Sosyal Medya Pazarlamanıza Yön Verecek Instagram Influencer İstatistikleri

Sosyal Medya Pazarlamanıza Yön Verecek Instagram Influencer İstatistikleri

Bildiğiniz üzere bir fotoğraf paylaşım platformu olarak 2010’da piyasaya sürülen Instagram, internetin en hızlı büyüyen sosyal medya ağlarından biri olmaya devam ediyor. 26 Eylül 2017 itibari ile Instagram kullanıcı sayısı 800 milyon.

Rakamlar gördüğünüz gibi çok iyi. Bu rakamlara sahip bir platformun da tabii ki kendi ünlülerini yaratmaması ayıp olurdu. Yarattı da… ” Influencer” diyoruz biz bu insanlara… Bizdeki tam karşılığına fenomen demek doğru mu bilemiyorum ama şimdilik biz buna kafa yormayalım çünkü asıl konumuz başka…

Konumuz nedir? Tabii ki influencer pazarlama…

Instagram, yedi yılı aşkın bir süredir, influencer pazarlama endüstrisini başarılı şekilde geliştirdi. Video özelliği ve hikayeler platformu ile de influencer pazarının gelişimesine katkıda bulunmaya devam ediyor.

Peki bu kadar katkıdan sonra pazarın durumu nasıl?

İşte cevaplar…

1- Instagram influencer’lar pazarına harcanan bütçe şu an 1 Milyar Dolar 

Mediakix tarafından yapılan bir çalışmaya göre, 2017’deki Instagram influencer’larına harcanan paranın toplam 1 milyar doları bulduğu ve reklamverenlerin 2018’de bu pazarı daha da geliştirerek 1.60 milyar dolar, 2019’da ise 2.38 milyar dolar harcayacağı öngörülüyor.

2- Influencer’lar tarafından 14.5 Milyon sponsorlu post paylaşıldı

Influencer pazarlama endüstrisi içinde Instagram en hızlı büyüyen platformlardan biri. Mediakix tarafından yapılan bir araştırma, 2016 yılında 9.7 milyon postun #ad, #sponsored, #spon veya #sp hashtaglarını içerdiğini gösteriyor. 2018’de, platformda 21.7 milyondan fazla sponsorlu post’un yayınlanacağı öngörülüyor.

**Sponsorlu derken sponsorlu reklamlara gitmesin kafanız. Influencer’ların markalar için paylaştığı postlardan bahsediyorum.

3- “Instagram Influencer” ile ilgili aramalar bir yıl içinde 3 kat arttı

Google Trends’e göre, Ağustos 2016 ile Ağustos 2017 arasında “Instagram Influencer” için yapılan aramlarda insanların ilgisi üç kat arttı. Influencer pazarlamanın popülerliliği arttırdıkça, Instagram kendini influencer’lar, reklamverenler ve tüketiciler için en iyi platform yapmayı odak noktası haline getirdi.

4- Influencer’ların tek bir post’tan kazandığı para 50  – 1 Milyon dolar arasında değişiyor

Beyonce hala en pahalı Instagram influencer’ı ve sponsorlu bir içeriği 106 milyon takipçisi ile paylaşmak için markalardan 1 milyon dolar alıyor. Lyzabeth Lopez, 2 milyon takipçiyle daha az bir popülariteye sahip ve post başına 2.000- 3.000 dolar arasında bir ücret alıyor. Mikro düzeyde influencer’lar ise bir postu yaklaşık 50 dolara paylaşıyor.

5- En çok takip edilen 50 Instagram Influencer’ının 2,5 milyar takipçisi var.

Mediakix, en çok takip edilen 50 Instagram influencer’ını araştırdı ve bu kişilerin toplamda 2,5 milyar takipçisinin olduğu ortaya çıktı. Ayrıca, her influencer’ın ayda ortalama 45 post paylaştığı ve takipçileri ile etkileşimlerini günlük ve sürekli tuttukları ifade edildi.

6-  Influencer’lar tarafından paylaşılan sponsorlu içeriklerin 1/2’si moda markalarıyla…

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, moda markalarının Instagram influencer’ları ile diğer marka kategorilerinden daha fazla işbirliği yaptığını ortaya çıkardı. Mediakix de en çok takip edilen 50 Instagram influencer’ını incelemiş ve sponsorlu post’ların % 61’inin moda markaları ile yapıldığı sonucuna ulaşmış. En popüler ikinci sponsorluk kategorisi ise %8’lik oran ile seyahat.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir