Tasarımcılar Tarafından En Çok Kullanılan 7 Font

Tasarımcılar Tarafından En Çok Kullanılan 7 Font

Sosyal medya kavramının hayatımıza girmesiyle birlikte kendi sosyal medyasını kendi yöneten, mailing tasarımlarını kendi hazırlayan bir kitle ortaya çıktı. Bu yüzden artık fontlar, vektörler, iconlar vb… araçlar sadece tasarımcıları ilgilendiren konular değil. Uzmanlık açısından baktığımızda tabi ki profesyonel yetkinliğe sahip olanlar tasarımcılar fakat en azından içerik pazarlama stratejilerini geliştirmek adına kendi kendini idare edecek kadar bu işi öğrenmek isteyenler için, bugün en çok kullanılan fontları sizle paylaşacağım.

Bu aralar benim favori fontum Gotham olmasına rağmen, en çok kullanılanlar arasında bu font yok.

İlgili İçerik: Mükemmel Font Kombinasyonları Bulmanızı Sağlayacak Bir Site: Type Genius

En çok kullanılan font liste de aşağıdaki şekilde:

1- Helvetica

Helvetica grafik tasarımcılar ve kendi çapında bu işle uğraşanlar tarafından en yoğun kullanılan yazı tipi.

Font birçok çevre tarafından övgü alıyor, fakat aralıkların çok sıkı olmasından dolayı bu fontu eleştirenler de var.

İlgili İçerik: Web Siteniz İçin En İyi Font ve Punto

helvetica yazı fontu

2- Trajan

Trajan birçok Hollywood film afişinde kullanılmış bir yazı tipi. Flickr’da da en çok kullanılan fontlar arasında.

trajan yazı fontu

3- Garamond

Garamond’un birçok versiyonu olmasına rağmen, 1989’da yayımlanan aşağıdaki versiyon en çok kullanılanı. Dergilerde tutun ders kitaplarına, web sitelerinden tutun uzun metinlere kadar her alandan kullanılan yazı tipi, Alman yayınları tarafından Helvetica’dan sonra en iyi font seçilmiş.

garamond yazı fontu

4- Futura

Futura büyük ekranlar, logolar, kurumsal yazı tipleri ve küçük metne sahip kitaplarda sık sık karşılaşılan bir yazı tipi.

futura yazı fontu

5- Bodoni

Bodoni başlıklar, dekoratif metinler ve logolar için kullanılan mükemmel bir yazı tipi. Geometrik yapısı ile estetik bir görünüm sağlıyor.

bodoni yazı fontu

6- Bickham Script Pro

Ağırlıklı olarak resmi günler için kullanılan Bickham Script Pro, iyi işler çıkarmanızı sağlayabilir.

Bickham Script Pro yazı fontu

7- Frutiger

Tabela, görüntüleme çalışmaları ve sık sık Web 2.0 logoları için kullanılan font, sıcaklığı ve inceliğiyle son yıllarda popülerlik kazanmıştır.

Frutiger yazı fontu

15 yorum “Tasarımcılar Tarafından En Çok Kullanılan 7 Font

      1. Sibel hanım merhaba. Bir yazı tipi arıyorum ancak bir türlü bulamıyorum ve benim için ciddi önem arz ediyor. Yardımcı olabilir misiniz? JPEG olarak bende mevcut size nasıl ulaştırabilirim?

  1. Font işi çok zor avrupa logolarında kullanılan fontlar ile türk logolarında kullanılan fontlar alakası yok helvetica denilen fontu türk logolarında hiç kullanamıyorum bile müşteri sevmiyor ne kullanacağız farklı olsun bilmem ne olsun bende GOOD TIMES diye bi font buldum her logoya yakışıyor tavsiye ederim

  2. Listenin başında Helvetica olması, iOS ve macOS hayranlığınızı mı gösteriyor? En sevdiğim fontu liste başında gördüğüm için mutluyum 🙂

  3. Sibel Hanım, böylesine yararlı ve ince bir paylaşım ilk defa görüyorum, inanın çok etkilendim böyle bir konuya yer vermenizden dolayı neden derseniz! Firma olarak yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde çok nadir böylesine özverili paylaşımlarla karşılaştık. Tebrik ve Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir