Sosyal Medya Pazarlama Yapmadan Önce Sorulması Gereken 10 Soru

Sosyal Medya Pazarlama Yapmadan Önce Sorulması Gereken 10 Soru

Ayrıntılı, hedef odaklı bir sosyal medya stratejisi oluşturmak, artık sağlam bir iş planı oluşturmak kadar önemlidir. Sosyal medya fanlarınızın ve takipçilerinizin ideal ve sadık müşterilere dönüşmesini istiyorsanız, gerekli olan sosyal medya stratejilerinizi etkili, net ve dikkatli bir şekilde oluşturmalısınız.

Etkili bir sosyal medya pazarlama planı oluşturmadan önce ise şirketinizle ilgili kendinize sormanız gereken bazı sorular vardır. İşte bu sorular:

1- Şirketimin sosyal medyada başarıya ulaşması için hedefim ne olmalıdır?

Bu nasıl bir iş türünün içinde olduğunuza bağlıdır. Sosyal medyayı markanızı herkese duyurmak, müşterilerinizle direkt etkileşime geçmek, belirli ürün ve hizmetleri tanıtmak için kullanabilirsiniz.

İlk önce sosyal medya pazarlamasının müşterilerinize nasıl değer sağlayacağını tanımlamalısınız. Özellikle sosyal medyayı kullanarak müşterilerinizin problemlerini nasıl çözeceğini düşünmelisiniz.

2-  Şirketimin sosyal medya hesaplarını kim yönetmeli?

Eğer birkaç çalışanı olan küçük bir şirketiniz varsa, etkili sosyal medya kampanyalarını şirketinize uygulayabilecek iyi sicili olan bir personelinizi değerlendirebilirsiniz. Orta ölçekli bir şirket iseniz, pazarlama departmanında çalışan nitelikli bir çalışan bu görev için uygun olacaktır. Daha büyük bütçelere sahip bir şirketseniz,  bir sosyal medya pazarlama danışmanı yada firmasının desteğini alabilirsiniz.

3- Şirketim bütün popüler sosyal medya ağlarında olmalı mı?

Küçük işletmeler  en azından ilk birkaç ay için, sadece tek bir sosyal ağ üzerinde veya bir blog ile varlıklarını sürdürmelidir. Peki hangi ağ kullanılmalı? Müşterileriniz tarafından en çok kullan platformu araştırın ve buna göre bir strateji belirleyin.

Şirketiniz daha fazla büyüdükçe ve dijital pazarlama bütçesi arttıkça daha fazla sosyal ağda kendinizi deneyebilirsiniz.

4- Küçük işletmeler için en iyi sosyal ağlar hangileridir? 

Şirketiniz büyük yada küçük olsun, mutlaka bir Twitter hesabınız olmalı. Çünkü kullanım açısından kolay olan bu platformda, bütçeniz  ne olursa olsun 140 karakter sınırını aşamazsınız.

Ayrıca sitenizin arama motoru optimizasyonunu (SEO) artırmak için Google+’yı da kullanmanızda fayda var. Şirketiniz ağırlıklı olarak B2B bir firma ise, LinkedIn ve Slideshare kullanarak, sizinle aynı sektörde bulunan insanları etkileyebilirsiniz. B2C şirketlerin ise Facebook ve Pinterest kullanmasında fayda var.

5-  Sosyal ağlar üzerinden ne sıklıkla yeni içerik göndermeniz gerekir? 

Sosyal ağlar üzerinden günlük 2 ile 5 arası paylaşım yapmanız önerilir. Çünkü takipçileriniz günün farklı saatlerinde sosyal medya sitelerini ziyaret eder. Günde 1 tane paylaşımda bulunmak kesinlikle yeterli değildir. Takipçileriniz zamanlama yüzünden sizin paylaşımlarınızı görmeyebilir.

Takipçilerinizin çoğuna daha sık ulaşmak için, gün boyunca sosyal platformların en çok kullanıldığı saatleri analiz etmeli ve paylaşımlarınızı buna göre yapmalısınız.

6- Sosyal platformlarda hangi tür içerikler paylaşmalıyım?

Belirli tür içerikler, bazı sosyal medya platformlarına daha uygundur. Örneğin; Facebook, Pinterest, Google+ ve Instagram gibi ağlarda, çarpıcı ürünlerin görüntülerini, şirket etkinliklerini ve belki de iş yerinde çalışanların sahne arkası anlık görüntülerini paylaşmak oldukça yerinde bir davranıştır.

Facebook’ta takipçilerinizle yandaş link vermeden metin içerikli durum güncellemeleri paylaşmakta iyi bir eğilimdir. Özellikle onlara sorular sorarak yaptığınız paylaşımlar, etkileşimi dahada artıracaktır.

LinkedIn şirket haberlerini paylaşabileceğiniz, verimlilikle ilgili ipuçları verebileceğiniz popüler bir ağdır.

Çarpıcı fotoğraflar, kısa videolar, faydalı linkler, yararlı ipuçları, düşündürücü sorular  vb.. içeriklerin karışımı paylaşımlar sosyal medyadaki yerinizi taze tutacaktır.

7- Müşteri hizmeti sunmak için sosyal medyayı kullanmalı mıyım? 

Sosyal medya potansiyel müşterilerin işletmeler ile en hızlı şekilde etkileşime geçmesi için en popüler yol haline gelmeye başladı. Bu yüzden Facebook, Twitter, Google+ ve diğer platformları müşteri sorularını, şikayetleri ve sipariş durumunu yanıtlamak için kullanabilirsiniz.

8- Sosyal medya takipçilerini nasıl müşteri haline dönüştürebilirim? 

Takipçilerinizi sadık müşterileriniz haline dönüştürmenin kesin bir yolu yoktur; fakat bununla ilgili şirketinize fayda sağlayacak bazı ipuçları vardır. Örneğin; Facebook reklamları takipçi sayısını arttırmak için kolay ve ucuz bir yol olabilir. Bunu satışa dönüştürmek ise sizin elinizdedir.

Twitter, YouTube, Facebook ve Pinterest gibi birçok sosyal kanalda yarışmalar yapmak, takipçilerinize ödüller vermek müşteri çekme konusunda size yardımcı olabilir.

9- Sosyal medya pazarlama çabalarımın başarısını nasıl ölçebilirim? 

Bazı sosyal platformlar kendi ölçümlerini sunuyor. Örneğin, Facebook sayfa yöneticileri için ücretsiz Page Insights verilerine erişim sağlar. Kaç kişinin yazılarınız ile etkileşimde olduğunu gösterir. Sizde bu verileri kullanarak markanızla ilgili stratejiler geliştirebilirsiniz. LinkedIn’de şirket sayfaları için benzer bir analitik sağlıyor.

Ayrıca Google Analytics’i de trafiğinizin ne kadar etkili olduğunu görmek için kullanabilirsiniz.

10- Sosyal medya planlarında kaçınılması gereken en büyük hata nedir?

Sosyal medya sürekli değişiyor, bu yüzden her zaman değişime ve uyuma hazır olmanız gerekir. Oluşturduğunuz plana sadık kalmak adına, değişimleri görmezden gelmemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir