Sosyal Medya Devleri Neden Marka Rengi Olarak Maviyi Tercih Ediyor?

Sosyal Medya Devleri Neden Marka Rengi Olarak Maviyi Tercih Ediyor?

Sosyal Medya Devleri Neden Marka Rengi Olarak Maviyi Tercih Ediyor?

Twitter, Facebook ve LinkedIn… Bu dünya devi üç sosyal ağ neden marka rengi olarak maviyi kullanıyor hiç düşündünüz mü? Facebook’un mavi rengi kullanmasının sebebi: Mark Zuckerberg’in renk körü olması. Yeşil ve kırmızıyı göremediği için Facebook’u mavi olarak tasarlayan Zuckerberg, acaba bu tesadüfü renk seçiminin markasına sağlayacağı katkıyı daha önceden biliyor muydu? Bilsin yada bilmesin mavi renk Facebook’a çok şey kattı.

Peki Twitter ve LinkedIn neden mavi? Mavinin markalar üzerindeki etkisi ne?

Renk Psikolojisi

Mavi renk, ruhun ve iletişimin rengi. Eğer sosyal medyanın sadece iletişimle ilgili olduğunu düşünürsek; dünya devlerinin maviyi seçmekte ne kadar haklı olduğuna siz de hak vereceksiniz.

İnsanlar mavinin ayrıca güvenilir ve emniyetli bir renk olduğunu da düşünüyor. Bu yüzden maviyi seçen şirketlerin kalitesi insanlar tarafından pozitif olarak algılanıyor.

Dünyanın En Sevdiği Renk

Araştırmalar gösteriyor ki, dünyanın en sevilen rengi mavi. Bu kadar sevilen bir rengin de güçlü marka logolarında bize kendini göstermesi tesadüf değil.

Beyazla Kombine Edildiğinde Mavi

Beyaz renk; net, basit ve verimli iletişim kurmak için kullanılır. Bu yüzden markaların mavi rengin içinde beyazı kullanmasının sebebi: İki rengin pozitif olan uyumunu kullanmak ve marka mesajlarını güçlendirmek.

Kaynak: GIF

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir