Perakendede İnovasyon Forumu ve Ödülleri 2019 [Notlarım]

Perakendede İnovasyon Forumu ve Ödülleri 2019 [Notlarım]

Capital Dergisi tarafından düzenlenen Perakendede İnovasyon Forumu ve Ödülleri‘ne hiçbir ayrıntıyı kaçırmamak için yine defterim ve kalemimle gittim. Yalnız bu sefer nasıl not aldıysam, yaz yaz bitmedi. Acilen dijitale geçmem lazım. Her şeyi dijital yaparken, bu konuda biraz aksi işler yapmam oldukça saçma biliyorum. Biraz yaştan kaynaklı bir şey diye düşünüyorum. ??

Neyse bu konu derin, o yüzden sizinle aldığım notları paylaşayım. Türkiye’nin lider firmaları şirketlerinde ne gibi inovasyonlar yapıyor ve 2020’den beklentiler nasıl, bir göz atın.

Not: Yanda oturduğum için fotolar çapraz oldu sanırım. Bir de iPhone gün ışığı almadı mı çok kötü çekiyor bence. Benim suçum değil! ??

BSH Türkiye CEO’su Gökhan Sığın

 • 2020 tüm işlemleri yapay zeka ile güçlendirmeye çalışacağımız bir yıl olacak. Gelişmiş pazarlarda sesli asistan ve chatbot kullanımı fazlasıyla artmış durumda. 2020’ye kadar 40 milyar dolarlık ses kontrollü alışveriş yapılması bekleniyor.
 • Perakende zorlu bir pazar. Bu pazarda da tüketici deneyimi her zamankinden daha değerli hale geldi. Tüketici deneyiminde ise veri önemli.
 • Müşterilerin daha yüksek standartlarda beklentisi var. Müşteriler şeffaflık talep ediyor. Marka tercihinde sürdürülebilirliğe önem veriyor.

Şölen Gıda CEO’su Elif Çoban

 • Yoğun bir rekabet ile karşı karşıyayız. Bu rekabette değer üretenler ve hıza ayak uyduranlar ayakta kalacak.
 • Teknolojideki hızlı gelişme, tüketici tercihlerini etkiliyor. Müşterilerin yenilik beklentisi eskiden nesilden nesileydi, sonra yıldan yıla oldu, daha sonra ise sezondan sezona… Şimdi  aydan aya…
 • İnovasyon şirketler için kaçınılmaz hale geldi. Gelecek yeni ürün, yeni reçete ve inovasyonda. Fakat ancak cesur olanlar, risk alanlar bu inovasyonu yapabilecek.
 • Şölen 30. yılını kutluyor ve şirket olarak en büyük değerimiz inovasyon. Endüstri 4.0 geçtik, ABD ve Avrupa’nın en büyük stratejik partneriyiz, amacımız global bir marka olmak. Cesur adımlarla risk alarak bunu başarabileceğimizi düşünüyoruz.

abdullah kiğilı

Panel 1 – Liderlerin İnovasyon Stratejileri

Media Market Türkiye CEO’su Yenal Gökyıldırım: Kampanyalarınızı canlı tutarsanız, ilk tercih edilen siz olacaksınız. Sektörün büyümesi hızlandıkça biz de büyüdük.

Penti Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo: 2019’da %30 büyüdük. 400 mağazamız var. 22 mağaza açtık, 25 mağaza büyüttük. Gelirimizin %23’ü döviz. Döviz riskimiz yok. Online’da %10 büyüdük. Hiç borcumuz yok. Tüm bu inovasyon süreçlerine dahil olurken, karlılıktan fedakarlık yapmanız gerekiyor.

D&R Genel Müdürü Mustafa Altındağ: 2018 kolay bir yıl olmadı. Promosyon ağırlıklı bir satışın olduğu dönemdeyiz. Tabii promosyon arttıkça karlılık düşüyor. 2018’de adet bazında %10 büyüdük. Offline ve online’daki nabzı çok net görüyoruz.

Koçtaş Genel Müdürü Alp Önder Özpamukçu: Perakende pazara genel olarak %5 büyüdü. Gidişatın olumluya dönmüş olması 2020’den beklentileri artırıyor. Müşteri tarafına sıkıca sarılmak gerekiyor. 

İnovasyonun Sizin İçin Önemi Nedir?

Media Market Türkiye CEO’su Yenal Gökyıldırım: Müşteriyi anlamak için dinliyoruz. Bunu nasıl yapıyoruz derseniz, sosyal medyadan gelen müşteri bilgilerini toparlayıp, görevler çıkarıyoruz. Sonra bunları müşteriyi anlamak için kullanıyoruz.

Çoklu kanallar…

İnternetten alışveriş yapmayan kimseyi düşünemiyorum. İnternetten satın alıp, sonra mağazaya gidip ürünü alabilirsiniz. Ya da tam tersi. Mağazadaki kiosklar sayesinde bulamadığınız ürünün nerede olduğunu görebilirsiniz.

Elektronik fiyat etiketi ile ürünlerimizin fiyatlarının tek olmasını sağlıyoruz.

Big Data, büyük ilgiyi anlamlandırıp kişisel teklifler sunuyoruz.

Talep – tahmin… Doğru ürünü, doğru sayıda ve şekilde, doğru mağazaya yönlendiriyoruz.

Penti Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo: İlginç zamanlardan geçiyoruz. Tüketiciler her şeyin başı. Önümüzdeki 10 yılda, fiziksel dünyadan online dünyaya geçilecek. Biz fiziksel dünyanın şartların göre kurulmuş bir şirketiz. Bizi sürekli yatırım yapmaya itiyorlar. Dijital dünyaya göç etmemiz gerekiyor.

D&R Genel Müdürü Mustafa Altındağ: Dijital, offline ile illa ki bir noktada birleşecek. Omni channel bazında biraraya gelmesi için tüm çalışmalarımızı başlattık.

Diğer taraftan deneyimden bahsederken hem çalışan hem de müşteri deneyimine bakmak lazım. Çalışanlarımızı memnun edelim ki, müşterilere de memnun olacakları bir deneyim yaşatsınlar. İnovasyon her şeyin bütünüdür. 360 derece bunları birleştirmeye çalışıyoruz. Hızımızı artırmaya çalışıyoruz.

Koçtaş Genel Müdürü Alp Önder Özpamukçu: İnovasyon 360 derece bir hikaye. Müşteriye verdiğiniz değer önermesinde, en iyi olmak için mağaza içi deneyimin yüksek olması lazım. Ayrıca fiziksel mağazaların müşteriye olan yakınlığı da bu durumu etkiliyor. Online için ise hız ve ürün çokluğu önemli.

2020’de İnovasyon İle İlgili Neler Yapılacak?

Media Market Türkiye CEO’su Yenal Gökyıldırım: Neyi nasıl yaparız diye düşündük. Mağaza, e-ticaret, satış sonrası ve çağrı merkezi… Müşterilerimiz nasıl bir yolculuk geçiriyor diyerek hepsini inceledik ve müşterilerimizin beklentilerini görmeye çalıştık. Bu şekilde müşterilerimizin hayatlarını kolaylaştıracağız.

Diğer büyük konumuz Big Data’yı daha iyi şekilde anlamlandırmak. Personelimizi doğru eğitimlerle eğitmek.

Penti Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo: Dünyada start up’lar yapıyor inovasyonu. Bizim de start up pozisyonuna girmemiz lazım. Tüm faaliyetlerde müşterinin odak olduğu ve hiyerarşinin az olduğu şirketler olmamız lazım. İnovasyonun yolu bu.

D&R Genel Müdürü Mustafa Altındağ: Çok inovatif çalışma sistemleri geliştirmemiz lazım. Daha mutlu çalışanlarımız olsun. Bu 1. odak noktamız olsun.

2020’de bulamadığınız kitapları bulmanız için hem yerli hem yabancı yayınevleri ile görüşüyoruz. Amacımız anında o kitabı sizin için basıp yollamak. Yurtdışından o kitabı getirtmeniz yerine kitabı size biz sağlamak istiyoruz.

Rekabette hız çok önemli. Şu an 48 saat içinde ürününüzü kargoya veriyoruz. Amacımız 48 saat içinde ürünü size ulaştırmak.

Koçtaş Genel Müdürü Alp Önder Özpamukçu: ROI olmadan yatırım yapmıyoruz. Benchmark’lara çok iyi bakmak lazım. In house sisteme dönen bir çalışma var.

Lojistik konusuna gelince, 3-4 senede bu alana hiç yatırım yapmadık. Herkesin artık buna ihtiyacı var. Karsız ortamlarda yatırım yapılamıyor.

2. konu esnek çalışma. Perakende tarafında esnek çalışmanın başlatılması lazım.

cem boyner

Cem Boyner – Perakendenin Geleceği

 • Artık her mal her yerde var. Kötü kalite neredeyse yok. Her mal herkes de var. Müşteri ancak markanız için geliyor.
 • Müşteri her şey.
 • E-ticarete kendi markamızın tüm satıştaki payının %40 olacağını düşünüyoruz.
 • 11 milyon müşteriye gidiyoruz.
 • 2024’te 24 milyona gelmek istiyoruz.
 • Şu an günde 400 bin kişi Hopi’ye giriyor.
 • Hopili müşteriler, diğer müşterilerin 2 katı alışveriş yapıyor.
 • Online mağazaya girip 15 dakika durup alışveriş yapmıyorlarsa, ciddi bir problemimiz var demektir. Neden kadın eşyası satın alan az ama kozmetik alan çok bunu çözmemiz lazım.
 • Saha birebir dokunma yeri… Mağazacılar olarak kıymetimizi bilelim. Dijitalin başladığı yer de orası. İnsana dokunmayan hiçbir işin yükselme şansı yok!

Panel 2 – 2020’de Yeni Tüketici ve Deneyimin Gücü

Abdullah Kiğılı: 2020’de yeni bir tüketici var. Hangi işle uğraşırsanız uğraşın, bu herkesi bağlayan bir durum. Profiller ve davranış biçimleri alışılmışın dışında değişiyor. Bu tüketicilerin yaşam felsefesi nedir onları anlamak lazım. Milliyetçilikten uzaklar, dünya vatandaşı olmak istiyorlar, insan haklarına, hayvan haklarına saygılılar. Sabah 8 akşam 5 çalışmak, evlenip 1 kişi ile ölünceye kadar birlikte olmak istemiyorlar. Lüks giyime soğuklar, tek bir sloganları var: Ulaşılabilir lüks. Eğlenceye, yemeye içmeye, gezmeye zaman harcıyorlar. Anı yaşıyorlar. Asla tasarruf yapmıyorlar. Konut kredisi, araba kredisi vb. bunlarla hayatlarını hüsrana sokmak istemiyorlar. Ne derseniz deyin, çok ciddi bir nüfus bu saydığım özelliklere sahip olacak. Onları bu şekilde anlamamız lazım.

Galip Aktaç – BİM: Ekonomimizdeki temel sıkıntı, sürdürülebilir ve uzun projeksiyonlu işler yapamamamızdan kaynaklanıyor. Bizim için önemli olan müşterilerimizin tedarik zincirini nasıl yapacağımız.

Yeni müşteriler bulmak için yeni bir şeyler yapmak gerekir. Müşteri ne ister sorusunun cevabı olan işleri %85 yapın ama %15’te yeni şeyler bulup siz müşterinizin önüne koyun.

Hüseyin Özdilek: Önce tüketicilere bakmak lazım. İnsanların fiziksel ihtiyaçları var. Ürününüz rakibinizin fiyatından daha düşük olmalı.

Turgut Toplusoy – Roman: Önce alt yapımızı hazırladık. Onları iyi yorumladık. Erişilebilir lüks yapmamız gerekiyordu, onu da yaptık. Doğru ürün üretiyorsan, hedefe ulaşırsın. Şirketimizin bir duruşu olduğu için herhangi bir olumsuz etkilenme yaşamadık. Açmamız gereken yerlerde mağaza açtık. Büyük talepler var ama yavaş yavaş ilerliyoruz. Çünkü pazarlamayı yaparsın, ama dağıtımı yapamazsan olmaz. Mağaza kapamaktan çekinmedik. %30 büyüdük. Üretim kapasitemizi %20-30 küçülttük. Kaliteyi daha ön plana aldık.

Vahap Küçük – LCW: 47 ülkede faaliyet gösteriyoruz. 3 kıtadayız. 2020’de Güney Amerika’ya da gideceğiz. Her ülkenin farklı beklentileri ve farklı dinamikleri var. İyi giyinmek herkesin hakkı misyonuyla merkeze insanı sonra da müşteriyi alıyoruz. Kalite ve modayı en uygun fiyata satacağımızı iddia ediyoruz. Yenilik, farklılık ve ulaşılabilir bir fiyat stratejimizin temeli.

Kadınlar belirleyici müşteridir. Erkeğe ve çocuğa kadın alışveriş yaptırır. Merkeze kadını koyup onu anlamak lazım.

%25’in üzerinde bir dönüşüm çok düşük. Neden %75 alışveriş yapmıyor bunu bulmamız lazım.

Başarıyı dışarılarda aramamıza gerek yok. Kendi mağazamızdaki müşteriyi anlayabilirsek, o zaman tamamız.

2020’de Ne Yapacaksınız?

Abdullah Kiğılı: Perakendecilerin gidecek yeri kalmadı bu ülkede. Ülkenin her yerinde AVM var. Artık bizim Türkiye içinde gidecek yerimiz yok. 2018’den itibaren yurtdışına odaklandık. Romanya, Sırbistan, Filistin… Azerbaycan’da 3 mağaza açtık. Yurt dışına franchise veriyoruz. Yurt dışında hızlı şekilde büyüyoruz. Yurt içinde de yapmamız gereken her şeyi yapıyoruz.

Eskiden dükkan kapatmak çok kötü algılanırdı, şimdi kar etmeyen mağazayı devam ettirme şansı yok.

Galip Aktaç – BİM: 2020’de taze sebze ve meyve işine odaklandık. 2020’yi meyve ve sebze yılı ilan ettik. Online satışlar bizi şimdilik çok cezbetmiyor. Ama projemiz ve altyapımız hazır. Zamanı geldiğinde düğmeye basacağız.

2020’den daha ümitliyim. Herkes ve her şey için sürdürülebilir olmak önemli. Toplum başarıyı ancak böyle elde eder.

Turgut Toplusoy – Roman: 2020’de tüm mağazalarımızı büyütme kararı aldık. Küçük yerlerden kurtulacağız. Zanaata önem verdik. Müşterilerimize ayrı bir deneyim yaşatmak istiyoruz. Yüksek kaliteli işler ve organik ürünler yapmaya devam edeceğiz. İhracata çok önem veriyoruz. Yunanistan ve o bölgelerde ürünlerimizi sergileyeceğiz.

Bir ürünün başarılı olması yetmiyor. Müşteriyi ürüne aşık etmeniz lazım.

Vahap Küçük – LCW: Z kuşağı geliyor. Onları iyi anlamamız lazım. Z kuşağı nerede? Online’da. Hayattan beklentileri çok farklı. Online her geçen gün %100 büyüyor. Online’a da offline kadar yatırım yapmıyorsak, bu sürdürülebilir olmaz. Online’ı offline’ın rakibi olarak görmemek lazım. Offline’da belirli bir büyüklüğe geldiğinizde, online’da istediğiniz rakamlara ulaşıyorsunuz.

Teknoloji ciddi yatırım gerektiriyor. Lojistik tarafına da yatırım yapmamız gerekiyor.

Yeni ülkeler var. Afrika’da büyümeyi hedefliyoruz. Güney Amerikayı’da test edeceğiz. 2020’nin daha iyi olacağını öngörüyoruz. 2020’de ihracatımız 1 milyar doları bulacak.

** Ödülleri not alamadım. Onları da ekleyip yazıyı güncelleyeceğim. ??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir