Sosyal Medyada Ne Kadar Zaman Harcıyoruz? [İnfografik]

Sosyal Medyada Ne Kadar Zaman Harcıyoruz? [İnfografik]

Ben sosyal medya kullanmayı sevmiyorum. Birçok sosyal ağı, geçmişte kullansam da, artık kullanmıyorum. Sadece sıkı bir Linkedin kullanıcısıyım diyebilirim.

”Neden?” ”Halbuki içinde bulunduğunuz sektör…” diye başlayan sorular sormayın. 🙂 Bu benim kişisel tercihim. Tabii kullanmıyorum diye yeniliklerden, reklam modellerinden haberim yok sanmayın. Müşteri hesaplarından, blog’lardan, yayınlanan raporlardan her şeyi takip ediyorum. Ben Y kuşağına mensup biri olarak arada kaldım sanırım. 🙂 Fakat yeni nesil gümbür gümbür geliyor. Şu an söyleyeceklerim sizi şaşırtabilir. Hatta cümleye maalesef diye mi başlamalıyım bilemiyorum.

Evet kesinlikle öyle başlamalıyım!

Maalesef, yapılan son araştırmalara göre (kaynakları infografikte verdim) gençler yani bu teenage dediğimiz grup, günde 9 saate kadar sosyal medyada zaman geçiriyor. Yanlış duymadınız 9 saat…

Soru: Gençler ne zaman bu hale geldi yahu? Peki neden bu işin dozu bu kadar arttı? (Kendim sorup kendim cevap vermeye bayılırım. 🙂 )

Cevap: Tabii ki mobil cihazlar sayesinde. Sosyal platformlara girişlerin %60’ı mobil cihazlar üzerinden gerçekleşince, çevrimiçi harcanan zamanın da bu denli artması gayet normal. Bilgisayarı aç, kapa, başında bekle derdi yok tabii…

Söylediğim gibi mobil cihazların payı bu artışta çok fazla, fakat sosyal medya ağları da bu konuda boş değil. Sosyal medya reklam gelirlerinin 2017’nin sonunda 36 milyar dolara ulaşması beklenirken, tabii ki bu platformlar da boş durmayacak. Canlı yayın özellikleri, filtreler, Instagram’ın Snapchat’le savaşı (bu arada son istatistiklere göre bu savaştan Instagram galip çıktı), 360 derece videolar… Kısacası insanları etkileşime geçirecek ne kadar özellik, bu 36 milyar dolardan o kadar pasta…

Gençleri bu kadar topa tuttuktan sonra, ortalama bir insanın bir günde sosyal medyada geçirdiği süreye bakarak işe başlayalım.

Şimdi de, özellikle pazarlamacıların sosyal medya platformlarında geçirilen süreye vakıf olmaları için çok güzel bir araştırma yapılmış, bunu sizinle paylaşmak istiyorum.

Ortalama bir kişi sosyal medyada yaklaşık iki saat (116 dakika) geçiriyor ve bu da hayatı boyunca toplam 5 yıl 4 aya denk geliyor. Bu 5 yılın da sosyal ağlara yansıması şu şekilde:

 • 1 yıl 10 ay YouTube
 • 1 yıl 7 ay Facebook
 • 1 yıl 2 ay Snapchat
 • 8 ay Instagram
 • 18 gün Twitter (Yalnız Twitter fena harcanmış. Şu an otursam Twitter’ın başına 18 gün hemen geçer. Twitter kullanmasam bile bunu bilmek beni üzdü. Sevenlerin nasıl sevdiğini çok iyi biliyorum çünkü. 🙂 )

Bakın çok ciddi söylüyorum, bu rakamlar çok az. Bizim nesilden sonra bu rakamlar kat kat artar. Şu anda, ortalama bir kişi ömrü boyunca TV izlemek için 7 yıl 8 ay harcıyor ama nafile… Dijital medya tüketimi karşısında dayanamayacak.

** İşin kötüsü yemek yemek için bile 3 yıl 5 ayımızı verirken, sosyalleşmek için, hani reel dünya diye bir şey varya aşırı sosyal medya kullananlar için söylüyorum bunu, 1 yıl 3 ayımızı harcıyoruz. ”Her” diye bir film vardı. Cep telefonunun işletim sistemine âşık olan yalnız bir adamın öyküsünü anlatan. İnşallah sonumuz öyle olmaz.

Araştırmaya bir de şöyle bir şey eklemişler. Açıkçası çok hoşuma gitti.

Eğer sosyal medyada 5 yıl 4 ayımızı harcamasaydık, neler yapabilirdik?

 • 32 defa Ay’a gidip gelebilir,
 • Çin Seddi’ni 3,5 kez yürüyebilir,
 • Simpson serisini 215 defa izleyebilir,
 • Everest’e 32 defa tırmanabilir,
 • 10+ kez maratonda koşabilirmişiz.

Bunları da yapacağımız yok tabii de, maksat neler yapabileceğimizi görmek. Ben gördüm ve insanlık adına şu an hiç mutlu değilim.

2 yorum “Sosyal Medyada Ne Kadar Zaman Harcıyoruz? [İnfografik]

 1. 32 defa Ay’a gidip gelebiliyor olmak biraz üzüyor bizi açıkçası. Keşke vaktimizi ona harcasaydık diyesimiz geliyor ki en faydalısı da o doğrultuda harcamak. Güzel istatistiklerle dolu ilginç bir yazı olmuş, elinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir