Sosyal Medya İçin Reklam Bütçesi Ayırmak Ne Kadar Doğru?

Sosyal Medya İçin Reklam Bütçesi Ayırmak Ne Kadar Doğru?

Sosyal medyanın hedef kitleye reklam vermek için büyük bir potansiyel olduğu tartışılamaz bir gerçek. 2014’te toplam reklam bütçesinden sosyal medyaya ayrılan oranın %27, bu yıl sonunda ayrılması beklenen oranın ise %29 yani 19.5 milyar dolar olduğu düşünülürse, büyük bir potansiyel lafının hakkını vermiş oluyorum.

Yalnız, sosyal medyaya ayrılan bütçeler artıyor, nasıl olsa herkes sosyal medyada, o halde hemen tüm bütçelerimizi sosyal medyaya kaydıralım gibi bir hataya kesinlikle düşmemeniz gerek. Çünkü sosyal medyaya reklam vermenin avantajları olduğu gibi dezavantajları da var.

sosyal medya istatistikleri

Avantaj ve dezavantajlarını inceleyecek olursak;

Avantajlar

 • Sosyal medya reklamları cinsiyet, yaş, lokasyon, ilgi alanı, meslek ve çok daha fazlasını seçerek, hedef kitlenize kolayca ulaşmanızı sağlar.
 • Web sitenizi ziyaret eden insanlar, sitenize yerleştirmiş olduğunuz bir kod sayesinde sosyal medyadayken de sizin reklamlarınızı görebilir.
 • Elinizde bulunan veriye özel reklam çıkarak, hedef kitlenizi tam 12’den vurabilirsiniz.
 • 18 – 26 yaş arasındaki bireylerin %75’i, bir ürün üzerinde karar aşamasında olduğunda, sosyal medya platformlarındaki tavsiyelerden yararlanıyor. Bu da sosyal medyadaki reklamınızın doğru hedeflenmesi halinde potansiyel müşteriye dönüşeceği anlamına geliyor.

Sosyal Medya İçin Reklam Bütçesi.001

 • Sosyal medya sayesinde markanızın itibarı artık sizin elinizde. Bunu sadece olumsuz bir eleştiriye anlık cevap vermek olarak düşünmeyin. Çünkü verdiğiniz tüm cevaplar artık çok geniş bir kitlenin de takibi altında. Bu da milyonlara ulaşan reklamları doğru yönettiğinizde, geri dönüşümlerin artacağı anlamına geliyor.
 • Sosyal medya marka sadakatini besliyor. Tüketicilerin %71’i sosyal medya üzerindeki markaların farklı özelliklerini keşfetmenin, satın alma kararlarını etkilediğini söylüyor. Sosyal medya reklamları da, ömür boyu sürecek müşteri ilişkileri yaratmak için markalara büyük fırsatlar sunuyor.

sosyal medya istatistikleri 2

Dezavantajları

 • Tüketicilerin bir kısmı sosyal profile sahip değil. Eğer hedef kitlenizin sosyal medyada olmadığını düşünüyor ve bu alana reklam yatırımı yapıyorsanız, büyük ihtimalle paranızı boşa harcıyor olacaksınız.
 • Sosyal ağ kullanıcılarının bir kısmı sosyal medyada alışveriş yapmak için değil, sosyalleşmek için bulunuyor. Eğer bu amaçla sosyal medyada bulunan insanlara reklam yaparsanız, sosyal ağlar üzerindeki dönüşüm oranları, Google reklamlarına göre çok daha düşük olacaktır.

4 yorum “Sosyal Medya İçin Reklam Bütçesi Ayırmak Ne Kadar Doğru?

 1. Twitter e-ticarete uygun bir site olmadığından pazarın büyük kısmını Facebook alıyor.

  1. Instagram’da var artık.. Tabii siz bu yorumu yaptığınızda değil ama şu an farklı reklam modelleriyle gayet başarılı gidiyor.

 2. Facebook bütçeleri çok artırdı. direk facebook üzerinden reklam vermek yerine güncel sayfalar aracılığı ile viral reklam vermeliyiz. daha uygun ve daha başarılıdır sayısal olarak olmasada itibar yönünden

  1. Aslında Facebook bütçeleri artırmadı. Organik görüntülenme sayılarını hem Instagram’da hem de Facebook’ta düşürdü. Bu sebeple daha çok reklam vermeye zorlanıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir