Ücretsiz URL (Link) Kısaltma Servisileri [Güncellendi]

Yazıdaki birçok özel link kısaltma servis kapandığı için yazıyı güncelledim. Başta yazı boyunca çok övdüğüm Google Url Shortener da dahil,  yep.it, Snipurl, URLac ve MCAfee kapanmış. Yeni servisleri ekledim. Şu an tercihim bitly…

Url kısaltmaya ilk ihtiyaç duyduğum gün tahmin edeceğiniz gibi Twitter ile başladı. 140 karaktere sığmak için Türkçe’yi yeterince katlettiğim yetmiyor gibi bir de tweet’lerime url eklemek istediğimde işler hiç de istediğim gibi gitmedi. Ayrı yazdığım -de’leri birleştireyim, cümle sonuna nokta koymayayım, daha kısa hashtag’ler seçeyim gibi birçok alternatifi denedim. Ama işime en çok yarayan kısaltılmış url’ler oldu ve Twitter link kısaltma işini çözmüş oldum.

Urk kısaltmak için birçok aracı denedim. Ama denerken yanlış yönlendirme gibi güvenlik sorunları ile ilgili başıma bir şey gelmesin diye hep Google’ın url kısaltma servisini kullandım. Bu servisi kullanırken ilk amacım tabi ki linki kısaltmaktı, fakat sonrasında öğrendim ki bu servis sadece url kısaltmakla kalmıyor, kısaltılmış url’ye kaç kişinin tıkladığına, bu kullanıcıların hangi tarayıcıdan veya hangi ülkeden geldiğine dair birçok detay bilgiyi de bize veriyor.

Benim tercihim Google Url Shortener olmakla birlikte (Google url kısaltma çalışmıyor), size faydalanabileceğiniz ücretsiz 10 tane url link kısaltma servisini tanıtmak istiyorum. İşte çok kullanılan url kısaltma servislerinden bazıları:

Tiny.cc

Tiny.cc‘ye url’nizi girdiğinizde aşağıdaki gibi bir uzantıya sahip oluyorsunuz.

http-::tiny.cc.001

Is.gd

Is.gdye url’nizi girdiğinizde aşağıdaki gibi bir uzantıya sahip oluyorsunuz.

Is.gd.001


Ow.ly

Ow.ly’ye url’nizi girdiğinizde aşağıdaki gibi bir uzantıya sahip oluyorsunuz.

Ow.ly.001

Bit.ly

Bit.ly’ye url’nizi girdiğinizde aşağıdaki gibi bir uzantıya sahip oluyorsunuz.

Bit.ly.001

Moourl

Moourlye url’nizi girdiğinizde aşağıdaki gibi bir uzantıya sahip oluyorsunuz.

Moourl.001

Rebrandly

Rebrandlyye url’nizi girdiğinizde aşağıdaki gibi bir uzantıya sahip oluyorsunuz.

link kısaltma

Tinyurl

Tinyurl‘ye url’nizi girdiğinizde aşağıdaki gibi bir uzantıya sahip oluyorsunuz.

Tinyurl .001

Soo.Gd 

Soo.Gdye url’nizi girdiğinizde aşağıdaki gibi bir uzantıya sahip oluyorsunuz.

link kısaltma

5 yorum “Ücretsiz URL (Link) Kısaltma Servisileri [Güncellendi]

  1. Harika bir paylaşım olmuş. goo.gl yakında kapanıyor. Reklamsiz bir sekilde link kisaltma islemlerini kullanmak gerekiyor

  2. cok güzel bir paylasim olmus fakat tekrar bi elden gecirsen daha iyi olur, bazi siteler acilmiyor ve yeni kisaltma siteleride ekleyebilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir