Pazarlamacılar 2020’de Mikro Influencer’larla Çalışmak İstiyor [Araştırma]

Pazarlamacılar 2020’de Mikro Influencer’larla Çalışmak İstiyor [Araştırma]

Tüketici yani biz, artık ünlülerin oynadığı reklamlardan etkilenmiyoruz. Çünkü bir inandırıcılığı yok. Mesela Arzu Sabancı Koton’la iş birliği yapmasın. Aynı şekilde Bensu Soral ya da Fahriye Evcen, Koton reklamlarında boşuna oynamasın. Tabii ki reklamlarda markanın hitap ettiği kitlenin seveceği isimler oynatılıyordur ama bu isimler markayı överken bana çok yapmacık geliyor. Biliyoruz dolabınızda o markaya yer yok. 🙂 Bunu marka kötü diye söylemiyorum. Siz neden söylediğimi biliyorsunuz. 🙂

Neyse bu başka bir zamanın gündemi olsun!

Gelelim konumuza…

İlgili İçerik: Influencer Pazarlama Yapmak İsteyenler İçin Yol Haritası

Markalar baktılar ki artık bu ünlü işi tutmuyor, internet ünlülerine yani fenomenlere bir yani daha influencer’lara yöneldiler. Tabii en başlarda en çok takipçisi olana yüklendiler. Ne kadar takipçi o kadar insana ulaşma mantığı.

Ama işler yine değişti.

Neden mi?

Çünkü pazarlamacıların %78’i, mikro influencer‘larla, yani sosyal medyada 10k ila 100k takipçisi olan kişilerle, çalışmayı daha cazip buluyor.

Influencer pazarlama şirketi Linqia tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, pazarlamacıların yaklaşık %40’ı, 6’dan fazla influencer pazarlama kampanyası yürütüyor ve %20’si bütçelerinin yarısını influencer pazarlamaya ayırmak istiyor. Ayrıca pazarlamacıların %16’sı, 2020’de kampanyaları için TikTok gibi yeni platformlar kullanmayı planlıyor.

Influencer pazarlama, pazarlamanın içinde kendine hatrı sayılır bir yer edinmeye başladı. Fakat sektör büyüdükçe aynı zamanda optimizasyon aşamasına da geçildi. Pazarlamacılar, ünlü influencer’lardan uzaklaşmaya, mikro ve makro influencer’larla yakınlaşmaya başladı. 🙂

İlgili İçerik: Araştırma: Influencer Pazarlama İşe Yarıyor Mu?

Biraz istatistiklere değinelim.

  • Giderek artan sayıda pazarlamacı (% 26) ünlüler yerine nano influencer’ları tercih ediyor.
  • Pazarlamacıların % 97’si, Instagram’ı pazarlama kampanyaları için birincil platform olarak kullanmayı planlıyor.

  • Pazarlamacıların %88’i influencer’ın oluşturduğu içeriği, kendi sosyal ağlarında ve web sitelerinde de paylaşmayı planladıklarını söyledi.
  • Pazarlamacıların %71’i, influencer pazarlama başarısı ölçerken ”Etkileşim”i önemli bir performans göstergesi olarak gördüğünü söyledi.
  • Marka bilinirliği (% 62) ve gösterimler (% 60), influencer’ın başarısını ölçmek için ikinci ve üçüncü performans göstergesi olarak görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir