Twitter’da Etkili Hashtag (Etiket) Kullanımı İçin Yapmanız Gerekenler

Twitter’da Etkili Hashtag (Etiket) Kullanımı İçin Yapmanız Gerekenler

Twitter’da fark yaratmak ister misiniz? Hashtag (etiket) kullanın! Tweet atarken doğru kullanılan hashtags (etiketler), doğru kitlenin size ulaşmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca hashtag (etiket) kullanılarak yaptığı aramalarda görünürlüğünüzün artmasını sağlayacaktır.

Peki etkili olmak için hashtags (etiketler) nasıl kullanılmalıdır? Ne kadar çok hashtags (etiketler) kullanırsanız, etki oranınızda aynı ölçüde artar mı?

İsterseniz bu soruların cevaplarına hep birlikte bir göz atalım. İşte Twitter’da hashtag (etiket) kullanımıyla ilgili önemli ipuçları:

En fazla 3 tane hashtags (etiket) kullanın

Sosyal medya uzmanları tweet atarken maksimum 3 hashtags kullanılması gerektiği konusunda hemfikir. Çünkü fazla hashtag, Twitter gibi karakter kısıtı olan bir sosyal platform için pek uygun değildir. Twitter’da öncelikle aktaracağınız bilgiyi tam olarak takipçilere aktarmanız, sonrasında hashtag’e odaklanmanız gerekir.

Alakasız popüler hashtags’lerden uzak durun

Yazdığınız tweet ile hashtag’lerinizin paralel olmasına özen göstermelisiniz. Daha çok insanın yazdığınız tweet’i görmesi adına içeriğinizle alakasız popüler hashtag’leri kullanmamalısınız. Twitter’da birçok insan bu durumdan faydalanmak istese de,  sonuç olarak bu durum insanların size olan güvenini azaltır. Takipçilerinizi arttırmak isterken, sizi takip eden kitlenin bile sizden soğumasına sebep olabilir.

Hashtag’in uzunluğuna dikkat edin

Twitter’da en dikkat edilmesi gereken konulardan biri de hashtag’inizin gereğinden fazla uzun olmasıdır. Tahmin edebileceğiniz gibi bu sosyal medya platformunda kısa hashtag’ler kullanmanızda fayda vardır. Çünkü ne kadar kısa hashtag’ler kullanırsanız, tweet’iniz için o kadar çok yer açabilirsiniz. 140 karakteri geçemeyecek olan tweet’nizi, sadece hashtag’ler ile doldurmak istemiyorsanız, kelimelerden oluşan hashtag’leri seçmek yararınıza olacaktır. Tam bir cümleden oluşan hashtag’ler, atacağınız tweet’te kısaltma yapmanıza yol açacağı için; hashtag’inizin uzunluğunu mutlaka dikkate almalısınız.

Spesifik olun

Tweet atarken, yazdığınız tweet’le ilgili çok genel hashtag’lerden uzak durun. Çünkü yaygın olarak kullanılan hashtag’ler görünür olmanıza fayda sağlamayacaktır. Birçok insan sizin gibi bu hashtag’leri kullandığı için, aynı hashtag’ler size bir artı katmayacaktır. Bu yüzden tweet’inize hastag eklerken genele değil, özele hitap etmelisiniz ve hedef kitlenize odaklanmalısınız. Bu durumda kendiniz veya belirli bir kampanya için bir hashtag oluşturmanız sizin için oldukça cazip olacaktır.

Kullanacağınız hashtag’leri inceleyin

Tweet atmadan önce kullandığınız hshatag’lerin kimler tarafından kullanıldığını ve bu hashtag’lerin nasıl bir etkileşim yarattığını inceleyin. Çok etkileşim alan insanların nasıl bir yol izlediğine göz atın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir