Sosyal Medya Pazarlama Yapmanızı Basitleştirecek Araçlar

Sosyal Medya Pazarlama Yapmanızı Basitleştirecek Araçlar

Sosyal medyanın sektör haline dönüşmesi ile birlikte bu mecraları daha iyi yönetebilmemiz için birçok araç ortaya çıktı. Kimi analiz yapmamıza, kimi web üzerinde markamızı takip etmemize; kimi içeriklerimizi daha iyi hale getirmemize, kimi ise daha iyi bir takvim oluşturmamıza yardımcı olan sosyal medya araçları, bu işi profesyonel yapan ve sektörü günbegün takip eden herkese derin bir nefes aldırdı. Çünkü bu araçların çoğu işlerimizi daha kolay hale getirerek önümüzü görmemize ve sosyal medya planlarımızın daha da güçlendirmeye olanak sağladı. Tabi bu araçlardan bazıları, bilhassa karışık ve detaylı analiz içinde boğulmak istemeyenler için biçilmiş kaftan oldu…

O zaman, karışıklık ve detaylar içinde boğulmak istemeyenlere tavsiyelerim şöyle:

Google Analytics ve Facebook Insights’ı karışık buluyorum diyenler;

Google Analytics ve Facebook Insights, sosyal medyayı özellikle bireysel olarak kullananlar ve yorumlamaya çalışanlar için fazla karışık araçlar olabilir. Bu nedenle bu araçların yerine biraz daha basitleştirilmiş LikeAlyzer ı kullanabilirsiniz.

LikeAlyzer, linkini girdiğiniz Facebook fan sayfanızı 100 üzerinden değerlendirerek size bir puan veriyor ve yapacağınız iyileştirmeler için size önerilerde bulunuyor. Ayrıca Facebook sayfalarının potansiyelini ve etkinliğini analiz edip ölçen araç,  rakiplerinizle kendinizi kıyaslamanıza izin veriyor.

LikeAlyze .001

İçeriğim için farklı araçlar arıyorum diyenlere;

Piyasada sosyal medya içeriklerinizi analiz edecek onlarca araç mevcut. Post Planner da bunlardan biri. Trend içerikleri size gösteren bu araç, en çok paylaşılan içerikleri de görmenizi sağlayarak; sosyal medya planınıza yön vermenizi sağlıyor. Daha çok etkileşim, daha çok kişiye ulaşma ve daha çok trafik mottosuyla yola çıkan Post Planner; sorunun daha çok gönderi paylaşarak değil, sektörünüze uygun gönderiler paylaşarak ortadan kalkacağını söylüyor.

Diyelim ki emlak sektöründe çalışıyorsunuz ve sektörünüzde en çok paylaşılan içerikleri, fotoğrafları ve durum güncellemelerini görmek istiyorsunuz. Post Planner’a emlak sektörü yazdığınızda, karşınıza etkileşim alma duruma göre sektörünüzde en çok paylaşılan içerikler geliyor. Tabi bundan sonrası size kalmış. İster çok etkileşim alan içeriklere benzer içerikler oluşturarak, isterseniz de çok paylaşılanlardan karma şekilde değişik fikirler üreterek, yolunuza devam edebilirsiniz.

Post Planner’ın söylemeden geçemeyeceğim son noktası ise maalesef ücretsiz bir sürümünün olmaması. En düşük paket aylık 7 dolardan başlıyor. Fakat planlara göz gezdirip, sayfayı biraz gezindiğinizde ve hiçbir planı satın almadığınızda teklif aylık 5 dolara düşebiliyor. Yani bana bu şekilde bir teklif gelmişti, bunu da bir anım olarak paylaşmak istedim.

Guy Kawasaki’den tutun Kim Garst’a kadar herkesin övgüyle söz ettiği araca göz atacağınızı ve gerçekten işe yarayacağını düşünüyorum. Takdir sizin…

Post Planner.001

Markam hakkında kimler neler konuşuyor diyorsanız; 

Tüm kanallarda markanız hakkında ne konuşulduğunu merak ediyorsanız, Mention ı deneyebilirsiniz. Mention, web üzerinde ürün veya markanızla ilgili konuşulanları ve gireceğiniz anahtar kelimeleri takip eden bir araç. Hakkınızda konuşulanları forum, blog ve Facebook, Twitter gibi sosyal ağlardan çekerek analizini yapan araç sayesinde markanız veya kendiniz adına oluşacak krizlerin önüne geçebilir ya da hakkınızda güzel yorumlar yapan sadık takipçilerinizi ödüllendirebilirsiniz.

mention.001

İşinizi kolaylaştıracağını düşündüğüm bu araçlar umarım işinize yarar. Es geçeyin derim…

3 yorum “Sosyal Medya Pazarlama Yapmanızı Basitleştirecek Araçlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir