VPN Nedir? Neden VPN Kullanmalıyım?

VPN Nedir? Neden VPN Kullanmalıyım?

Dünya üzerinde erişemeyeceğiniz en az bir web sitesi olduğunu biliyor muydunuz? Sadece bir mi? İşte ben buna gülerim. Bizim için bir ne ki? Bu istatistikler bize vız gelir tırıs gider. 🙂 wikipedia’lar, booking’ler ooooo. 🙂

Neyse ki, online olarak karşılaşabileceğiniz bu sorunlar ve diğer sorunlar için basit bir çözüm var: VPN.

Bu yazı da sansür yemeden ben başlıyorum anlatacaklarıma… 🙂

VPN Nedir? Ne İşe Yarar?

Zaman zaman bazı sitelere erişimimiz engellendiğinde, VPN kelimesi birden hortluyor. Bu yüzden herkes az çok VPN’in ne demek olduğunu bilir.

VPN, Virtual Private Network internete erişmek için başka bir sunucu kullanmanızı sağlayan hizmettir.

Yani siz İstanbul’daki evinizde otururken, New York’taki bir sunucudan internette takılabileceğiniz anlamına gelir. Bu sayede internet sizi ABD vatandaşı olarak görür ve yalnızca ABD’nin içeriğine erişebilmenizi sağlar.

Sadece bununla da bitmiyor. Sanal benliğinizin yerini değiştirmek, VPN kullanmanın tek faydası değil. VPN; verilerinizi korur, internette anonim olarak dolaşmanıza izin verir ve bilgilerinizi şifreler. 

Neden VPN Kullanmalıyım?

1. Daha fazla eğlenceli içeriğe erişim

VPN’i internetin kapalı kapılarını açan bir anahtar olarak düşünebilirsiniz. VPN kullanıcılarının %50’sinden fazlası, özellikle sınırlı eğlence içeriğine erişmek için böyle bir hizmet kullanıyor.

Netflix ve Hulu gibi yayın servislerinin bulunduğunuz yere göre özel içerikleri var. VPN servisi kullanarak, onları yanıltabilir ve favori şovlarınıza erişebilirsin.

2. Haberlere erişim

Bu konuda en çok çeken ülkelerden biri olabiliriz. Ama tabii ki yalnız değiliz. 🙂 Avrupa’da yaşıyorsanız, ABD’deki haber sitelerine ulaşmakta zorlanabilirsiniz. Nitekim, GSYH (Genel Veri Koruma Yasası) nedeniyle 1000’den fazla ABD haber sitesi Avrupa vatandaşları için engellendi. ABD yeni düzenlemeye uymak yerine, Avrupalı ziyaretçileri doğrudan engellemeye karar verdi.

Bu kısıtlamayı atlamak ve haberler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, sanal bir özel ağ kullanmak size yardımcı olabilir. VPN kullanıcılarının üçte birinden fazlası bu hizmeti tam olarak bu nedenle kullanıyor.

3. Güvenlik

Siber suç, tüm internet kullanıcıları için önemli bir tehdit oluşturuyor. Bu nedenle VPN online güvenlik sorunu için akıllıca bir çözüm.

Neden mi?

Çünkü çoğu VPN yazılımı genellikle en yüksek şifreleme düzeyine sahip.

**Verileriniz bir siber saldırıya karşı savunmasız olduğundan, halka açık Wi-Fi’yi her kullandığınızda VPN kullanmayı aklınızdan çıkarmayın. Bu, bir VPN yazılımının paha biçilmez olduğunu kanıtlayabileceği senaryolardan sadece bir tanesidir.

4. Paradan tasarruf 

Havayolları ve otellerin, tüketicinin bulunduğu yere göre farklı fiyatlar sunduğunu biliyor muydunuz?

Kulağa yanlış geliyor, ama doğru bir bilgi. Yani daha düşük gelirli bir ülkede VPN sunucusu seçmek fiyatları düşürüyor. Ve en iyi yanı tamamen yasal olması.

En Çok Sorulan Sorular

1. VPN Nedir ve Neden Bir VPN’e İhtiyacım Var?

VPN veya sanal özel ağ, webe farklı bir sunucu üzerinden bağlanmanızı sağlayan ve böylece IP’nizi maskeleyen bir yazılımdır.

Birkaç nedenden dolayı bir VPN’e ihtiyacınız var:

  • Coğrafi kısıtlı içeriğe erişir,
  • Bağlantınızı güvende tutar ve online gizlilik sağlarsınız.

2. Bir VPN’in Amacı Nedir?

Siber suçun 1,5 milyar dolar kazanç sağladığı bir dünyada yaşadığımız için, online güvenliğimiz için tüm önlemleri almamız gerekiyor. Sanal özel ağın amaçlarından biri de online güvenliği sağlamak. Bunu yapmak için, VPN’ler kullanıcıların farklı bir yere “atlamasına” ve dünyanın herhangi bir yerinden webe göz atmasına izin verir. Veriler şifrelenmiştir, bu nedenle güvenlidir.

3. Evde VPN’ye İhtiyacım Var mı?

Evet. Evde de, aynı güvenlik önlemlerini uygulamalısınız. VPN’in yalnızca güvenlik sağlamadığını, aynı zamanda gizlilik ve daha fazla online içeriğe erişim sağladığını da unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir