Spam Klasörüne Düşmemek İçin Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Spam Klasörüne Düşmemek İçin Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Spam klasörüne düşmemek email pazarlama yapan şirketlerin en değer vermesi gereken konudur. Peki spam klasörüne düşmekten nasıl kurtulurum diyorsanız, aşağıda vereceğim bazı kurallara uymanız gerekir.

İşte spam klasörüne düşmemeniz için yapmanız gerekenler:

1- Spam’a Davranışlarına Karşı Uyumlu Olun

Alıcıların sizi spam olarak işaretlememesi ve spam filtrelerinden başarılı olarak geçebilmeniz için, email içeriğinizi spam davranışlarına karşı uyumlu hale getirmelisiniz.

Email‘inizi spam davranışlarına karşı uyumlu hale getirmek için:

  • Yanlış ve yanıltıcı konu satırları kullanmamalısınız.
  • Konu satırındaki bütün kelimeleri büyük harfle yazmamalı ve abartılı noktalama işaretlerinden kaçınmalısınız.
  • Konu satırınıza yazdığınız metni fazla uzatmamalı, 40-50 kelime ile kısıtlamalısınız.
  • Mesajınızı bir reklam gibi tanımlamamalı, promosyon ifadelerinden kaçınmalısınız. (Bedava, ücretsiz vb…)
  • Email boyutunuzun büyüklüğüne dikkat etmeli (30 kb), görüntü ve metin oranı arasında denge sağlamalısınız.
  • Alıcılarınıza abonelikten çıkma seçeneği sunmalısınız.
  • Yalnızca yasal sitelerle bağlantı kurarak, içeriğinizi riske atmamalısınız.
  • HTML kodlamayı optimize etmelisiniz.
  • Gönderici kısmındaki adınızı değiştirmemeli. noreply@domain.com  yerine, destek@ gibi açık ve güvenilir alan adlarını kullanmalısınız.

Email pazarlama sadece konu ile ilişkili içerik ve gönderilen email’lerin takibi ile ilgili değildir. Email pazarlama yaparken aynı zamanda bazı kurallara uymanızı da gerektirir. Bu kuralların umursamazsanız, kendinizi her an spam klasöründe bulabilirsiniz.

2- Spam’ı Tetikleyen Kelimelerden Kaçınmalısınız

Spam‘ı tetikleyen kelimelerin listesini tam olarak bulamazsınız. Zaten bulsanız bile, sadece spam kelimelere dikkat ederek, spam klasörüne düşmemeniz olanaksızdır. Burada bilmeniz gereken: Spam filtrelerinin ticari reklam ve promosyon ifadelerini kaldırmak için çalışıyor olmasıdır.

Yani kısacası, email’lerinizde bu kelimeleri sık sık kullanmaktan kaçınmalı veya bunları idareli şekilde kullanarak, göze batmamalısınız.

3- İzinli E-mail Pazarlama Yapın

Organik yollarla elde edilmeyen, satın alınan listeler, ISP (internet servis sağlayıcı) kurallarına aykırıdır. Satın alınan email’ler genellikle inaktif ve ulaşılamayan email adresleri olacağı için, karşı taraftan bir reaksiyon alamazsınız. Reaksiyon az olduğunda ise, inbox oranınız azalır ve spam‘a düşme oranınız artar. Bu yüzden email pazarlama kampanyalarınızı göndereceğiniz kişiler, mutlaka kendi istekleri ile size abone olan insanlardan oluşan bir listeden oluşmalıdır. Abonelerden oluşan listelere gönderim yapsanız bile, reaksiyonları analiz etmeli ve bu reaksiyona göre elinizdeki listeyi temizlemelisiniz.

4- Abonelerinizle İletişimi Koparmayın

Abonelerinizi sürekli email‘e boğmak, onları rahatsız eder. 2-3 ayda bir göndereceğiniz email’ler ise abonelerinizin sizi unutmasını sağlar ve bu durumda sizi spam olarak işaretleyebilirler. Bu sebeple abonelerinize  kendinizi unutturmamalı ve onları sıkmadan, düzenli olarak email pazarlama kampanyalarınızı onlara göndermelisiniz.

5 yorum “Spam Klasörüne Düşmemek İçin Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir