Sunumlarımda PowerPoint Kullanmaktan Sıkıldım Diyenler İçin

Sunumlarımda PowerPoint Kullanmaktan Sıkıldım Diyenler İçin

Gittiğim etkinliklerde gördüğüm sunumlarda, sunum yapan insanlar genellikle PowerPoint’ten yararlanıyor. Eski bir alışkanlık olsa gerek diye düşünüyorum. Ne de olsa ilklerden kolay kolay vazgeçilmiyor. Ben sunumlarımda Keynote kullanan biri olarak, Powerpoint sunumlarını estetik bulmuyorum. Tabi onlarda Keynote’çuları estetik bulmayabilir. Ama aslolan bir şey varsa, o da sunum hazılamak için birbirinden güzel araçların olduğudur. Bugün bazı sunumlarda bana denk gelen, fakat alışkanlıklarımdan olsa gerek kullanmadığım ama hoşuma giden ve incelediğim sunum araçlarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Zoho Show

Zoho online olarak sunum hazırlayabileceğiniz bir araç. İşletim sisteminiz ne olursa olsun, birden fazla cihaz üzerinden tasarım yapmanıza izin veriyor. Sunumlarınızı düzenlemek veya nerede olurlarsa olsunlar içeriğinizi gözden geçirmelerini istediğiniz arkadaşlarınız için bu platforma bağlanabiliyorsunuz. Gerçek zamanlı geribildirimlerden faydalanmak isteyenler için güzel bir seçenek.

Zoho Show için sitesinde ” Think beyond PowerPoint’ dese de, burada yapılacak her şeyi PowerPoint üzerinde de yapabilirsiniz. Açıkçası ben pek bir fark göremedim.

Prezi

Prezi için PowerPoint gibi bir araç benzetmesini yapmam mümkün değil. Çünkü PowerPoint’ten oldukça farklı ve görsel olarak çok çekici bir araç.

Prezi statik slaytların aksine, izleyicilerin ilgisini artırmak ve onlara vereceğiniz mesajları hatırlamanıza yardımcı olmak için hareket, zoom ve mekansal ilişkileri birleştiriyor.

Bundan yaklaşık 8 sene önce üniversite yıllarımda bir arkadaşım, hepimiz PowerPoint sunumları ile proje hazırlayarak sahne alırken, sunumunu Prezi üzerinden hazırlamıştı. Bu da doğal olarak, emek harcamış ve fark yaratmış olarak algılandı ve benim CC’yi zor aldığım dersten AA aldı.

İncelemek isterseniz, Prezi üzerinden hazırlanmış güzel bir sunum örneği:

Emaze

Emaze online sunum hazırlamanıza yardımcı olacak, yeni nesil sunum yazılımlarından biri. Hedef kitleniz için inanılmaz bir görsel deneyim yaratmanız için profesyonelce tasarlanmış ücretsiz sunum şablonlarını kullanıcılarının hizmetine sunan Emaze, slayt, video ve 3D sunumlar hazırlamanız için HTML5 sunumu yapımcısı olarak gösteriliyor.

Gerçekten mükemmel şablonlara sahip Emaze’in sitesine girdiğiniz de, iddia edilen bu profesyonelliği hissedebilirsiniz.

2 milyon kullanıcı boşu boşuna bu programı kullanmıyor demek ki. Emaze’de 6 milyonun üzerinde sunum hazırlanması da cabası.

İncelemek isterseniz, Emaze’i nasıl kullanabileceğinizi gösteren bir video örneği:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir