Viral İçerik Üretmenin Sırları

Viral İçerik Üretmenin Sırları

Blogunuzdaki yazıların ya da makalelelerinizin başarısı viral içerik üretmekten geçer. Peki nedir bu viral içerik? Viral içerik kısaca üzerine en çok konuşulan, en çok paylaşılan ve sosyal medya kanallarından adından en çok bahsettiren içeriktir diyebiliriz. Bir içeriğin popüler olması dışardan bakılınca size şans gibi gözükebilir; fakat viral içerik üretmenin de çok özel sırları vardır. Bir içerik pazarlama şirketi olan BuzzSumo en çok paylaşılan içeriklerin özelliklerini anlamak için 100 milyon makaleyi analiz etti. İşte bu araştırma doğrultusunda, şirketiniz için içerik oluştururken dikkat etmeniz gereken bazı kurallar.

1- Uzun formlu yazılar yazın

BuzzSumo en çok paylaşılan içerikleri analiz etti ve uzun formlu yazıların kısa yazılardan daha fazla paylaşıldığı bulgusuna rastladı. Araştırmaya göre 3000-10000 kelime arasında yazılan, ortalama 8.500 kelime bulunan yazılar daha çok paylaşıldı. Bu yüzden eğer bir şirket yönetiyorsanız zaman ve efor harcayarak; iyi düşünülüp, analiz edilen yazılar paylaşırsanız, yazılarınız diğerleri arasından mutlaka sıyrılacaktır. Aslında kişisel blogunuz içinde aynı kural geçerlidir. İçerik arttırmaya yönelik, 1, 2 paragraftan oluşan, özensiz yazılar okuyucular tarafından genellikle ciddiye alınmaz ve bu yüzdende bu tip yazıları kimse paylaşmak istemez.

2- Merak ve korku duygularından ilham alın, komik ve eğlenceli olun

En çok paylaşılan ilk 10.000 makalenin % 25’i merak, korku ve şaşkınlık gibi duyguları içeriyor. Öfke ve üzüntü içeren yazıların ise, paylaşılabilirlik açısından hiç bir önemi yok. İnsanlar kendileri tanımlayan yazıları paylaşmayı sevdikleri için eğlenceli yazıları daha çok tercih ediyor. Paylaştığınız yazılar online kimliğinizi yansıtıyor ve insanların size olan algısını belirliyor. Bu yüzden hedef kitlenizi iyi tanımalı ve yazılarınıza buna göre yön vermelisiniz.

3- Yazar adının olduğu bir satır ekleyin

Yazar adının bulunduğu bir içerik daha güvenilir kabul ediliyor ve bu yüzden daha fazla paylaşılıyor. Google +’ta yazarın adının bulunduğu makaleler diğerlerine oranla % 42 daha fazla paylaşılıyor. Tabi her sosyal platformda bu durum aynı değil. Örneğin; Facebook’ta yazar adının olup olmaması hiç bir fark yaratmıyor.

4- Yazılarınıza infografik ve liste ekleyin

BuzzSumo yapılan analizler sonucu insanların paylaşmaktan zevk aldığı yazıların kategorilerinin bir listesini çıkarmış. Araştırmaya göre bu kategoriler aşağıdaki şekildedir:

 • Listeler
 • İnfografikler
 • Nasıl yapılır? Nasıl yaparsınız? şeklinde başlayan makaleler
 • Ne sözcüğüyle başlayan makaleler
 • Neden sözcüğüyle başlayan makaleler
 • Videolar

Araştırmaya göre içeriğinizde listeler veya infografikler bulunduğu zaman, yazdığınız makaleler daha çok paylaşılıyor. ”…. yapmanın 10 yolu” şeklinde liste verilerek yazılan bir yazı insanlara kesin fikirler verdiği için daha kolay kabul görüyor. Böyle yazıları okumak daha kolay olduğu için insanlar bu tip yazılardan oldukça zevk alır. Benzer şekilde infografiklerde insanlar üzerinde aynı etkiyi yaratıyor. İçeriğinde bol miktarda resim ve grafiği barındıran bu yazılar, insanları sıkmadan kendine çekiyor.

5- Liste yapacaksınız ” 10 ” en önemli sayıdır ” Sosyal medyada paylaşılacak en önemli 10 konu” tarzı başlıklardan oluşan içerikler, en fazla paylaşım yapılan içeriklerdir. Listeli içerikler için en önemli diğer sayılar ise sırasıyla 23, 16 ve 24’tür.  23 ikinci sırada yer almasına rağmen, eğer listeniz 10 kuraldan oluşuyorsa, 23’e göre 4 kat daha fazla paylaşım sağlıyor.

One yorum “Viral İçerik Üretmenin Sırları

 1. Merhaba Sibel Hanım;

  İçerik üretme hızınıza ve yaşınıza göre oldukça fazla diye nitelendirebileceğimiz, birden çok sektörel fikir paylaşımınıza yani tecrübenize (tahminen) hayran kalmamak elde değil.
  Vira içerik üretmek ile ilgili makalenizden yola çıkarak; sizin ürettiğiniz viral reklam(lar) hakkında da bilgi verebilir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir