Sosyal Medyada Markaların Hangi İçerikleri İnsanları Sinirlendiriyor? [Araştırma]

Sosyal Medyada Markaların Hangi İçerikleri İnsanları Sinirlendiriyor? [Araştırma]

Kullandığınız sosyal ağlarda muhakkak bazı markaları takip ediyorsunuzdur. Benim şahsi fikrim insanlar markaları:

1- Faydalı bilgiler,

2- Eğlenceli içerikler,

3- Yeni ürünler,

4- Promosyonlar ya da takip ettiği markaların kişiliğini yansıttığını düşündüğünden (aynı ”MSN” de ne dinliyorum özelliğini kullanıp, aslında hiç dinlemediği şarkıları insanların görmesini sağlamak istediğimiz gibi.) takip ediyor.

Sebebi ne olursa olsun gerçekten bazı markalara gönülden bağlıyız. Bazen sorduğunuz bir soruya anında cevap verilmesi, bazen promosyon ürünlerden birinin bize çıkması, moralimiz bozukken bize moral veren keyifli bir OREO içeriği vb. birçok sebep, aslında sosyal medyada bizi markalara bağlıyor.

Ama gel gelelim bazı markalar, ”Onlar yaptı biz de yapmalıyız?” mantığıyla, insanların markadan beklediği sosyal medya taktiklerini es geçtiği için bazen işler değişiyor ve büyük bir nefret içinde bu marka bunu nasıl yapar diye sinirleniyoruz.

Sprout bu konuda bir rapor hazırlamış ve sosyal medyadaki markaların paylaştığı içeriklerden hangilerinin insanları rahatsız ettiğini, 1000’den fazla Facebook, Twitter ve Instagram kullanıcısına sorarak ortaya çıkarmış.

İşte sonuçlar:

Sosyal Medyada Markaların Hangi İçerikleri İnsanları Sinirlendiriyor? [Araştırma].001

Tamam! Tamam! İnsanların promosyonu sevdiğini çözdünüz, sürekli promosyon yapıyorsunuz ve bu içeriklere yüksek miktarda reklam veriyorsunuz. Ama görüldüğü üzere her şeyin fazlası zarar.

Sosyal Medyada Markaların Hangi İçerikleri İnsanları Sinirlendiriyor? [Araştırma].002

Ülkemizde markaların argo kullanması gibi bir durum yok. Fakat marka kimliğine yakışmayan laubali (kötü manada demiyorum) tarz yakışırken, her markada ürün ve hizmetleri gereği böyle hoş durmaz.

Sosyal Medyada Markaların Hangi İçerikleri İnsanları Sinirlendiriyor? [Araştırma].003

B2B bir markanın sosyal medyada B2c bir marka gibi davranması beklenemez. Düşünseniz ya, bir çikolata markasıyla, yazılım satan bir marka nasıl ortak içerikte buluşabilir. Birinde son kullanıcıya dokunacak bir hikaye yaratmak gerekirken diğerinde muhtemelen sektör istatistikleri ve yazılımları tanıtıcı içerikler paylaşılacaktır. Bu nedenle ilk önce markamızı anlayalım, sonra içerik stratejimizi buna göre çizelim.

Sosyal Medyada Markaların Hangi İçerikleri İnsanları Sinirlendiriyor? [Araştırma].004

Yapamıyorsanız zorlamayın diyorum. İçeriklerinizi analiz ederseniz, insanların gerçekten hangi içeriklerinize odaklandığını görebilirsiniz.

Sosyal Medyada Markaların Hangi İçerikleri İnsanları Sinirlendiriyor? [Araştırma].005

Bu benim de sinir olduğum bir konu. Fakat milyon takipçisi olan marka sayfalarını ve bu sayfaları yöneten sosyal medya ajanslarını düşünüyorum ve ”2-3 stajyer ile zor bu işler.” diyorum. Gerçi genelde otomasyon şeklinde cevaplar veriyorlar ama karşı taraf ısrarla gerçek bir cevap istiyor. Bu işi bi çözmek lazım. Duyurulur..

İstatistik Kaynakları: Sproutsocial

One yorum “Sosyal Medyada Markaların Hangi İçerikleri İnsanları Sinirlendiriyor? [Araştırma]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir