Renk Psikolojisini Kullanarak Website Dönüşümlerini Nasıl Artırırsınız?

Renk Psikolojisini Kullanarak Website Dönüşümlerini Nasıl Artırırsınız?

Renk psikoloji kavramını önceden duydunuz mu bilmiyorum ama davranışsal psikolojinin bir dalı olan renk psikolojisi, renklerin insan davranışlarını nasıl etkilediğini inceleyen bir bilim dalı.

Renklerin insan davranışları üzerinde bir etkisi olduğu bazı bilim çevreleri tarafından kabul görmese de, aksini düşünen ciddi bir kitle mevcut. Satyendra Singh’ın bir müşterinin bir ürün hakkında fikir edinmesinin sadece 90 saniye sürdüğünü belirledi. Bu etkileşimin % 62-90’ı ise tek başına ürün rengi tarafından belirlendiği iddia ediliyor.

O zaman bir web sitesi kurarken dönüşümü artırmak için ilk aşamada en değer vermemiz gereken konulardan biri de renk seçimi olarak karşımıza çıkıyor.

Dönüşümlerinizi artıracak renklerle ilgili ipuçları:

1- Kadınlar gri, turuncu ve kahverengi renkten hoşlanmıyor.

Kadınların en sevdiği renk pembe olarak bilinir. Çoğu insan, kadın ile pembe rengi özdeşleştirmiştir. Fakat kadınların sadece küçük bir yüzdesi sevdikleri rengin pembe olduğunu söylüyor. Aslına bakacak olursanız, bu durum bana belirli yaşlardaki kız çocukları için geçerli gibi geliyor. Çünkü geleneksel olarak kendileri seçim yapacak yaşa gelene kadar aileler tarafından kızların rengi pembe, erkeklerin rengi ise mavi olarak belirleniyor.

Renk psikolojisine bakıldığında da pembe renk kadınların rengi olarak görülüyor, fakat rengin kadın rengi olması pembenin tüm kadınlara hitap edeceği anlamına gelmiyor.

Renk ve cinsiyet üzerine yapılan bir araştırmada, kadınların% 35’i mavinin, % 23 morun ve %14’ü yeşil rengin en sevdiği renk olduğunu söylüyor. %33’lük bir oran turuncu ve kahverengi rengin en az sevdiği renk olduğunu söylerken, bunları % 17 ile gri takip ediyor.

Türkiye’ye baktığımızda kadın sitelerinin çoğunda, Yüksek Topuklarda olduğu gibi, pembe rengin egemen olduğunu gördüm. Kadınlara yönelik sitelerde renk psikolojisine uyum sağlamasa da, geleneksele bağlı kalınarak pembe tonlar seçilmiş. Pembe değilde kadınların gerçekten sevdiği renkler kullanılsa geri dönüşümler artar mı bilemem ama denemekte fayda var.

yüksek topuklar

2- Erkekler mor, turuncu ve kahverengi renkten hoşlanmıyor.

Renk psikolojisine göre, erkeklere yönelik bir pazarlama kampanyası yapmak istiyorsanız, mor, turuncu ve kahverengi renklerden uzak durmanız gerekiyor. Bu renkler yerine erkeklerin en çok sevdiği renkler olan mavi, yeşil ve siyaha odaklanabilirsiniz.

Kadınların aksine söz konusu erkekler olunca, renk psikolojisine uygun davranılmış ve erkeklere yönelik sitelerde çoğunlukla siyah renk tercih edilmiş. Sadece araba.com‘da değil, erkek yoğunluklu sitelerin çoğunda durum böyle.

araba.com

3- Mavi renk kullanıcı güveni sağlıyor.

Mavi markalar tarafından en çok kullanılan renklerden. Çünkü favori renkleri olmasa bile tüm insanlar mavi rengi seviyor.

About.com‘daki bir makaleden mavi renk ile ilgili aldığım bilgiler şu yönde.

 • Mavi birçok kişinin favori rengidir ve erkekler tarafından en çok tercih edilen renktir.
 • Mavi sakinlik veya huzur duyguları çağrıştırır. Genellikle huzurlu, sakin, güvenli ve düzenli olarak tarif edilir.
 • Yapılan araştırmalar, insanların mavi odalarda daha verimli olduğunu göstermiş.
 • Mavi iştahı en az açan renktir.
 • Mavi nabız ve vücut ısısını düşürür.

Mavinin psikolojik etkileri üzerinde neredeyse bir fikir birliği var. Güvenilirlik ve huzur gibi ince mesajları tüketiciye geçirdiği için siz de bu rengi ve tonlarını web sitenizin açılış sayfasında kullanabilirsiniz.

Güvenilirliğe çok vurgu yapınca Paypal örneğini vermek istedim. Paypal’ın başarısının arkasındaki tek şeyin mavi olduğunu söylemek tabi ki çok saçma olur. Fakat vurgu yaptıkları rengi, kırmızı veya turuncu yapsalardı muhtemelen dönüşümleri aynı düzeyde olmazdı.

paypal

Mavi faslını çok klasik bir örneği vermeden bitirmek istemiyorum. Dünyanın en büyük sosyal ağları bildiğiniz gibi mavi rengi kullanıyor. Her ne kadar Mark Zuckerberg renk körü olduğu için Facebook’u mavi ağırlıklı yapmış olsa da, renk psikolojisine göre de doğru bir tercih yapılmış.

4- Sarı beynin kaygı merkezini aktivite ediyor.

Sarı genellikle insanları uyarmak için kullanılan bir renk olarak karşımıza çıkıyor. Uyarı işaretleri, trafik sinyalleri ve ıslak zemin işaretleri için kullanılmasının sebebi de bundan kaynaklanıyor herhalde.

Bazı renk psikologları sarının mutluluk rengi olduğunu savunuyor. Business Insider’ın raporuna göre ise, markalar eğlenceli ve dost canlısı olduğunu göstermek için sarı rengi kullanıyor.

Beynin kaygı merkezini aktive eden sarı hakkında ortaya atılan başka bir gerçek ise bebekleri ağlamaya, insanları öfkelendirmeye yöneltmesi. Bu yüzden bir web sitesi tasarımı yaparken, sarı rengin kullanımın dozunu iyi ayarlamakta fayda var. Kaş yapayım derken göz çıkarmak istemiyorsanız, dozu iyi tutturun derim.

Türkiye’de sarı ile özdeşleşmiş ve en başarılı markalardan birinin Webrazzi olduğunu düşünüyorum. Bence dozunda bir kullanımla sitede kalma süresini artırıyor. Ayrıca sarı rengin bir temaya nasıl yakışacağını görmek için Fundalina.comu da inceleyebilirsiniz.

webrazzi

5- Turuncu, telaş veya dürtü hissi yaratabilirsiniz eğlenceli bir renk hissi veriyor.

Bazılarına göre turuncu rekabet ve güven hissi verse de, turuncunun en olumlu tarafı eğlenceli bir renk olması. Fakat Psych.Answers.com’daki bir makalede eğlenceli, birlikteliği ifade eden ve sıcak bir renk olması açısından birincil tercihlerinizden olabilecek bu renk için dozunda kullanmanız yönünde bir uyarı var.

Eğlenceli bir renk dedim, dozunda kullanım dedim, eee o zaman… Hepsiburada.com diyorum. Alışveriş ile eğlence algısını birleştirmek isteyen Hepsiburada.com’un turuncu rengi seçmedeki amacı kesinlikle bu rengin verdiği psikolojik etki olmalı.

hepsiburada.com

6- Siyah insanlara lüks ve değer hissi veriyor.

Renk psikolojisi koyu renklerin lüks duygusunu çağırıştırdığını söylüyor. Siyah,  zerafet, gelişmişlik ve iktidarı temsil ettiği için içsel olarak bizde de lüks duygusunu kamçılaması normal.

Lamborghini‘nin sitesini incelerseniz, ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Lamborghini

7- Eyleme çağrı (call to action) butonları için parlak ana renkler kullanın

Birçok araştırma kırmızı, yeşil, turuncu ve sarı gibi parlak renklerin eyleme çağrı butonları için en çok geri dönüşüm oranına sahip renkler olduğunu söylüyor. Siyah, koyu gri, kahverengi, mor vb.. koyu renklerin ise çok düşük dönüşüm oranları var.

Oranları okuduktan sonra hemen MarkafoniMorhipo ve Trendyol gibi e-ticaret sitelerini ziyaret ettim. Sepete ekle butonlarına bakınca Morhipo’nun moru  kullandığını gördüm. Renk psikolojisine göre bu marka tehlikeli sularda yüzüyor. Markafoni parlak bir pembe kullanarak bu potanın dışında kalmış ama en iyi seçimi aşağıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz gibi turuncuyu kullanan Trendyol yapmış.

trendyol

8- Beyazı ihmal etmeyin

Geldik tasarımcıların ve benim vazgeçilmez tercihim olan beyaza. Yukarıda verdiğim örnekleri inceleyecek olursanız, hepsinin kesiştiği ortak bir nokta var, o da beyaz renk.

Benim şahsi fikrime göre hangi rengi kullancaksanız kullanın mutlaka web sitenizi beyazın üzerine inşa edin. Google bile beyazın üzerine inşa edilmişken, bunu kesinlikle görmezden gelmeyin.

google.com

Yazıyı bitirmeden son bir not düşmek istiyorum. 5 dakika önce Uludağ sözlüğe girdim, siyah üzerine beyaz yazılar inanılmaz gözümü aldı ve rahatsız etti beni. Lütfen web sitelerini açık tonlar üzerine inşa edin yoksa ya kör olacağız ya da sizden vazgeçeceğiz.

20 yorum “Renk Psikolojisini Kullanarak Website Dönüşümlerini Nasıl Artırırsınız?

 1. Merhabalar sibel hoş yazılarınızı yaklaşık 1 yıldır düzenli olarak okuyorum. Bayanlara yönelik çelik takı sitemizi de verdiğiniz örnekler doğrultusunda geliştirdik ve hala devam ediyoruz. Çünkü güvenilir olmak ve bayanların güvenini kazanmak gerçekten zor hele E ticaret için daha da zor. Sizden yazılarınızda bundan sonrası için E ticarette anahtar kelimenin analizlari hakkında detaytlı bir yazı talep ediyorum. Ayrıca yuksek çeşit olan sitelerde her ürün için açıklamalar nasıl yapılabilir. Etkisi ve tepki sonuçları hakkında yorumlarınızı istiyorum
  saygılarımla

 2. İnsan bi cevap verir hiç yakıştıramadım. 😀
  Neyse teşekkürler Sibel hanım.
  Okudum makalenizi animasyon dünyasına adım atmış biri olarak Renk uyumu
  hakkındaki analizleriniz işime yarar umarım.
  Saygılarımla.

   1. Gözden kaçırmış olamazsınız estağfurullah (x
    Genel olarak cevap yazmamışsınız ben arkadaşlar adına sitemde bulundum.
    Teşekkürler.

 3. yazılarınıza denk geldim ve gayet akıcı bir dille yazıldığını gördüm tebrikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir