Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

İşletmenizle ilgili pazarlama faaliyetleri her geçen gün değişiyor. Bundan 5 yıl önce müşterilerinizi etkilemek için oluşturacağınız bir video için milyonlarca para harcamanız gerekiyordu. Şimdi ise yüksek kaliteli videolar çekmenizin için milyonlara ihtiyacınız yok.

Bir video çektiğiniz düşünün. Bu videoyu birde YouTube’a yüklerseniz, milyonlarca insan hızlı bir şekilde sizinle etkileşime geçebilir ve şirketinizin ulaştırmak istediği mesaj, kısa sürede yayılır.

Bu yeni medyayı kullanarak işinizin tanıtımını yapmak oldukça heyecan vericidir. Tüm ihtiyacınız enerji ve konuyla ilgili uzmanlıktır.

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

  • İnternet üzerinden sosyal medya kanallarını kullanarak işinizin tanıtımını yapmanızı sağlayan bir stratejidir. Doğru yapılırsa küçük işletmeler için oldukça güçlü ve uygun maliyetlidir. Ancak diğer pazarlama stratejileri gibi, aynı zamanda daha geleneksel pazarlama taktikleri içeren bir entegre pazarlama planının parçası olmalıdır.
  • Sizinle iş yapmak isteyen insanları bulmanıza ve var olan müşterilerinizle ilişkilerinizi ilerletmenize yardımcı olur. Sosyal medyaya blogunuz ve Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+, YouTube gibi sosyal ağ siteleri dahildir. Sosyal medya ses, video, görüntü ve sunum gibi pazarlama araçlarını kullanır.

Sosyal medya kendini pazarlama olarak tanımlamaz fakat:

  • Strateji belirlemek için hala bir pazarlama planına ihtiyaç duyar.
  • İdeal müşterileri çekmek için hala doğru taktikleri tanımlamaya çalışır.
  • Hala etkili bir mesaj geliştirmek ve farklılaşmak ister.

Sosyal medya hedef pazarınızla iletişime geçmenizi sağlar ve şirketinizi görünür kılar. Şu an çok popülerdir çünkü:

  • Uygun maliyetlidir.
  • Potansiyel müşterilerinize 24 saat ulaşmanızı sağlar.
  • Küçük işletmelerin nefes alabileceği bir alandır.

Sosyal Medya Profilinin Önemi

Tüm işletmeler sağlam bir online varlıktan yararlanmalıdır. Eğer müşterileriniz sizi internette bulamazsa, varlığınızın bir anlamı yok demektir. Sizinle ilgilenenler tarafından kolayca bulunabilmek amacıyla sağlam bir sosyal medya profil oluşturmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir