Sağlık Sektöründe Dijital Pazarlamadaki Boşluğu Yönetin

Sağlık Sektöründe Dijital Pazarlamadaki Boşluğu Yönetin

Yeni medyanın her alanda hayatımızın bir parçası olması ile birlikte, tüm sektörlerde olduğu gibi sağlık sektöründe de ciddi boşluklar ortaya çıktı. Özellikle Google aramalarında sağlık sektörüyle ilgili ciddi bir bilgi kirliliği mevcut. Sivilce ile ilgili yaptığınız bir arama bile sizi kansere kadar götürebiliyor.

hastalığı googledan arama ekşi.001

Uzmanlar tarafından yazılmayan ve kaynağı olmayan bilgilerin doğruluğunu tartışmaya bile gerek yokken, yine de bu bilgiler insanları endişeye düşürebiliyor.

hastalığı google dan arama hastalığı ekşi.001

O zaman ne diyoruz? Siz sağlık sektörü profesyonelleri olarak online mecralardaki yerinizi almazsanız, birileri mutlaka sizin yerinizi alır. Bunun sonucunda da bilgi kirliliği kaçınılmazdır. Hele sağlık gibi önemli bir konuda Google’dan teşhis koyma gibi saçmalıkların önüne geçebilecek insanlar yine sizlersiniz.

Eğer sağlık sektöründe nasıl konumlanırım ve dijital pazarlama ile rakiplerimin bir adım önüne nasıl geçebilirim diyorsanız, dijital pazarlamadaki boşluğu yönetmeniz için üç temel unsuru aşağıda bulabilirisiniz.

1- Responsive (Duyarlı) Web Sitesi

Google çalışmaları ile benzer sonuçlar ortaya koyan, Think tarafından yapılan bir araştırmaya göre, hastaların üçte biri sağlık sorunları ile ilgili bir araştırma yaparken veya randevu alacakları zaman mobil cihazlardan (tablet ve akıllı telefon) yararlanıyor. Masaüstü web kullanımına kıyasla mobil web kullanımının giderek artması, sağlık sektöründeki kişilerin web sitelerini mobile duyarlı şekilde düzenlemesi anlamına geliyor.

Responsive siteler, insanların kullandıkları cihazların ekran boyutuna uyumlu olduğu için içerik yakınlaştırma, kaydırma, okuma ve minimal boyutlandırma sağlıyor ve ayrı bir mobil site gereğini ortadan kaldırıyor. Durum böyle olunca, hedef kitleniz için tutarlı bir dijital deneyim sunmanız kolaylaşıyor ve  bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlar için ayrı ayrı stratejiler hazırlamanız gerekmiyor.

2- SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Sağlık ile ilgili bilgileri bulmak için interneti kullanan tüketicilerin sayısının giderek artması, arama motoru optimizasyonuyla (SEO) ilgili  stratejiler geliştirilmesini çok daha önemli bir hale getirdi.

Arama trafiği için yüksek rekabetin olduğu böylesine büyük bir sektörde, organik arama sonuçlarında rakiplerinizin bir adım daha önüne geçmeniz için etkili bir SEO stratejisi daha üst sıralarda hastalarınızla buluşmanızı sağlayacağı için, SEO online’da olmazsa olmaz faktörlerden biri haline geldi.

Web sitenizin her sayfası ve landing page’iniz için seçeceğiniz anahtar kelimeler, sosyal medyada yayınlayacağınız gönderiler, blog postlarınız, backlink‘leriniz ve daha birçok detay, web sitenizin daha kolay bulunabilir hale gelmesini sağlayacağı için SEO’ya yapacağınız yatırımın karşılığını mutlaka alacağınızı düşünüyorum.

3- İçerik Pazarlama

Doğru içerik olmadan başarılı bir SEO stratejisi oluşturmak mümkün değil. Bu yüzden gelişen sağlık sektöründe başarılı olmak için en önemli faktörlerden biri de özgün ve okuyucuya fayda sağlayan içerikler oluşturmaktan geçiyor.

Blog postları, sosyal medya içerikleri, videolar, e-kitaplar ve içerikle ilgili daha birçok materyal, arama motorlarında ve sosyal medya kanallarında daha çabuk bulunmanıza katkı sağlayacağı için dijital pazarlamadaki boşluğu doldurmanızı sağlayacak en önemli 3 altın kuraldan biri de içerik pazarlamadır diyebilirim.

Mıknatıs Content Agency ile sosyal medya yönetimi, seo uyumlu içerik çalışmaları, kurumsal blog yönetimi, animasyon video, interaktif içerik, infografik, video ve fotoğraf çözümleriyle ilgili bir deneyimi yaşamak ister misiniz?

Popülaritesi giderek artan bu içerik çözümlerinden siz de yararlanmak istiyorsanız, iletişim için bana: sibel@miknatisdijital.com/info@miknatisdijital.com ya da sibelhos@gmail.com adreslerinden ulaşabilirsiniz.

Görsel Kaynakları: Ekşi Sözlük

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir