Pazarlamaya Bakış Açınızı Değiştirecek 6 E-Ticaret İstatistiği [İnfografik]

Pazarlamaya Bakış Açınızı Değiştirecek 6 E-Ticaret İstatistiği [İnfografik]

E-ticaretin yükselen bir trend olduğunu söylesem, bu cümleyi en az 1 milyon kere duyduğunuz için size hiçbir şey ifade etmeyeceğini biliyorum. Özellikle de pazardan çekilme kararı alan devler ve çok iyi gittiğini düşündüğünüz markaların aslında hiçte iyi gitmediği yönündeki dedikodular, ülkemizde e-ticaretin hala tam anlamıyla (Sahibinden, Yemeksepeti vb… gibi markaların dışında kalanları kastediyorum.) oturmadığını gösteriyor. Bu bir süreç ve bence biz hala o sürece uyum sağlayamadık. Okuduğum bir rapor, e-ticaret sürecinin neden başarısızlıkla sonuçlandığı ile ilgili kafamı kurcalayan bazı sorulara yanıt verdi. Bu nedenle Visual Website Optimizer tarafından hazılanan 2014 E-ticaret raporu ile ilgili ilginizi çekeceğini düşündüğüm bazı verileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

İşte rapordan önemli başlıklar:

Kargo ücretleri dönüşüm oranını % 28 oranında azaltıyor

İnternet üzerinden alışveriş yapan insanların % 28’i, kargo masrafı çok geldiği için alacakları ürünü almaktan vazgeçiyor. Tüm e-ticaret pastası düşünüldüğünde % 28 belki size az gelebilir. Fakat diğer sebeplerle kıyaslandığında, kargo ücretleri yüzünden alacakları ürünü almaktan vazgeçenlerin oranı başı çekiyor. Aslında bireysel olarak düşünürseniz, kargo yüzünden hepimizin satın almak istediği ürünü bıraktığı olmuştur. Çünkü internetten alışveriş yapmamızın tek sebebi, pratiklik sağlaması ve zamandan kazanmak değil. Fiyatların daha uygun olması da, bizi internet üzerinden alışveriş yapmaya iten nedenlerden. Durum böyle olunca da bazı durumlarda vazgeçmemek işten değil!

Yeni bir kullanıcı hesabı oluşturmak dönüşüm oranını % 23 oranında azaltıyor 

Beğendiğiniz ürünleri sepetinize doldururken, tam satın alma aşamasında yeni bir kullanıcı hesabı oluşturmaya üşendiğiniz oldu mu hiç? Cevabınız muhtemelen evettir. Çünkü online alışverişlerde, yeni bir hesap oluşturmamak için satın alma kararlarını değiştiren insanların oranı % 23. Bu yüzden e-ticaret ile uğraşan kişi veya kurumların bu duruma farklı bir çözüm getirmesi gerekiyor. Eğer kullanıcıyı yeni bir hesap oluşturması yönünde zorluyorsanız, temelde bir sürü insanın sizden satın alma yapmamasına neden oluyorsunuz demektir. Peki bu durumu nasıl çözersiniz? Çok yaygın olmamakla birlikte bazı e-ticaret sitelerinde konuk kullanıcı seçeneği bulunuyor. Siz de potansiyel müşterilerinizi heba etmemek için ödeme yöntemlerini onlar için kolay hale getirebilirsiniz. Örneğin, Nike’ı incelerseniz, bu markanın müşterilerine ödeme için 3 farklı seçenek sunduğunu görürsünüz. İşte bu seçenekler:

  • Üye girişi
  • Konuk kullanıcı
  • PayPal ile ödeme

Siz de rakipleriniz arasında fark yaratmak ve hiçbir müşteriyi kaçırmamak için böyle bir yöntem uygulayabilirsiniz.

Eğer e-ticaret sektörünün içindeyseniz ve dönüşüm oranlarınızı arttırmak istiyorsanız, bazı yaklaşımlarınızı değiştirmeniz gerekiyor. Konuyla ilgili hazırladığım infografiği incelerseniz, daha çok detaya sahip olabilir ve e-ticaret stratejinize farklı bir boyut kazandırabilirsiniz.

bakış açınızı değiştirecek 6 eticaret istatiğisstiği.001

6 yorum “Pazarlamaya Bakış Açınızı Değiştirecek 6 E-Ticaret İstatistiği [İnfografik]

  1. Merhaba Sibel Hanım, sitenizi ve sizi sürekli takip eden bir kurumuz. Bu tür verileri bizlerle buluşturduğunuz için teşekkür ederiz. Retargeting tarafıyla alakalı içerikler ekleyebilirseniz çok memnun oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir