıda bulabilirsiniz.

En iyi fontlar:

 1. Garamond
 2. Georgia
 3. Avenir
 4. Raleway
 5. Lato
 6. Verdana
 7. Open Sans
 8. PT Sans / PT Serif

Kaçınılması gereken fontlar:

 1. Comic Sans
 2. Courier
 3. Papyrus
 4. Impact
 5. Souvenir
 6. Times New Roman
 7. Brush Script
 8. Gill Sans

Arial, Times ve Helvetica da en çok nefret edilenler arasındaymış, ancak evrensel kullanılabilirliklerinden dolayı daha kabul edilebilir bulunuyormuş.

Sonuç olarak yazı tipini asla önemsiz bir şey gibi düşünmeyin. Doğru yazı tipi ve boyutu, okuyucularda ve elde ettiğiniz dönüşümlerde büyük fark yaratabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir