Şirketinizin Sosyal Medyada Kadınlara Ulaşmasının 5 Yolu

Şirketinizin Sosyal Medyada Kadınlara Ulaşmasının 5 Yolu

Kadınlar hemen hemen her sosyal platformda kullanıcıların çoğunluğu oluşturuyor. Mesela birçok küçük işletme sahibi Pinterest’te kadın kullanıcıların çoğunlukta olduğunu biliyor. FinancesOnline.com tarafından yapılan bir araştırma ise, LinkedIn dışında bütün sosyal ağlarda kadınların erkeklerden daha çok zaman geçirdiğini söylüyor. Araştırmaya göre:

  • Yetişkin kadınların %76’sı Facebook kullanırken, erkeklerde bu oran %66.
  • Kadınlar Twitter, Tumblr ve Instagram’da da erkeklere üstünlük kurmuş durumda.
  • Kadınlar gün içerisinde sosyal medya kanallarını daha sık ziyaret ediyor ve etkileşimde oldukları markalara daha çok destek gösteriyor.
  • Kadınların mobil cihazlar aracılığıyla sosyal medya kanallarını ziyaret etmesi de yeni trendler arasında.

Kısacası kadınlar sosyal medya kanallarında markalara daha sadık olma eğilimindeler ve bu durum satışlara da direk olarak yansıyor. Peki sosyal medyada markaların kadınlara nasıl hitap etmesi gerekir? İşte şirketinizin kadınlara ulaşmasının 7 yolu:

1- Görsellere önem verin

Kadınlar giderek artan şekilde görsellere önem veriyor ve görsellerle yazılı metinlerden daha çok duygusal bağ kuruyorlar. Bu da küçük işletmelerin sosyal medya kanallarında paylaşım yaparken, daha çok video ve fotoğraf paylaşması anlamına geliyor.Bu yüzden markanız ve ürünlerinizle ilgili görüntüleri mutlaka müşterilerinize göstermeniz gerekiyor.

2- Paylaşımlarınıza onları da dahil edin

Kadınlar erkeklere oranla daha iyi iletişim kurarlar. Bu yüzden paylaşım yaparken onlara sorular sorup, markanızla ilgili görüşlerini, deneyimlerini dinlemelisiniz. İki yönlü bir konuşma için onları teşvik etmelisiniz.

3- Genel içeriği unutun

Herkese ulaşmak adına her konuda paylaşım yapmayın. Markanızla kadınlar arasında güvene dayalı bir ilişki kurmak istiyorsanız, markanızı yansıtan içerikler paylaşın. Sadece kendi alanınızla ilgili paylaşımlarda bulunmak, güven ilişkisinin artmasına neden olacaktır.

4- Hashtag kullanın

Twitter ve Instagram’da hashtag kullanarak 2 kat daha fazla insana ulaşabilirsiniz. Kadınların en çok kullandığı platformlardan olan Twitter ve Instagram’da hashtag kullanmak, daha çok kadına daha hızlı ulaşmanızı sağlar.

5- Teklifler sunun

Exact Target tarafından yapılan bir araştırma,kadınların markaların sunduğu tekliflere daha sıcak baktığını göstermiş. Bu yüzden yapacağınız yarışmalar, vereceğiniz hediyeler ve indirimler kadınları fazlasıyla cezbedecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir