Sosyal Medya Faaliyetleriniz Ölçmenizi Sağlayacak Önemli Araçlar

Sosyal Medya Faaliyetleriniz Ölçmenizi Sağlayacak Önemli Araçlar

Dijital pazarlamanın en önemli özelliği ölçülebilirliktir. Bu yüzden bugünün dünyasında başarılı olmak isteyen şirketlerin ve markaların dijital pazarlama ile ilgili yaptığı tüm faaliyetleri ölçmesi gerekir. Müşterilerin, rakiplerin, eleştirmenlerin ve destekçilerin sizin hakkınızda ne söylediklerini dinlemek, şirketinizin veya markanızın mükemmel sonuçlar alması için bir anahtardır.

Son 10 yılda sosyal medya takibi, tespit tahmini ve tüketici davranışlarına yanıt vermek için kullanılan sosyal medya ölçüm araçları iş zekasının birincil biçimi haline gelmiştir. Analiz yapma, ölçme, görüntüleme ve etkileşim çabaları hakkında raporlar oluşturmak için birçok sosyal medya aracı mevcuttur. Sosyal medya faaliyetlerinizi ölçmenizi sağlayacak araçlarından en önemlileri aşağıdaki şekildedir: 

Facebook Insights (Ücretsiz): Facebook sayfa sahiplerinin kendi içerikleri etrafında ölçümler yapabileceği, Facebook’un yerleşik ölçümleme aracıdır. Kullanıcı sayısındaki büyümeyi ve demografik trendleri anlamanıza ve analiz etmenize yardımcı olur.

Google Alerts (Ücretsiz): Google Alert markanızla veya şirketinizle ilgili ilgilendiğiniz bir sorguyu girdiğinizde, web üzerinden bunlarla ilgili neler söylendiğini öğrenmenize yardımcı olur ve hakkında bir şeyler konuşulduğunda sizi e-mail ile bilgilendirir.

HootSuite (Ücretsiz/Ücretli): Birden fazla sosyal ağ üzerinde yürüttüğünüz sosyal medya kampanyalarını, ortaklaşa bir pano üzerinden yürütmenizi sağlayan bir sosyal medya yönetim sistemidir. İzleyici tanımlama araçlarına, iş akışını düzenleme yeteneğine ve özel raporlama özelliklerine sahiptir. Sosyal ağlarda paylaşım yaparken her bir sosyal ağ için tek tek giriş yapmaktansa, bunları HootSuite girerek istediğiniz profilleri seçebilir ve eş zamanlı paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Buzz Equity (Ücretli): Buzz Equity Twitter’da, Facebook’ta, bloglarda, haber sitelerinde, forumlarda ve video siteleri gibi çeşitli sosyal medya kanallarında sizinle ilgili olan gerçek zamanlı sosyal medya konuşmalarını dinlemenize yardımcı olur.

Pinterest Web Analytics (Ücretsiz): Şirketler ve markalar Pinterest’in sunduğu bu web uygulaması sayesinde paylaştıkları içeriklerin kaç kişiye ulaştığını, gönderileriyle etkileşimde bulunan insan sayısını ve bu gönderileri paylaşan insanların sayılarını takip edebilecek.

Uygulama ayrıca kendi branşlarındaki rakiplerini takip edebilmek içinde markalara fırsat sunuyor.

Social Mention (Ücretsiz): Social Mention Twitter, Facebook, FriendFeed, YouTube, Digg, Google vb… platformlarda kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin, toplanarak tek bir akış halinde size sunulduğu gerçek zamanlı bir sosyal medya arama ve analiz platformudur.

Export.ly (Ücretsiz/Ücretli): Export.ly sosyal medya profilinizin ismini girdiğinizde, sosyal medya verilerinizden oluşan tüm istatistikler Excel veya CVS’ye dönüştürülerek size gönderiliyor. Bu sayede daha kolay analiz yapmanızı sağlayan uygulama, Twitter veya Facebook takipçi sayınız 10 bini geçtiği zaman ücretlendiriliyor.

SocialFlow (Ücretli): Dünyanın önde gelen markaları ve yayıncılarının sosyal medya optimizasyonu için kullandığı Socialflow, markanızın veya şirketinizin Twitter hesabına fayda sağlayacak araçların başında geliyor. Twitter sayfanıza yazacağınız tweet’i uygulamaya yazdığınızda, tweet’inizi hangi saat aralığında paylaşırsanız daha fazla etkileşim alacağınıza kadar size tüm istatistiki bilgileri sunuyor. Ayrıca tweet’inizi nasıl atmanız gerektiğiyle ilgili size öneri sunan Socialflow, kapsamlı istatistikler oluşturmanıza yardım ediyor.

3 yorum “Sosyal Medya Faaliyetleriniz Ölçmenizi Sağlayacak Önemli Araçlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir