Sosyal Medya Raporlarınız İçin En Önemli Metrikler

Sosyal Medya Raporlarınız İçin En Önemli Metrikler

Eğer sosyal medyaya yatırım yapıyorsanız ve yaptığınız yatırımın getirisini alıyorsanız ne ala… Fakat alamıyorsanız, bir şeyleri yanlış yapıyor olabilirsiniz. Yatırımını geri aldığını düşünenlere de bir çift sözüm var. Rakamlara bakmadan bu kadar emin olmayın. Belki de aynı yatırımla 2 kazanabilecekken 1 kazanıyorsunuzdur. Tabii bunun olmasını hiç istemeyiz değil mi? 🙂

Kısacası zaman ve maddi kayıp sağlamamak için sosyal medya kanallarınızın nasıl performans gösterdiğini ve hedef kitleniz tarafından nasıl algılandığınızı bilmeniz gerekiyor. Bu, stratejinizi geliştirmeniz için en elzem nokta.

O zaman işinize yarayacağını düşündüğüm en önemli sosyal medya metrikleri incelemeye başlayalım, ne dersiniz?

1. Kitle Büyüme Oranı

Takipçilerinizin artış oranını ölçmek için önce bir başlangıç tarihi belirleyin. Ardından, bir ay boyunca ya da hedef sürenizce, ne kadar yeni takipçi kazandığınızı hesaplayın. Yeni takipçilerinizin sayısını başlangıçtaki takipçi sayınıza bölün. Alın size kitle büyüme oranınız. 🙂 Bildiğiniz büyüme oranı nasıl hesaplanır sorusunun cevabı.

Büyüme Oranı= (Şimdiki Takipçi Sayınız – İlk not aldığını takipçi sayınız)/(İlk takipçi sayınız)

Diyelim ki markanızın Instagram hesabında Ekim sonunda 10.000 takipçiniz var. Kasım sonu raporlamanızı yapacağınız zaman Instagram takipçi sayınız 19.500 olduysa, kitle büyüme oranınız %95’tir.

2. Sosyal Medyadaki Konuşulma Oranınız

Markanız hakkında sosyal medyada kaç kişi konuşuyor? Bu önemli bir metriktir. Çünkü bu sayı, size sosyal stratejinizi güncellemeniz gerekip gerekmediğini söyleyebilir. Sosyal medyadaki konuşulma oranınızı bulmak için, daha önce yazdığım sosyal medyadaki analiz araçlarına göz atabilirsiniz.

İlgili İçerik: En İyi 10 Sosyal Medya Analiz Aracı

Sizin için en iyi takip aracını belirledikten sonra, sosyal medya takip araçlarıyla rakiplerinizi de takip edebilirsiniz. Bu sayede toplam sektör ilerlemesini de görebilirsiniz.

3. Anahtar Kelimeler

Anahtar kelimelerinizi takip etmek, sosyal medyada bahsedilme oranınızı ve kitle büyüme oranındaki payınızı artırabilir. Anahtar kelimelerinizi, içeriğinizi arama motorlarında daha üst sıralarda tutmak ve kitlenizi büyütmek için optimize edebilirsiniz. Anahtar kelimeleri Google Analytics veya SEMrush gibi sosyal medya analiz araçlarını kullanarak takip edebilirsiniz.

4. Müşteri Cevap Oranı

Müşteriler markalarla sosyal medya aracılığıyla iletişim kurmayı çok seviyor. The Manifest tarafından yapılan bir ankete göre, takipçilerin %96’sı sosyal medyada takip ettikleri markalarla ilgileniyor. Bu yüzden müşteri hizmetleri ekibinize sorular soran veya işiniz hakkında yorum bırakan takipçilere, sosyal medyada mümkün olduğu kadar çok cevap verdiğinizden emin olun ve müşteri yanıtlama oranınızı kontrol edin .

Örneğin, özel bir günde markanızla etkileşim kuran müşteri sayısı 50 ise ve siz bunların yarısına yanıt verdiyseniz, müşteri yanıtlama oranınız % 50’dir.

5. ROI (YG) Verileri

Bu sosyal medya çalışmalarına başladığınız ilk günden itibaren görmek isteyeceniz en önemli metriktir. Şirketinize ve sektörünüze bağlı olarak, yatırım getirisi büyük ölçüde farklılık gösterse de, sosyal medyada harcadığınız zamanın ve paranın müşteriye mi, satışa mı yoksa marka bilinirliğine mi dönüştüğünü bilmek en büyük hakkınızdır. 🙂

Yatırım getirisi bir işletmeden diğerine farklılık gösterdiğinden ve hesaplamalar iş hedeflerinize dayandığından, her formülü kullanamazsınız. Ancak, temel bir ROI bulmak için aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz:

Diyelim ki sosyal medya reklamlarından veya e-ticaretten 1500 TL gelir elde ettiniz ve yatırımınız 500 TL idi. ROI yatırımdan (1500 – 500) elde edilen gelirdir, bu da karınızı 1.000 TL ve ROI’nizi % 100 yapar.

6. Dönüşüm Oranı

Dönüşüm oranınız, web sitenize gelen ve hedeflediğiniz işlemi yapan ziyaretçi sayısından oluşur. Bu, insanların satın alma yaptıkları, kitabınızı indirdikleri ya da bülteninize kaydoldukları anlamına gelebilir.

**Dönüşüm oranını hesaplamak istiyorsanız, harekete geçirici mesaj bağlantınızın izlenebilir olduğundan emin olmalısınız. Bunu Bitly gibi ücretsiz, çevrimiçi bir URL kısaltıcı kullanarak yapabilirsiniz.

İlgili İçerik: Ücretsiz 10 URL (Link) Kısaltma Servisi

Ardından, sayfanızın aldığı tıklama ve dönüşüm sayısını belirlemek için kampanyanızı analiz edebilirsiniz. Dönüşümlerinizi toplam tıklamalara bölerek, dönüşüm oranınızı bulabilirsiniz.

Diyelim ki, web sayfanız yaklaşık 750 tıklama ve 200 dönüşüm içeriyor. Bu durumda dönüşüm oranınız %26,6’dır.

**Dönüşüm oranının trafik yüksek olsa bile düşük olabileceğini unutmayın ve nerede yanlış yaptığınızı gözden geçirin.

7. Tıklama Başı Maliyet (CPC)

Sosyal medyaya yatırım yapıyorsanız, CPC önemli bir metriktir. Tıklama başına maliyet, sponsorlu bir sosyal medya görselinde tıklama başına ödediğiniz tutardır. Bu yüzden yatırımınızın devam etmeye değer olup olmadığını belirlerken CPC size yardımcı olur.

CPC’yi hesaplamak için, reklamlarınız için harcanan toplam parayı, reklamın tıklanma sayısına bölebilirsiniz.

Metrikleri takip etmek sosyal medyadaki başarınız için elzemdir. Bu yüzden bazı sosyal medya izleme araçlarına para yatırmadınızda fayda var. Her şeyi ücretsiz kullanmaya çalışmayalım. Bazı  şeyleri detaylı kullanmak için para ödeyelim. 🙂 Tabii ki satışlar TL üzerinden olmadığı için bize yüksek geliyor biliyorum fakat… Neyse siz bildiğiniz gibi yapın. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir