Sosyal Medyada Marka Gelişiminizi Sağlayacak İpuçları

Sosyal Medyada Marka Gelişiminizi Sağlayacak İpuçları

Eğer gerçekten bir sosyal medya stratejisi oluşturmak istiyorsanız, hedeflerinize ulaşabilmek için bunu en doğru şekilde yapmanız gerekir. Hedef kitlenize ulaşmak ve onlarla markanız hakkında konuşmak için, onların ilgilerini ve ihtiyaçlarını anlamanız şarttır. Bu sizin ilk kuralınızı olmalıdır.

Sosyal medyada marka gelişiminizi sağlayacak temel kuralları bilirseniz, bu online dünyaya adımınızı atmadan önce sizi fazlasıyla rahatlatacaktır.

Sosyal medyada marka geliştirirken takip etmeniz gereken birkaç temel adım vardır. Bu temel adımlar aşağıdaki şekildedir:

1- Kitlenizi tanıyın ve online olarak nerede zaman geçirdiklerini bilin

Kitlenizle ilgili araştırma yapmadığınız sürece, sosyal medyada bulunmanızın hiç bir amacı yoktur. Müşterileriniz hangi sosyal medya platformlarında zaman geçiriyor? Ne hakkında konuşuyorlar? Önce bu soruların cevaplarını bulun ve onlarla nasıl etkileşime geçeceğinizin yollarını arayın. Çünkü onların ne hakkında konuştuğunu bilmezseniz, onlara katılmanız mümkün olmayacaktır ve yaptığınız çalışmalar boşa gidecektir.

2- Paylaşmak için en iyi içeriği bulun

Eğer sürekli aynı tip paylaşımlarda bulunur ve sadece kendi tanıtımınızı yapmaya odaklanırsanız, insanların ilgisini kaybedersiniz. Bu yüzden amacınız:

  • Hayran kitleniz üzerinde etkiye sahip olacak,
  • Onlara paylaştığınız şeylerle ilgili konuşma imkanı sunabilecek,

en iyi fotoğrafları, makaleleri, blogları ve videoları bulmak olmalıdır. Çok paylaşım yapıp kaliteyi düşüreceğinize, Az paylaşın, ama daha değerli ve ilgi çekici olun.

3- Ayrıntılı bir sosyal medya stratejisi oluşturun

Sosyal medyada online bir varlık oluşturmadan önce, hedeflerinizi, hedef kitlenizi, sesinizi, mesajınızın ne olacağını ve neyi başarmak için yola çıktığınızı iyi belirlemeniz gerekir. başarmak için umut düşünmek gerekir. İnsanlara sosyal medya aracılığıyla mı ulaşmak istiyorsunuz? Amacınız daha fazla satış, etkileşim ve marka bilinirliği sağlamak mı? Hedefleriniz gerçekten bunlar mı?  Bunları mı gerçekleştirmeyi umuyorsunuz? O zaman ne istediğinizi netleştirin. Her şeyi detaylandırıp, netleştirdiğinizde; hedeflerinize ulaşmak daha kolay olacaktır.

4- Diğer markaları inceleyin

Sosyal medyada boy gösterirken alanınızda lider olmanız gerekmez, fakat bu durum alanında öncü olanların neler yaptıklarını incelemeyeceğiniz anlamına gelmez. Bu yüzden sosyal medyada öncü markaları takip etmenizde ve incelemenizde fayda vardır. Bu markaların çizdikleri stratejiyi anladığınızda, aynı stratejiyi kendi markanız üzerinde de deneyebilirsiniz.

Bu markalar nasıl içerikler paylaşıyor? Hangi sosyal medya kanallarında aktifler? Kendi hashtags ‘i (etiket) var mı? Sosyal medyada takipçileriyle sohbet ediyorlar mı? Markaları incelerken özellikle bu soruların cevaplarını bulmaya çalışın ve yolunuza kendinizden de bir şeyler katarak devam edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir