Sektörlere Göre Markaların Facebook Takipçi Sayıları [Kasım 2015]

Sektörlere Göre Markaların Facebook Takipçi Sayıları [Kasım 2015]

Sosyal medya pazarlama ve istatistiklerini takip ettiğim en iyi araçlardan biri olan Socialbakers‘tan çeşitli raporları okurken, yıl sonu geldi, bakalım Facebook’ta markalar arası rekabet ne durumda diye merak ettim ve sektörel bazda en iyilerin olduğu listelere göz atmak istedim.

Tabi göz atmadan önce her sektör için tahminde bulunayım dedim ama telekominükasyon, içecek ve havayolu firma kategorileri dışında hiçbir tahminim tutmadı. Zaten bu kategorileri sokaktan geçen herhangi birine sorsak eminim onlarda aynı cevapları verir.

Şimdi gelelim kategorilerimize…

Aşağıda göreceğiniz sıralamalar tamamen Socialbakers’tan alınmıştır. İlk göreceğiniz rakamlar lokal fanları diğerleri ise toplamda olan fan sayısını gösteriyor.

Elektronik 

Elektronik denildiği zaman nedense akıllı telefon üreticilerinden başka markalar aklıma gelmiyor. Tabi Microsoft’ta da Lumia var ama telefon denince akla gelen isimlerden olmadığı için Facebook takipçi sayısında rakiplerini geride bırakması takdir edilesi.

Elektronik şirketlerinin Facebook takipçi sayıları

E-ticaret

E-ticaret baya baya tahminimi tutturamadığım kategorilerden biri oldu. Ama bu kategoride bir sorun olduğunu düşünüyorum. Sefamerve’nin 1. olduğu kategoride Modanisa’da mutlaka ilk 5’te olur diye düşünürken, açıp baktım ve gerçekten düşündüğüm gibi Modanisa’nın takipçi sayısı açısından 3. sırada yer alması gerekiyor.

Facebook sayfasını oluştururken seçilen kategoriden dolayı böyle bir sonuç ortaya çıkmış olabilir. Ve bu sadece benim aklıma gelen bir markaydı. Sırf bu yüzden daha birçok gözden kaçmış marka olabilir diye düşünüyorum.

Eticaret şirketlerinin Facebook takipçi sayıları

Güzellik ve Hijyen

Avon bu kategoride gerçekten 1. olacağını hiç beklemediğim bir markaydı. Çünkü sitelerine girip sipariş vermek istediğiniz zaman, sizi bir temsilciye yönlendiren ve o temsilcilerin asla size dönmediği bir platform. Bu yüzden neden e-ticaret yapmadıklarını ve site üzerinden direkt sipariş almadıklarını çok merak ediyorum. Durum böyleyken Facebook’u bu şekilde efektif kullanmaları çok enteresan. Ama yine de değinmeden edinemeyeceğim bir nokta var.  Tamam milyon takipçiniz var hepsiyle nasıl başa çıkalım diyor olabilirsiniz ama şu her şikayete, yoruma numara verip otomatiğe bağlama işinden lütfen vazgeçin.

Güzellik- Makyaj sayfalarının Facebook takipçi sayıları

Havayolu 

10 kişiye sorsak 10 kişinin de 1. için aynı cevabı vereceğini düşündüğüm bir kategorideyiz. Geleneksel medyada da dijitalde de faliyetlerine son sürat devam eden Türk Hava Yolları, Facebook takipçi sayısında da aynı sektörde olduğu rakiplerini geride bırakmayı başardı.

Havayolu şirketlerinin Facebook takipçi sayıları

Hızlı Tüketim Malları

Ülker ve ürünleri ilk 5’te olur demiştim ama yanılmışım. Ama 10’da 4’te fena bir skor sayılmaz.

Hızlı tüketim sektöründeki şirketlerinin Facebook takipçi sayıları

İçecek

Zaten bu kategoride Coca Cola’dan başka bir markayı da düşünemezdik. Düşünmemeliyiz. Olamaz. Asla. Oluyor gibi olduğu an, zaten mutlaka bir atak yapılarak, tüm rakipler geride bırakılır.

İçeçek şirketlerinin Facebook takipçi sayıları

Moda

DeFacto son dönemde yaptığı ataklarla zaten her yerde karşımızda. Mavi’nin de DeFacto’dan kalır yanı yok ama sıralamada DeFacto’nun baya gerisinde kalması beni şaşırttı doğrusu.

Moda şirketlerinin Facebook takipçi sayıları

Otomotiv 

Volkswagen’in sansasyonel olaylarının Facebook’ta hiçbir şey değiştirmemiş olduğunu görmek çok şaşırtıcı olmakla birlikte reklam bütçelerini artırıp artırmadıklarını çok merak ediyorum.
Otomotiv sektöründe Facebook takipçi sayıları

Perakende

Perakendede de yine elektroniğin ilk sırayı alması kimseyi şaşırtmamış olsa gerek. Ama TeknoSa açık ara farkla rakiplerini geride bırakmış gibi duruyor.

Perakende şirketlerinin Facebook takipçi sayıları

Perakende Yiyecek

Fast food kültürümüz sanki giderek artıyor. Bu Facebook takipçi sayılarına da yansımış durumda. İlk 10’da sadece 2 Türk markası görüyoruz. Onlarda 9 ve 10’uncu sırada.

Perakende yiyecek sektörünün Facebook takipçi sayıları

Seyahat

Geleneksel medyada hangi markanın reklamını daha çok görüyorsak, sosyal medyadaki etkileri de aynı şekilde sürüyor.

Seyahat sektörünün Facebook takipçi sayıları

Telekomünikasyon

Tabi ki beni hiç şaşırtmayan bir sonuç. En büyük rakipleri ile arasında çok fazla fark olmamasına rağmen Turkcell’in 1.’liği kimseye kaptırmayacağını düşünüyorum.

 

Telekom sektörünün Facebook takipçi sayıları

 

One yorum “Sektörlere Göre Markaların Facebook Takipçi Sayıları [Kasım 2015]

  1. De Facto’nun ilk sıralarda yer alması beni çok şaşırttı. Sosyal pazarlamayı iyi bir şekilde yapıyorlar demek ki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir