Robotlar Gelecekte İşlerimizi Elimizden Alacak Mı?

Robotlar Gelecekte İşlerimizi Elimizden Alacak Mı?

Robotlar gelecekte işlerimizi elimizden alacak mı?

Yapay zeka üzerine yapılan sohbetlerin çoğunda bu soru üzerine konuşuluyor. Konuyla yakından ilgili olanlar büyük şüphe içindeyken, aslında çoğu insanın da umrunda değil bu muhabbetler. Umrunda değil derken, önümüzdeki 100 yıl içinde bu kadar hızlı bir devrimin yaşanacağına inanmıyorlar.

Fütürist Ray Kurzweil (National Medal of Technology -Ulusal Teknoloji Madalyası almanın yanı sıra Google mühendislik direktörü) ise, robotların gelecekte işlerimizi elimizden almasının olası olduğunu düşünüyor. Ama bu konuda endişeli değil. İnsanların yeni şeyler yapacağını ve bunun için boşuna endişelenmemiz gerektiğini söylüyor. Çünkü bu daha önce de oldu. Kurzweil, “Makineler birçok kez insan işlerini üstlendi.” diyor.

Tarım örneği ele alınırsa, tarım makinelerinin yaygınlaşması ile birlikte bu sektörde birçok insan işinden oldu. 100 yıl önce mevcut olmayan bilgi teknolojileri ile ilgili işler ise, şu an büyük bir kitlenin çalıştığı bir iş alanı haline geldi.

Kurzweil, genel olarak iş hayatında oluşacak evrimin olumsuz bir şekilde sunulduğunu ve bunun siyasi bir sorun haline geldiğini söylüyor. Yeni işlerin icat edileceğini de konuşmalarına ekliyor.

Bu yorumları üzerine Kurzweil‘e sorulan bir sonraki soru ise şöyle, “Peki, bu yeni işler neler?” oluyor. Kurzweil‘in cevabı ise oldukça güzel: “Bilmiyorum, henüz icat etmedik.” 🙂

Aslında her şey çok basit. 1900’lü yılların başında yaşayan bir insan nasıl mobil uygulama geliştirici, veri analizcisi, içerik pazarlamacı veya vlogger gibi modern günlük kariyer tahminlerini asla gerçekleştiremezse, şimdi de bu gibi işleri öngörebilecek bir altyapı henüz mevcut değil.

Kurzweil de, “Şu an mevcut olmayan yeni tür işler yapacağız. Daha derin müzik, edebiyat, bilim, teknoloji yaratılacağız.”diyor.

Genel olarak, Kurzweil bu konuda iyimser. ”Robotlar eski işlerimizi alırken, yeni işlerimizi daha çok seveceğiz. İnsanlar emekli olmak için çok istekliler, çünkü eserlerinden hoşlanmıyor. Daha optimal bir gelecekte, giderek daha fazla insanın tutkusu mesleki çalışmalarıyla uyumlu hale gelecek. ” diyor.

Ben de aynı görüşteyim. Herkes işsiz kalacak gibi bir senaryo yaratmaya gerek yok. Her teknoloji mutlaka yeni işleri de beraberinde getirir. Zaten bu konuya kafayı takanlar işsiz kalmaz, o yüzden üzerine fazla düşünmeyin. Düşünecekseniz de pozitif olsun düşünceler… 🙂

Kaynak: entrepreneur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir