Robotik Süreç Otomasyonu Nedir? Robotik Süreç Otomasyonu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Robotik Süreç Otomasyonu Nedir? Robotik Süreç Otomasyonu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bugün farklı bir konuyla karşınızdayım. Geçtiğimiz günlerde bir markamız için  ‘Robotik Süreç Otomasyonu‘ konusunu araştırırken konu bayağı dikkatimi çekti. Piyasada ne var ne yok okuduğum için kafamın içinde şu an da robotik süreçler dönüyor. 🙂 Açıkçası birçok sektörü bayağı iş yükünden kurtaracağını düşündüğüm için de yazmak istedim. Nasıl olsa herhangi bir ürün satışı yapmadığım için ‘Robotik Süreç Otomasyonu‘ konusunu araştırıyorsanız beni referans alabilirsiniz. 🙂

Robotik Süreç Otomasyonu (Robotic Process Automation) Nedir?

rpa nedir

Robotik Süreç Otomasyonu (RPA), insan müdahalesini azaltmak için robotlar yardımıyla iş operasyonlarını otomatikleştirme sürecidir. RPA robotları, insan eylemlerinin tümünü olmasa da çoğunu taklit edebilir, hata yapmaz ve yorulmadan çalışır. Veri işleme, form doldurma, e-tablo güncelleme vb. RPA’nın yaygın örnekleri arasında gösterilebilir.

Bu yazılım robotları yapay zekadan (AI) farklıdır, çünkü yapay zeka gibi öğrenemezler. Bunun yerine, insanlar onları belirli bir göreve programlar, bu da robot tarafından gerektiği kadar tekrarlanır.

İlgili İçerik: Robot Dünyasında Neler Oluyor?

Örneğin, yılda 1,5 milyon talebi karşılamak için 85 bot kullanan bir banka, maliyetlerini %30 azaltmış ve  bu maliyet tasarrufunun 200 tam zamanlı çalışana denk geldiği söyleniyor. Bu oranda bir YG (yatırım getirisi), son yıllarda RPA’nın patlayıcı büyümesini körükledi, ancak bu örnek buzdağının sadece görünen kısmı.

Robotik Süreç Otomasyonunun (RPA) Evrimi

Robotik süreç otomasyonu terimi 2000’li yılların başlarında yavaş yavaş duyulmaya başlansa da, birkaç yıl öncesine kadar bu kadar popüler bir kavram değildi.

Zaten Google Trends‘e bakarsanız aşağıdaki gibi bir tablo ile karşılaşırsınız.

dünyada robotik süreç otomasyonu trendi

Türkiye’ye baktığımızda da durum dünyadaki ile neredeyse aynı.

türkiyede robotik süreç otomasyonu trendi

RPA’nın evrimi konusuna gelecek olursak, RPA üç temel teknolojiden evrildi: Veri kopyalama, iş akışı otomasyonu ve yapay zeka.

Veri kopyalama, verilerin daha modern bir kullanıcı arabirimi tarafından görüntülenebilmesi için eski bir uygulamadan ekran görüntüleme verilerini toplama işlemidir.

Manuel veri girişi ihtiyacını ortadan kaldıran iş akışı otomasyon yazılımının avantajları arasında ise; hız, verimlilik ve doğruluk artışı sayılabilir.

Son olarak, yapay zeka, bilgisayar sistemlerinin normalde insan müdahalesi ve zekası gerektiren görevleri yerine getirme yeteneğini içerir.

Bugün, birlikte akıcı bir şekilde etkileşime girmesi gereken birçok farklı ve karmaşık sisteme sahip kuruluşlar için RPA yazılımı oldukça gereklidir.

Neden Diğer Otomasyon Araçları Yerine Robotik Süreç Otomasyonunu (RPA) Seçmelisiniz?

RPA’nın ne olduğunu az çok anladığınıza göre, eee bunun otomasyondan farkı ne diyebilirsiniz. Geleneksel BT çözümlerinin aksine, RPA’nın bazı farklı avantajları var:

 • RPA düşük maliyetle otomasyona izin verir.
 • RPA’nın müdahaleci olmayan yapısı önemli sistemleri bozmaz.
 • RPA ile daha hızlı faydalar beklemek mümkündür.
 • Ön yatırımı oldukça düşüktür.
 • Değişen iş ortamlarına uyum sağlar.

Robotik Süreç Otomasyonunun (RPA) Şirketler İçin Faydaları Nedir?

RPA'nın şirketler için faydaları

Manuel işlemlerin verimsizliği, hataya yol açışı ve çalışanların iş yükünü gereksiz yere artırması, ‘Robotik Süreç Otomasyonu’nu hızla büyümesine ön ayak oldu.

 • RPA sürecin büyük bir kısmı kolayca otomatikleştirilebilir.
 • RPA tekrarlayan görevleri üstlendiği için zaman ve kaynak tasarrufu sağlar. Bu da maliyetleri önemli ölçüde azaltır.
 • Bir yazılım robotunu yapılandırmak için programlama becerisine gerek yoktur. Böylece, teknik olmayan herhangi bir personel bile bir bot kurabilir.
 • Müşteri memnuniyetini artırmak için müşteriye dönük süreçlerde hızı artırır/ hataları azaltır.
 • Çalışanların daha yüksek katma değerli işlere odaklanmalarını sağlar.
 • Manuel veri düzenlemelerini azaltır, veri kalitesini artırır, uyumluluk risklerini azaltır ve denetimleri basitleştirir.
 • Yazılım robotları yorulmaz, etkili ve kesintisiz şekilde çalışır.

RPA Yazılımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir şirket olarak RPA teknolojisinden yararlanmak istiyorsanız, dikkate almanız gereken bazı noktalar var:

Ölçeklenebilirlik: Merkezi olarak yönetilebilen ve büyük ölçüde ölçeklendirilebilen RPA platformlarını araştırın.

Hız: Birkaç saat veya daha kısa sürede yeni robotik süreçler tasarlayıp test edebilen, robotları hızlı çalışabilmeleri için optimize eden RPA platformlarını araştırın.

Güvenilirlik: Yüzlerce hatta binlerce görevi otomatikleştirmek için robotlarla çalışmaya başladıkça, sistemlerinin sağlıklı işleyip işlemediğini de ölçmeniz gerekecek. Bu yüzden izleme ve analitiğe sahip RPA platformlarını araştırın.

Basitlik: İşteki herhangi bir çalışanın çeşitli işleri yürütmek için kullanabileceği kadar basit RPA platformlarını araştırın.

Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) Örnekleri

Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) Uygulamaları

RPA’nın en iyi örneklerinden (uygulamaları) bazıları aşağıdaki gibidir:

Müşteri hizmetleri: E-imzaları doğrulama, taranan belgeleri yükleme, otomatik onay veya reddetmelerdeki bilgileri doğrulamak için kullanabilir.
Muhasebe: Genel muhasebe, operasyonel muhasebe, işlemsel raporlama ve bütçeleme için kullanabilir.
Finansal hizmetler: Döviz ödemeleri, hesap açılışları ve kapanışları, denetim taleplerini yönetme ve sigorta taleplerini işlemek için kullanabilir.
Sağlık hizmetleri: Hasta kayıtları, talepleri, müşteri desteği, hesap yönetimi, faturalandırma, raporlama ve analitik için kullanabilir.
İnsan kaynakları: İşe alma ve işten çıkarma, çalışan bilgilerini güncelleme ve bordrosal düzenlemeler için kullanılabilir.
Tedarik zinciri yönetimi: Satın alma, sipariş işleme ve ödemeleri otomatikleştirme, envanteri ve gönderileri izleme için kullanılabilir.

İlgili İçerik: Geçmişten Günümüze Robotların Gelişimi

Bankacılıkta Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) Nedir?

Bankacılıkta Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) Nedir?

RPA, bankacılıkta çalışan faaliyetlerini otomatikleştirmek için robotik otomasyonu yapay zeka (AI) ile birleştirir. Otomatikleştirilen bu görevler, veri girişi veya temel müşteri hizmetleri iletişimini içerebilir. RPA, bankaların mevcut işletim sistemlerini tamamen ele almadan arka ofis görevlerini daha doğru ve verimli bir şekilde tamamlamalarını sağlayarak, bankacılık endüstrisinde devrim yaratmıştır.

RPA kullanan bankalar, çalışanlara daha karmaşık görevler için zaman ayırırken, yapay zeka teknolojisi arka ofis görevlerini gerçekleştirir.

Bankacılıkta RPA Kullanım Örnekleri 

RPA’dan yararlanan bankalar ve diğer finansal kurumlar, bu yapay zeka teknolojisinin hem emek tasarrufu sağladığını hem de uygun maliyetli olduğunu bizzat yaşayarak test etti. Business Insider Intelligence’ın Bankacılıktaki Yapay Zeka raporuna göre:

OCBC: Bir Singapur bankası olan OCBC, konut kredilerini yeniden fiyatlandırma süresini RPA kullanarak 45 dakikadan sadece bir dakikaya indirdiklerini söyledi.

RPA, müşterinin ev kredisinin yeniden fiyatlandırılmaya uygun olup olmadığını kontrol eder, yeniden fiyatlandırılmış seçenekler önerir ve hatta tavsiye e-postası bile hazırlar.

Sumitomo Mitsui: Bir Japon finans kurumu olan Sumitomo Mitsui, RPA ile çalışanları üzerinde 400.000 saatlik zaman tasarrufu sağladı.

Bankacılık Otomasyonuna Yatırım

RPA; çalışanların iş yükünü, manuel görevleri tamamlamak için gereken süreyi ve maliyetleri azalttığını kanıtlamıştır. Yapay zeka teknolojisinin sektörde daha belirgin hale gelmesiyle, RPA bankalar ve finans kurumları için anlamlı bir yatırım haline geldi.

İlgili İçerik: İzlediğim En İyi Yapay Zeka ve Robot Filmleri

İnsan Kaynaklarında Robotik Süreç Otomasyonu Nedir?

İnsan kaynakları operasyonlarında RPA, robotların kararlar aldığı anlamına gelmez. Aksine en basit, en tekrarlanan idari ve büro işlemlerini otomatikleştirmeyi içerir. RPA kullanılarak basitleştirilebilen İK operasyonları süreçleri arasında; çalışan ilişkileri, ödenek ve yan yardımlar, eğitim ve geliştirme, işe alma ve İK genel faaliyetleri yer alır.

İnsan kaynakları RPA ile, büyük sistemlerin yeterince ele almadığı veya gerçekte yapamadığı süreçleri entegre eden mikro görev seviyesine odaklanır.

İnsan Kaynaklarında RPA örnekleri nelerdir?

RPA, Fortune 1.000 şirketlerine aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi spesifik, ölçülebilir fayda sunar:

 • Daha düşük İK işe alım işlem maliyetleri.
 • Artan işlem hızı.
 • İşe alım süreçlerinde insan kaynaklarında azaltılmış hata oranları. (RPA, kişisel ve hesap bilgilerini birden fazla sistemde doğru bir şekilde günceller ve veri tutarsızlıklarını otomatik olarak tanımlayabilir.)
 • İnsan kaynakları robotları yeni işe alım için otomatik olarak veri girişini tamamlar, yeni işe alım bilgilerini çeşitli sistemlerde toplar, taşır ve gerekli evrakları hızlı ve insan müdahalesi olmadan üretir.
 • İnsan kaynakları robotları, mevzuat uyumunu yaklaşık %100 oranında sürdürerek, otomatik uyumluluk kontrolleri yapabilir.

İnsan Kaynaklarında RPA Kullanım Örnekleri 

İnsan kaynakları departmanları, tekrar eden idari görevler ve manuel süreçlerle doludur. Bu durumlar, İK departmanlarında RPA kullanmayı neredeyse zorunlu hale getirir.

Sigorta Firması: RPA yazılım sağlayıcısı UiPath, bir İsviçre sigorta sağlayıcısının İK departmanı ile ilgili bir başarı hikayesi yayınladı. Şirkettin 6 personeli her ay 100.000 olayı manuel olarak ortalama 60 saatlik bir işleme süresinde yaparken, RPA uygulamasından sonraki 7 hafta içinde işlem süresi %85 oranında azalttıldı, hata oranı sıfıra indirildi. YG’lerini (yatırım getirisi) ise 4 ay içinde gerçekleştirdiler.

Bilişim Teknolojileri Firması: Küresel bir BT firması, işe alım formlarını doldurmak için her yeni işe alım için yarım saat ayırıyordu ve işleme sırasında tekrarlanan insan hataları nedeniyle düşük doğruluk oranlarına maruz kalıyorlardı. RPA uygulamasında sonra ise, aynı görev orijinal sürenin %10’unu aldı ve hatalar sıfıra indirildi.

Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) İstatistikleri

 • Gartner’a göre, RPA, küresel kurumsal yazılım pazarının en hızlı büyüyen segmentidir. Robotik Süreç Otomasyonu 2018’de %63 büyüdü. RPA’ya ilgi son 1,5 yılda 10 kat arttı.

robotik süreç otomasyonu istatistikleri

 • Forrester 2016’da 250 milyon dolar olan RPA pazarının 2021’de 2.9 milyar dolara çıkacağını tahmin ediyor.

robotik süreç otomasyonu istatistikleri

 • Grand View Research, 2017’de 358 milyon dolar olan RPA pazarının 2025’te 3,11 milyar doları bulacağını tahmin ediyor.

robotik süreç otomasyonu istatistikleri

 • Deloitte’nin yaptığı bir ankete göre, katılımcıların %78’i önümüzdeki 3 yıl içinde RPA’ya daha fazla yatırım yapmayı planlıyor. Deloitte, bu eğilim devam ederse, RPA’nın önümüzdeki 5 yıl içinde “neredeyse evrensel kabul” elde edeceğine inanıyor.

robotik süreç otomasyonu istatistikleri

Robotik Süreç Otomasyonuna (RPA) Yatırım Yapmaya Değer Mi?

RPA’nın artan bir trend olduğu açık. Eee bu yazıyı okuyorsanız sizin de RPA’ya gönlünüz var gibi. 🙂 Bu yüzden ‘RPA’ya yatırım yapmaya değer mi?’ diye kendinize sorup duruyorsunuz belli ki. 🙂

Cevap evet gibi görünüyor.

Bir çalışma, en iyi performans gösteren RPA yatırımlarınının yaklaşık 4 kat kazandığını, diğer işletmelerin ise neredeyse iki kat kazandığını ortaya çıkardı. NASSCOM, 6 ay gibi kısa bir sürede yatırımların geri kazanılmasına yönelik kapsamlı maliyet tasarrufları olduğunu dile getirdi.

Institute for Robotic Process Automation, RPA yazılım robotlarının tam zamanlı çalışanlardan çok daha düşük maliyetli olduğunu iddia ediyor. Bu rakamlar göz önüne alındığında, RPA’ya kurumsal yatırımın artması şaşırtıcı değil.

Siz bir düşünün isterseniz. 🙂

Robotik Süreç Otomasyonu İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

1.RPA basitçe nedir?

Çalışanların basit ve yinelenebilir görevlerini otomatikleştirmek için tasarlanmış yazılım robotlarıdır.

2. RPA neden kullanılır?

RPA, ilgili sistemi değiştirmeden yazılım robotunu yinelenebilir görevler yapması için eğitmektir. İnsanların uygulamalara giriş yapma, tonlarca veri girme, e-posta gönderme ve diğer tekrarlayan görevlerini yapma işlerini simüle eder. RPA çözümleri makine öğrenimi ve yapay zeka ile geliştirilebilir.

3. RPA için kodlama gerekli mi?

Robotik Süreç Otomasyonu (RPA), kuruluşların tıpkı bir insanın uygulama ve sistemlerde yaptığı gibi görevi otomatikleştirmesini sağlar. RPA, kod geliştirmeyi, uygulamaların kod veya veritabanına doğrudan erişimi gerektirmez.

4. RPA ne değildir?

RPA, kuruluşların manuel olarak yoğun olan belirli görevleri otomatikleştirerek operasyonlarında verimlilik oluşturmalarını sağlayan bir teknoloji uygulamasıdır. RPA, AI ile aynı şekilde düşünemez veya hareket edemez.

5. RPA terimini ilk kim kullandı?

RPA’nın yaratılmasına yol açacak inovasyon yolundaki ilk adımlardan biri Makine Öğrenimi (ML) idi. İsmin ilk olarak 1959’da,  IBM için çalışan ve yapay zeka alanında öncü olan Arthur Samuel tarafından üretildiğine inanılıyor.

6. RPA’da iyi bir kariyere sahip olabilir miyim?

RPA, iş süreçlerinizi otomatikleştirmek için robotik yazılımlar oluşturan bir araçtır. Gelecekte her şey otomatikleştirileceğinden, RPA’da iyi bir kariyere sahip olabilirsiniz.

7. RPA yapay zeka mı?

Yapay Zeka, RPA gibi teknolojiler için şemsiye bir terimdir. Aynı zamanda bir bilgisayarın insan düşüncesini taklit etme yeteneğini de tanımlar. RPA, ise tekrar eden görevleri otomatikleştiren kural tabanlı bir yazılımdır.

8. RPA gerçekten değerli mi?

RPA 5 veya 10 çalışanının yerini alabilir ve bu nedenle YG’yi artırır. RPA, çalışanların daha üretken ve gelir getirici görevlere odaklanmalarını sağlar ve tekrarlayan görevler gerçekleştirmeye odaklanır. Son olarak RPA, çalışanlarından daha az hata yapar ve daha yüksek bir verim ile çalışır.

9. RPA projeleri neden başarısız oluyor?

DivvyCloud mühendislik sorumlusu Scott Totman: RPA iki senaryoda başarısız olma eğilimindedir: Ya otomatikleştirilen süreç başlangıçta düşündüğünüz kadar robotik değildir ya da ortaya çıkan otomasyon daha önce tanımlandığından çok daha dinamik bir ortamda çalıştırılır.

10. Gelecekteki RPA nasıl şekillenecek?

RPA yazılım robotları, basit, tekrar eden süreçlerin yanı sıra bir dizi daha karmaşık görevi otomatikleştirebilir. Gelecekte, RPA robotları, makine öğrenimi gibi akıllı teknolojilerin dahil edilmesiyle kendi performanslarını geliştirebilecek ve kararlar alabilecek.

11. RPA’daki iş olanakları ve kariyer fırsatları nelerdir? 

RPA’da geliştirici, proje yöneticisi, iş analisti, çözüm mimarı ve danışman da dahil olmak üzere birçok iş türü bulunmaktadır. Ayrıca, RPA teknoloji yazarları, süreç tasarımcıları ve üretim yöneticileri için iş ilanları bulunmaktadır. Kısacası bol olanakları olan bir alandır.

12. RPA botları 7/ 24 çalışabilir mi?

RPA sayesinde operasyonlar 7/24 ve kesintisiz olarak gerçekleştirilebilir, personelin iş süreçlerini başlatmak için botları manuel olarak tetiklemesine gerek kalmaz.

13. RPA hangi sorunları çözer?

RPA kısaca aşağıdaki sorunları çözer: Haftanın her günü personelin yaptığı hataları çözebilir. Doğru uygulandığında hatasız sonuçlar verir. Robotlar yorulmaz, bu yüzden yorgunluktan kaynaklanan hatalar olmaz.

14. RPA’da kaç tür robot vardır?

RPA araçları iki türdür: Katılımlı Robotlar (Manuel müdahale gereklidir) ve katılımsız robotlar (Manuel müdahale olmadan da çalışabilir).

15. RPA ne yapamaz?

RPA’nın en büyük dezavantajı, birinin ya da bir şeyin ne yapacağını söyleyememesidir. RPA kendi başına karar veremez. Örneğin, hangi tedarikçinin yeniden sipariş vermek için en uygun maliyetli olduğuna karar veremez; zekanın bir insandan veya yapay zekadan gelmesi gerekir.

İlgili İçerik: Robotlar Gelecekte İşlerimizi Elimizden Alacak Mı?

16. RPA insanların yerini alabilir mi?

RPA teknolojisini benimsemek insanların çalışma şeklini kesinlikle değiştirecek, fakat her seviyede insanların yerini alamayacak. Aslında, sıradan tekrarlanan görevler RPA ile otomatikleştirildiği için yeni iş fırsatlar ortaya çıkacak ve yeni teknik roller gelişecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir