VEX Robotics Turnuvası [Notlarım]

VEX Robotics Turnuvası [Notlarım]

16 – 17 Kasım’da, dünyanın en büyük robot yarışması olan Vex Robotics Turnuvası’nın Türkiye ayağı için Nişantaşı NEOTECH kampüsündeydim. Turnuvaya giderken içimde hafif bir heyecan vardı. Çünkü biz küçükken evinde bilgisayar olan herkes bu duruma şükrediyordu. 🙂 Şimdi ise daha ilkokula giden çocuklar hayallerinin peşinden giderek kod yazıyor, robot tasarlıyor ve bu şekilde yaratıcılıklarını ortaya çıkarıyor. Yani anlayacağınız, benim gibi merakı olanlar için muazzam bir ortamdı. Çocukların heyecanlarına ortak olmak, liselilerin rekabetini izlemek, tek kelime ile şahaneydi. Daha şahanesi ise, bu turnuvada Türkiye Şampiyonası’na katılmaya hak kazanan takımlar, daha sonra Türkiye Şampiyona’sında başarılı olurlarsa, ABD’de düzenlenecek olan Dünya Şampiyonası’ndan ülkemizi temsil etmeye hak kazanacak. 

Hatta daha da şahane bir şey söyleyeyim, ekiplerin turnuvaya ücretsiz olarak katılabilmesi de ayrıca takdir edilmesi gereken bir konu.

Çocuğunuzun yazılıma ve robotlara ilgisi varsa, size hemen şuraya bir bağlantı bırakıyorum 

Robotik eğitimiyle çocuklarını tanıştırmak isteyen aileler ya da kendisi robotik eğitime ilgi duyan çocuklar: VEX Robotics Türkiye Temsilcisi

robotik turnuva

Gerekli bilgileri verdikten sonra şimdi tekrar kaldığım yerden devam ediyorum. 🙂

VEX Robotics Turnuvası’na ev sahipliği yapan Nişantaşı Üniversitesi Kurucusu Başkanı Levent Uysal, “Teknolojinin tüketeni olmaktan çıkıp, üreteni olmak zorundayız. Geleceğe robotik teknolojilerin damgasını vuracağına inanıyoruz. Yazılım geleceğin evrensel dili ve biz bu dili en iyi şekilde kullanarak yerli ve milli teknolojiler üretmeli ve küresel devlerle rekabet ederek ülkemizi teknoloji alanında en iyi şekilde temsil etmeliyiz. Bu amaçla çıktığımız yolda VEX Robotics Turnuvaları da en önemli kilometre taşlarından biri olacak.” dedi.

robotik turnuva

VEX Robotics Turnuvalarının öğrencilerimizdeki teknoloji kullanım potansiyelini ortaya çıkardığını belirten EduCat Yönetici Ortağı Koray Kurhan ise; “Çok yakın bir gelecekte çocuklarımız, gençlerimiz, gerek iş gerekse özel hayatlarında, bizim yerimize birçok işi yapabilen, yapay zekası olan robotlarla iç içe yaşamaya başlayacak. Bu noktada görevimiz, gençlerimizi robotların olduğu dünyaya hızlıca hazırlama ve gerekli olan tüm becerileri kazandırmaktır. İşte VEX Robotics, robot eğitim setleriyle ve yarışmalarıyla tüm gençlerimizi şimdiden geleceğe hazırlıyor. Bu noktada bizlere her konuda yardımcı olan Nişantaşı üniversitesi kurucusu Sayın Levent Uysal’a ve değerli ekibine tekrar teşekkürlerimi sunarım.” dedi.

robotik turnuva

Kazananlar

İlk ve ortaokul öğrencileri VEX IQ Challenge, lise öğrencileri ise VEX Robotics Competition’da ter dökerken birbirinden maharetli robotlar görücüye çıktı.

Ve kazananlar…

Turnuvanın ilkokul-ortaokul ayağında sezonun ilk turnuvası VEX IQ Challenge’da Samsun Bilgi Schools’dan, Monster Phoenix Takımı, Design Award (VIQC), Teamwork Champion Award (VIQC) ve yine aynı okuldan Monster Brotics takımı  Robot Skills Champion Award (VIQC) ödüllünü alırken, Liv Koleji’nden liv·e : Elementals – The Last VEX Benders takımı Excellence Award (VIQC) yine aynı okuldan liv·e : Mechanical Monsters takımı, Teamwork 2nd Place Award (VIQC) ödülünü kazandı. Yarışmanın diğer kazanaları ise SUPERNOVA takımıyla Orhangazi İmam Hatip Ortaokulu Teamwork 2nd Place Award (VIQC) ödülü, ELEV RoboVEX takımıyla İELEV Özel 125. Yıl Ortaokulu STEM Research Project Award (VIQC) ödülü, KABİRO Girls takımıyla Kartal Bilim ve Sanat Merkezi, Judges Award (VIQC) kazanarak Türkiye Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı.

Turnuvanın lise ayağında ise Robot Skills Şampiyon dalında Tevitöl’den HEXAGON takımı, Design Award dalında Hisar Okulları’ndan MECHAMINDS takımı, Judges Award dalında Uğur Okulları’ndan Script Takımı, Excellence Award dalında Enka Okulları’ndan ENKATECH takımı ödül kazanırken turnuvanın şampiyonu Tevitöl’den HEXAGON ve ÇYDD’den REVOLUTION takımı oldu, turnuvanın finalistleri Hisar Okulları’ndan TECHNOTIGERS takımı ve Avrupa Sınav Okulları’ndan EUROROBOTICS takımı da Türkiye Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı.

Umarım ülkemizde bu tarz turnuvaların sayısı artar ve biz de teknoloji üreten ülkeler arasında yerimizi alırız. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir