Turkcell Teknoloji Zirvesi 2018: Prof. Stuard J. Russell – Yapay Zeka Bizleri Nasıl Daha İyi İnsanlar Yapabilir?

Turkcell Teknoloji Zirvesi 2018: Prof. Stuard J. Russell – Yapay Zeka Bizleri Nasıl Daha İyi İnsanlar Yapabilir?

Yapay zeka günümüzün en moda konularından biri. Çünkü çok keskin 2 tarafı var. 1 tarafta yapay zekanın hayatımızı nasıl kolaylaştıracağını düşünenler, diğer tarafta ise yapay zeka sonumuzu getirecek diyen kesim. Ortası yok anlayacağınız. Konu üzerine çok fazla tartışma çıkabiliyor. Yapay zeka ile ilgili bir tartışmaya girecekseniz, mutlaka argümanlarınız hazır olsun. Benden size tavsiye. 🙂

Yapay zeka, bu yıl 9.’su düzenlenen ve sloganı ‘Türkiye.Bugün.Şimdi’ olan Turkcell Teknoloji Zirvesi‘nde de ana konularından biriydi.

Benim katıldığım panel, ”Yapay Zeka Fikir Önderi Prof. Stuard J. Russell – Yapay Zeka Bizleri Nasıl Daha İyi İnsanlar Yapabilir?” oldu.

Yapay zeka programlarının 2010 yılında % 30 hata payı olduğunu ama 2017’ye gelindiğinde bu payın % 2’ye kadar düştüğünü belirterek konuşmasına başlayan Prof. Stuard J. Russell, AlphaZero‘nun Go, satranç ve Shogi oyunlarında dünya şampiyonlarını yenmesinden bahsetti. ”Her şey yapılabilir demiyoruz.” diye de sözlerini sürdürdü.

  • Robotların 5 yıl içinde araç kullandıklarını, ekin biçtiklerini, evlerimizde temizlik yaptıklarını göreceksiniz.
  • Akıllı evlerin gerçek anlamda akıllı olmasını bekliyoruz.
  • Yapay zeka daha iyi insanlar olmamızı sağlayabilir. Pişman olacağımız yanlış kararlar verme konusunda bize yardımcı olacak. Bizim önemsemediğimiz şeyleri bize gösterecek. Çünkü insanoğlunun bugüne kadar oluşturduğu tüm eserlerler bu makineler tarafından okunmuş olacak. Bu da insanların tercihleri konusunda doğru bilgiler vermesine yardımcı olacak.

Panelin özeti böyleydi. Yalnız yapay zekanın hayatımızın her alanında olacağı konuşulurken, tabii ki ”Kendimizden daha zeki bir şey yapma riski” de konuşuldu. Bu robotlarda gerçekten olması gereken özelliklerin olmasının gerektiğinin altı çizildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir