Türkiye’de Sektörlere Göre En Çok İzlenen YouTube Kanalları [Güncel]

Türkiye’de Sektörlere Göre En Çok İzlenen YouTube Kanalları [Güncel]

İçerik pazarlamada en önemli içerik türlerinden olan ve önümüzdeki dönemde patlama yapması beklenen videoların, 2019’da internet trafiğinin % 80’ini oluşturacağı yönünde araştırmalar mevcut.

Videoların geri dönüşüm oranları da çok iyi olduğu için markalar bu bağlamda video içeriğe ayırdığı bütçeleri artırıyor. Tüketicilerin videolarla geçirdiği zamanın haddi hesabı olmadığı düşünülünce, video içerik sitelerinin en önemlisi hatta Google’dan sonra en önemli arama motoru olarak gösterilen YouTube‘un da değeri artıyor.

Ülke olarak YouTube‘un göz bebeklerimizden biri olduğunu düşünüyorum. Ama hala YouTube kanallarına abone olmak gibi bir kültürümüzün olmadığı da bir gerçek.

Video içeriğin yükselişe geçeceğini iddia eden araştırma sonuçlarına canı gönülden inandığım için bugün bu nedenle abone ve izlenme rakamları yüksek markaları mercek altına alalım istiyorum. Madem video içerik kral olacak diyoruz, bunun şimdiden farkına varan ve yatırımını bu yönde artıran markaların neler yaptığına belki bir göz atmak istersiniz.

Sosyal medya pazarlama ve istatistiklerini takip ettiğim en iyi araçlardan biri olan Socialbakers‘tan aldığım bilgiler ışığında, Türkiye’de sektörlere göre en çok izlenen YouTube kanallarına bir göz atıp, aşama aşama değerlendirerek başlayalım.

 

**Aşağıdaki sıralama abone sayısına göre değil, izlenme rakamlarına göre hazırlanmıştır. Bilginize.

Genel

Genel sıralamada müzik kanallarını listenin başında görünce şaşırdınız mı? Bence kesinlikle şaşırmadınız. Çünkü hepimiz gün içinde YouTube’u açıp bir şeyler dinliyoruz. Durum böyle olunca da sonuçlarda müzik kanallarının üst sıralarda olması şaşırtıcı gelmiyor.

Türkiye'de Sektörlere Göre En Çok Abonesi Olan YouTube Kanalları [Güncel].001

Markalar

Turkish Airlines’ın zirvede olması hiç de şaşırtıcı gelmemiştir size. Açıkçası bir dünya markası olarak bunu hak ediyor. Fakat ilk 10’da otomotiv markalarından nasıl hiç bir marka yok, bu bana gerçekten enteresan geldi. Otomotiv sektörün özellikle video konusunda yaratıcı ve aktif olması gerektiğini düşünüyorum ama şu an ülkemizde markaların sosyal medya hesaplarını yönetmek demek Facebook ve Instagram’dan ibaret olduğu için sanırım daha YouTube’a daha sıra gelmemiş.

Türkiye'de Sektörlere Göre En Çok Abonesi Olan YouTube Kanalları [Güncel].002

Ünlüler

Ünlüler kategorisinde en başta Cem Yılmaz’ı görmemiz gerekir diye düşünürken, karşılaştığım sıralamaya yok artık demekten başka bir şey yapamıyorum.

** Kanalı açarken kategori kısmının farklı işaretlenmesinin böyle bir sonucu doğurması muhtemel. Çünkü Cem Yılmaz birazdan eğlence sektörünün olduğu kategoride, milyonları aşan görüntülenme rakamları ile karşımıza çıkacak.

Türkiye'de Sektörlere Göre En Çok Abonesi Olan YouTube Kanalları [Güncel].003

Topluluk

Tabi ki ilk 3’te yine müzik kanalları, müzik kanalları ve müzik kanalları… Yeni nesil radyonun YouTube olduğunu söylememe gerek yok artık sanırım…

Türkiye'de Sektörlere Göre En Çok Abonesi Olan YouTube Kanalları [Güncel].004

Eğlence Sektörü

YouTube’un en önemli müzik dinleme aracımız olduğunun tekrar tekrar bir göstergesi olarak Poll Production’un 1.’liğini gösterebilirim.

Türkiye'de Sektörlere Göre En Çok Abonesi Olan YouTube Kanalları [Güncel].005

Medya

Kanal D hem abone sayısı hem de izlenme rakamlarına baktığımızda, en yakın rakibi Show TV’nin bile önünde. Özellikle Survivor gibi yarışmalarıyla gündemden düşmeyen, TV 8 neden yok peki sıralamada?

Bu soruyu kendi kendime sorunca hemen açıp baktım. TV 8’in Youtube kanalında neredeyse hiçbir şey yok. Çünkü tüm videoları Acunn.com kanalında yayınlıyorlar. Muhtemelen Acunn.com’un kategori kısmı da medya olmadığı için bu sıralamada karşımızda yok.

Türkiye'de Sektörlere Göre En Çok Abonesi Olan YouTube Kanalları [Güncel].006

Mekan (Yer)

Sıralamayı görünce BKM’ye bir girip bakmak lazım, ne var ne yok diye düşündüm ve baktım. Kanal, BKM’den çıkan filmlerin fragmanları ile donatılmış. Oldukça popüler filmlere imza attıkları için de, izlenme oranları hiç de fena değil.

Türkiye'de Sektörlere Göre En Çok Abonesi Olan YouTube Kanalları [Güncel].007

Dernek- Sosyal Kuruluş

Bu tabloda bana sıralama, izlenme rakamları vs… değil de AK Parti kanalının hiç abonesinin bulunmaması enteresan geldi. Bu yazıyı yazarken açtım, baktım ve ilk aboneleri ben oldum sanırım.

Türkiye'de Sektörlere Göre En Çok Abonesi Olan YouTube Kanalları [Güncel].008

Spor

Bu kategoride de yine tahminlerim tutmadı. En ateşli taraftar grubuna sahip Beşiktaş’ın 1. olmasını beklerken, ezeli rekabette GS en üst sıradaki yerini almış. Bir Fenerbahçeli olarak, bu durumun değişmesi için her gün Fenerbahçe’nin kanalından deliler gibi video izlemem gerekli. Bu sıralama en kısa sürede değişmeli. Taraftar dediğiniz benim gibi olmalı. (Çok abarttım, holiganlığa geçiş yapmadan; hak eden kazansın diyorum.)

Türkiye'de Sektörlere Göre En Çok Abonesi Olan YouTube Kanalları [Güncel].009

 

2 yorum “Türkiye’de Sektörlere Göre En Çok İzlenen YouTube Kanalları [Güncel]

  1. Ak partinin abone sayısı gizli görünüyor araç olarak kullandığınız site gizli olan abone sayısını da görebiliyor mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir