Robot Dünyasında Neler Oluyor?

Robot Dünyasında Neler Oluyor?

Bugün robot dünyasında neler oluyor diye düşünürken, biraz konuyu araştırmak istedim. Robot haberleri okudum. Şimdi de ilgimi çeken haberleri kısa kısa sizinle paylaşacağım. Umarım merakınızı bir nebze olsun giderir bu gelişmeler. 🙂

Havaalanında Robot Yapımı Kahveleri İçmeye Hazır Olun!

Robotların hizmet verdiği bir geleceği hayal edebiliyor musunuz? Yemeğinizi pişirmek, kahvenizi yapmak ve temizlik artık onların işi… Böyle hayaller kuruyorsanız, hayallerinizi gerçekleştirebilecek bir gelişme oldu. Café X ve San Jose Uluslararası Havaalanı, robot dostu bir kafe için ortak oldu. Café X, 3 Aralık 2019’da San Jose Uluslararası Havalimanı’nda (SJC) yeni bir yer açtı.

Bu gelişmeyle, havaalanlarında sadece bir kahve almak için uzun süre beklemek artık tarih olacak gibi. Robot kullanan bu kafe sayesinde 10 taneden fazla sipariş için servis zamanı sadece birkaç dakika.

Şu anda, kafe 05: 30-10: 30 arasında açık ama yakında 7/24 hizmete girecek.

Café X’in kurucusu ve CEO’su Henry Hu, birkaç yıl önce bir havaalanında 30 dakika boyunca kahve bekleyince, kahve yapan bir robot fikri geliştirmiş.

Şirket son 2 yıldır San Francisco’da üç prototip makine deniyor ve makineler binlerce müşteriye hizmet veriyor.

SJC havacılık direktörü John Aitken, “Bu gelişmiş Robotik Coffee Bar deneyimi, en gelişmiş havalimanımız için mükemmel bir tamamlayıcı. Café X, kahve servisi için müşterilerimizin taleplerini karşılayacak yenilikçi bir çözüm sunuyor.” dedi.

İlgili İçerik: Geçmişten Günümüze Robotların Gelişimi

SoftBank, Pepper Robotların (İnsansı Robot) İnsanlarla Birlikte Çalışacağı Bir Kafe Açıyor!

Robotların insan yardımı olmadan bir kafe işlettiği günler henüz gelmedi, ancak SoftBank’ın Pepper robotu, kullanıcılarına hizmet etmek için insanlarla çalışacak.

Yakında, Tokyo Shibuya’da açılacak Pepper Parlour’da, garson robotlar çeşitli waffle ve içecekleri servis etmeye yardım edecek. Bu, şirketin ilk yiyecek ve içecek satış noktası olacağı için büyük önemli bir gelişme.

SoftBank kafenin amacının, “İnsanların ve robotların bir arada yaşamalarını kolayca deneyimleyebilecekleri, robotların evrimini ve robotlarla yaşamanın geleceğini yaşayabilecekleri bir alan yaratmak.” olduğunu belirtti.

Kafe 5 Aralık 2019 günü açılacak.

Tek Elle Rubik Küpünü Çözebilen Robot!

Elon Musk’un kurduğu yapay zeka geliştirme şirketi OpenAI, Rubik küpünü tek başına çözebilecek AI destekli bir robot el yaptı.

OpenAI ilk olarak 2017’de simüle edilmiş bir Rubik küpünü çözebilecek algoritmaları programladı, ancak bu yeteneği gerçek dünyaya getirmesi yıllar aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir