Sosyal Medyada En Yaygın 4 Hata

Sosyal Medyada En Yaygın 4 Hata

Büyük veya küçük, B2B veya B2C birçok şirket sosyal medya yönetiminde aynı hatalara düşüyor. En çok düşülen 4 hata ise şu şekilde:

Yanlış ölçümler

En yaygın ölçümlenebilir hata bir markanın takipçi sayısına vurgu yapıp, bu sayıyı diğer markalarla karşılaştırmasıdır. Takipçi sayısı markalar için tabi ki önemlidir; fakat asıl önemli olan nokta: Takipçilerin paylaşılan içerik hakkında konuşması, videolarınızı, tweetlerini veya LinkedIn postlarını paylaşmasıdır. Markalar ve takipçiler arasında herhangi bir iletişim yoksa, milyonlarca takipçinizin olmasının hiç bir anlamı yoktur. Bu yüzden bunun farkında olan markalar, ölçümlerini yaparken takipçi sayısına bakmak yerine; insanların markaya karşı duyarlılığına, yapılan paylaşımlarla etkileşimlere, yorum vb… ölçütlere bakıyor.

Bütün sosyal medya kanallarında olma isteği

Şirketler arasında hızla yayılmaya başlayan sosyal medya hatalardan biriside: Şirketlerin bütün sosyal medya kanallarında kendilerine yer bulmaya çalışmasıdır. Sadece Facebook sayfası kullanan bir marka, başka bir şirketin Facebook sayfası, Twitter hesabı veya LinkedIn profilinin bulunması durumunda, kendisininde aynı sosyal hesaplara sahip olması gerektiğine inanıyor. Benzer şekilde, birçok marka taze içerik oluşturabilecek kaynakları olmadan yeni platformlar üzerine atlamaya çalışıyor. Burada unutulmaması gereken nokta: İyi olunan birkaç kanalda olmanın, tutarsız olunan birçok kanalda olmaktan çok daha iyi olmasıdır.

Sürekli kendinden söz etmek

Markaların insanlar gibi sürekli kendi hakkında konuşması insanlar tarafından oldukça sıkıcı bulunuyor. Yeni haberleri ve ürün teklifleri olmadığı zaman sürekli kendilerine odaklanan markalarla müşteriler etkileşime geçmiyor. Hedeflenen müşteriye ilginç içerik oluşturma, ürün satışınızı fazlasıyla arttırabilecekken, sürekli kendinden bahsederek müşterileri sıkmak oldukça yaygın bir hata.

İyi bir yol haritasına sahip olmamak

Eskilerin dediği gibi, nereye gittiğini bilmiyorsan, bütün yollar iyi gözükür. Şirketlerin çoğuda sosyal medyada nereye gittiğini bilmiyor. Her sosyal medya ağı için ayrı ayrı net ve etkili bir yol haritası oluşturmak zorunda olan şirketler, bu adımı atladıkları için daha yolun başında hataya düşmüş oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir