Sosyal Medya Sanatı [İnfografik – Kitap]

Sosyal Medya Sanatı [İnfografik – Kitap]

Sosyal medya, pazarlama ve girişimcilik konularına ilgi duyan herkes tahmin ediyorum Guy Kawasaki’nin adını duymuştur. Fakat bugünkü konumuz sadece Guy Kawasaki değil, onunla birlikte ”The Art of Social Media” yani ”Sosyal Medya Sanatı” kitabını yazan, Peg Fitzpatrick. Sosyal medya ve pazarlama ile ilgilenip, Peg Fitzpatrick ismini duymayan var ise hemen blogunu takibe başlayabilirsiniz.

Gelelim sosyal medya kitap tavsiyesi arayanlar için kitabımıza…

MediaCat‘in okuyucularla buluşturduğu kitabın çevirisini Mirel Benveniste yapmış. ”Peki kitap nasıl?” derseniz, açıkçası sektörün içindekiler için çok da ahım şahım bilgiler içermiyor. ”Paylaşımlarda hashtag kullanın, şu saatlerde paylaşım yapın, sosyal medya profillerinizi şu şekilde inşaa edin.” gibi alışılagelmiş bilgiler mevcut. Fakat içerik ve sosyal medya ile alakalı kullanabileceğiniz araçlara genişçe yer verilmiş. Bu kısımlara göz atmak isteyebilirsiniz.

Genel değerlendirmem bu şekilde fakat, kitapta; beğeni, paylaşım ve yorumlar üzerine yapılan bir değerlendirme çok hoşuma gitti.

”İnsanların paylaşımlarınızı ”beğenmesi” ve ”+1” lemesi hoş bir şeydir, hele de yorum yapmaları harikadır. Bu eylemler, gittiğiniz lokantada garsona bahşiş vermeye benzer.

Ama asıl iltifat iletilerinizin paylaşılmasıdır çünkü birinin sizin yazdığınızı paylaşması, itibarını riske atması demektir. Bir iletiyi beğenmekle paylaşmak arasındaki fark, bir lokantada garsona bahşiş bırakmakla o lokantayı arkadaşlarınıza tavsiye etmek arasındaki fark gibidir. Paylaşmak önem vermek demektir!

”Sosyal medyadaki en samimi övgü şekli, paylaştığınız şeyin başkaları tarafından taklit edilmesi değil, yeniden paylaşılmasıdır.”

Hoşuma giden bu paragrafın altını çizdikten sonra, kitabı okurken diğer altını çizdiğim yerleri de infografik yaparak sizinle paylaşmak istedim.

İşte bana göre ”Sosyal Medya Sanatı” kitabının özeti.

 

sosyal-medya-sanati-guy-kawasaki-001

3 yorum “Sosyal Medya Sanatı [İnfografik – Kitap]

  1. Merhaba,
    Kesinlikle bu yazınızda bahsettiğiniz gibi birilerinin yazınızı okumuş olması önemseniyor olduğunuzu bilmek sizi daha fazla motive ediyor. Yorucu bir restaurant işinde servis yapıp sonunda taktir görmenin karşılığı bahşiş almak gibi yapılan yorum ve yazınızın paylaşılması.
    Başarılı yazılarınızın devamını dilerim…

  2. Kitap hakkında birkaç şeyi araştırırken yazınızı buldum. Yayın tarihi epey eski ama infografik içeriği epey verimli hale getirmiş ve güzelleştirmiş. Tam da aradığımı buldum diyebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir