Sosyal Medyada Aslında Kuzenlerimizin Değil de Bizim Yaptığımız Şeyler

Sosyal Medyada Aslında Kuzenlerimizin Değil de Bizim Yaptığımız Şeyler

likes_980

Takip edenler bilir, ben yazılarımı istatistiklere ve verilere dayandırmayı çok severim. Fakat bugün yazacağım şeyleri verilere değil de, gözlemlerime dayandırmayı tercih ettim. Hatta aşağıda okuyacağınız maddelerdeki konuyla ilgili cilt cilt kitap yazılabileceğini de düşünüyorum. Ama cilt cilt kitaba geçmeden önce sosyal medyada aslında herkesin başına gelen, benim de çoğu insan gibi gözlemlediğim ve gerçeklik payının yüksek olduğunu düşündüğüm şeyler var. Bugün bu düşündüklerimi sizlerle de paylaşmak istiyorum.

Not: Bana hak vereceğinizi düşünsem de, kesinlikle saçmalamışsın diyenler de olacaktır.

 • Linkedin aslında çok profesyonel kullanıldığını düşünüyorum. (En azından benim bağlantılarım arasında durum yüzde 80 böyle.) Fakat gözlemlerime dayanarak söyleyebilirim ki, Linkedin’de bir insanın kariyerine baktıktan sonra; bu sosyal ağda o kişi ile bağlantı kurulmayıp, direkt Twitter vb… sosyal ağlardan takibe başlanabiliyor.

 

linkedin sohbet.001

 

 • Facebook üzerinden herkes, çok küçük istisnaslar olmakla birlikte, tanımadığı biri ile tanışıp, onunla kesinlikle görüşmüştür. Hatta kariyer, statü vb… özellikleri yüksek olan insanlardan, yok canım bu kadın ya da adam asla böyle bir şey yapmaz dediğiniz kişiler bilin ki böyle buluşmaların içinde bulunmuştur. (Evli olanları ayrı tutarak söylüyorum.)

 

facebook tanışma mesajları.001

 

 • Twitter ve Instagram’da herkes daha popüler olmak için takipçi sayısını yükseltmeye çalışırken, kendilerini takip edenleri unfollow ediyor. Peki Facebook’ta neden önünüze geleni ekliyorsunuz? Çünkü sizin gözünüzde bu platformda da arkadaş sayısı çok olan popüler oluyor.

 

twitter takipçi kasma.001

 

 • Swarm’da erkeklerin erkekleri kızların kızları eklemesinin sebebi, arkadaş listelerinde kız-erkek dengesi sağlayıp göze batmamak. Örneğin, bir erkek sizi arkadaş olarak eklediğinde arkadaş listesinde bir sürü kız görüp, arkadaşlık isteğini reddedebilecekken; listede bir denge gördüğünde kabul edilme ihtimaliniz daha yüksek.

 

swarm.001

 

 • Instagram’da beğenilen kadın veya erkeğin en beğendiğimiz fotoğraflarını değil de, bol bol kendilerinin olmadığı fotoğrafları beğeniyoruz. (Bknz: Manzara fotoğrafları) Hatta işi abartarak sadece kişinin olmadığı fotoğraflar like’lanıyor. Bu kadar da dikkat çekmeyin derim ben. =)
 • Whatsapp’ta son görülme gerçekten hayatın en acı gerçeklerinden biri. Tavsiyem son görülmeyi kapamanız. Yoksa başınıza büyük belalar alabilirsiniz. (Tabi bunu kapayınca da başınıza bela alma riskiniz yüksek. Bknz: ”Neden kapadın son görülmeyi, ne çeviriyorsun sen.”) Etrafınızda kaç ilişkisinin bitme sebebi Whatsapp düşünün.

whatsapp konuşmaları.001

 

Hatta olayı daha da abartıp şöyle diyebilirim: İlişkilerdeki en büyük problem sosyal medya. Kavga sebeplerinin başında sosyal medyada onu neden like’ladın, bunu neden takip ediyorsun, bu kişi senin bütün fotoğraflarını neden beğeniyor gibi sebepler olduğuna %100 emin olmasam da %80 eminim diyebilirim.

 • Twitter’da vb… sosyal mecralarda düzgün profil çizmeye çalışan bazı kişilerin aslında DM’de nasıl davrandıklarını çok iyi biliyoruz. İnsan gerçekten hayret ediyor.
 • Instagram’da profili kapalı olan insanların çoğunun sevgilisi olduğunu düşünüyorum.
 • Yeni ilişkisi olsa bile çoğu insan eski sevgililerin neler yaptığını sosyal medyadan mutlaka takip ediyor. Tabi burada art niyet aramamak lazım, sadece merak.

eski sevgiliyi stalklama.001

Arama geçmişini silmeyip kavga eden çok kişi tanıyorum. Hatta karşıdakiler bu aramaları kendileri de yaptıkları halde, yakalanmadıkları için karşı tarafı baya terletiyor.

sosyal medyada eski sevgiliyi takip.001

 • Her zaman söylüyorum özellikle reklamlarda kadınların seks objesi gibi kullanılmasından nefret ederim. Kadına bu şekilde yaklaşan ve tavır sergileyen insanları sevmiyorum. Ama Instagram’ı açınca şöyle birkaç arama yapınca, bazı kişilerin kendilerini bu şekilde lanse ederek ünlenme çabaları beni üzüyor.

BONUS

 • Instagram erkeklerin spora gitme oranını ve six pack yapma isteğini artırdı.

six pack instagram.001

 

 • Kızların sosyal medyada hoşlanmadıkları kızların tüm fotoğraflarına bakıp, mutlaka bir kulp bulmaya çalıştıkları da bir gerçek.
 • Erkeklerin ise sigara, son model telefon ve araba anahtarını masaya koyması, sosyal medyada araba ve saat fotoğrafları ile yer değiştirmiş durumda.
 • Eğitim durumu ve statüsü ne olursa olsun, aşk acısı çeken biri mutlaka sosyal medyada bir defa da olsa saçmalamıştır. Maalesef sadece karşıdaki insan onun sayfasına gelir mi diye, birçok iğneleyici söylemde bulunmuştur.

sosyal medyada aşk acısı.001

Lütfen bu yazıda bir art niyet aramayın. Bunlar sadece gözlem. Eklemek istedikleriniz olursa, yorum bırakabilir ya da mesaj atabilirsiniz.

9 yorum “Sosyal Medyada Aslında Kuzenlerimizin Değil de Bizim Yaptığımız Şeyler

 1. Merhaba ;
  Valla eksik bile yazmışsın, böyle yazılara çok ihtiyaç var ama yazılmıyor. Daha neler oluyordur neler.
  Çok itibarlı bir insanın Sosyal Medya da bir anda sıfıra düşmesi o kadar kolay ki;
  Çok sakıncalı bir tweet atarsın ortaya çıkar, sonra istediğini yap kimse seni adam yerine koymaz. Gerçekten çok acı bir son..
  Bunlar akla gelince Allah a Şükür diyorum ve Allah göstermesin diyorum.

 2. GÜZEL VE EMEK VERİLMİŞ BİR ANALİZ OLMUŞ . VAKTİNİZ OLURSA BLOGUMA BİR GÖZ ATIP KRİTİK YAPMANIZI İSTERİM

 3. Çok doğru tespitler benim sayfama bile mesaj atan kişiler var. Türkiye’de sosyal ağları tek kullanma sebebi kız bulmak olan okadar insan varki malesef.

 4. Herkes meşrebine göre kullamıyor neyi kullanacaksa :)) Dervişin fikri neyse zikri odur…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir