Sosyal Medya Yöneticilerinde Mutlaka Bulunması Gereken 6 Özellik

Sosyal Medya Yöneticilerinde Mutlaka Bulunması Gereken 6 Özellik

1- Birçok Platformda Tecrübeli Olmalı

Sadece Facebook ve Twitter deneyimine sahip bir sosyal medya yöneticisi mükemmel bir aday değildir. Sosyal medya yöneticilerinin bloglar, forumlar, Instagram ve Pinterest gibi yeni platformlar hakkında da ne bildiği de çok önemlidir. Çünkü sosyal medya stratejiniz büyüdükçe, bu kişinin daha fazla platformu kullanması gerekecektir. Bu yüzden sosyal medya yöneticiniz büyük sosyal platformları çok iyi anlamış, yeni popüler olmaya başlayan sosyal platformları da hızlı bir şekilde öğrenmeye yatkın olmalıdır.

2- Muhteşem Bir Yazı Yeteneği Olmalı

Sosyal medya platformlarında etkili iletişim çok önemlidir. Bu yüzden sosyal medya yöneticilerinin ilgi çekici bir yazı yeteneği olmalıdır. Burada önemli olan nokta ise, her sosyal platformun farklı bir iletişim tekniği olduğunu bilmek ve buna göre yazmaktır.

3- Duyarlı ve Soğukkanlı Olmalı

Sosyal medya platformları her zaman güllük gülistanlık değildir. Bazı zamanlarda markanız ile ilgili negatif yorumlar, değişik istekler olacaktır. İşte böyle zamanlarda sosyal medya yöneticisinin hızla olumsuzluklarla başa çıkması, her zaman sakin ve soğukkanlı olması lazımdır. Bu görev panik olmaya müsait olanlar için uygun değildir.

4- Müşterilerle Nasıl İletişime Geçeceğini Bilmeli

Sosyal medya bir yayın aracı değildir, markaların insanların doğal sosyalleşme süreçlerine girmek istediği bir yoldur. Bu yüzden sosyal medya yöneticisi tüketicinin tipik davranış kalıplarını anlamalı ve müşterilerle bu şekilde etkileşime geçmelidir.

5- Değişikliklere Ayak Uyduracak Analitik Bir Beyine Sahip Olmalı

Sosyal medya her gün değişir. Sosyal medya yöneticiniz tüm bu değişiklikler karşısında güncel kalmak zorundadır ve sosyal stratejisini değiştirmek için istekli olmalıdır. Bir planda ani değişiklikler yapmak asla kolay değildir, ancak bu sektörde çok önemlidir. Sosyal medya yöneticisi yeni fırsatlar ortaya çıktığında taktiklerini yeniden değerlendirmelidir. Markanın başarısı buna bağlıdır. Sosyal medyayı anlamak harikadır, fakat bu marka için herhangi bir değer sağlamıyorsa, hiçbir anlamı yok.

6- Öğrenmeye Hevesli Olmalı

Sosyal medya sürekli değişen bir endüstridir. Bu yüzden deneyimi ne olursa olsun, sosyal medya yöneticisi olan kişinin öğrenmeye istekli olması göz ardı edilemez bir özelliktir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir