Pazar Araştırması Nasıl Yapılır? Pazar Araştırması Yöntemleri Nelerdir?

Pazar Araştırması Nasıl Yapılır? Pazar Araştırması Yöntemleri Nelerdir?

Pazar Araştırması Nedir?

Pazar araştırması (veya pazarlama araştırması), bir şirketin hedef pazarını daha iyi anlamak ve bilgi toplamak için kullandığı yöntemlerdir. Etkili bir pazar araştırması, müşteri ihtiyaçlarını, itici güçleri, korkuları ve hayal kırıklıklarını da tanımlar. İşletmeler bu bilgileri daha iyi ürünler tasarlamak, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve dönüşüm oranlarını artıran bir pazarlama mesajı oluşturmak için kullanır.

Pazar Araştırması Neden Bu Kadar Değerlidir?

Pazar araştırması olmadan kullanıcılarınızı anlamanız imkansız. İmkansız derken, elbette kim oldukları ve neye ihtiyaçları olduğu hakkında genel bir fikriniz olabilir, ancak sadakatlerini kazanmak istiyorsanız, sadece bu genel kanaatiniz yetmez.

 • Kullanıcılarınızın kim olduğunu incelemek, onları kazanmanın tek yoludur. Kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi çok umursamazsanız, potansiyel müşterilerinizi onları anlamaya çalışan rakiplerinize kaptırabilirsiniz.
 • Analytics size ‘ancak araştırma nedeni’ verir. Büyük veriler, kullanıcı analitiği ve göstergeler size insanların ne yaptığını söyleyebilir, ancak yalnızca araştırmalar size onların ne düşündüklerini ve neyi neden yaptıklarını söyler. Örneğin, analytics, müşterilerin fiyatlandırma sayfanızadan ayrıldığını söyleyebilir, fakat sadece araştırma bunun nedenini açıklayabilir.
 • Araştırma varsayımları, eğilimleri ve en iyi uygulamaları ortadan kaldırır. Kötü fikirler genellikle tahmin, akıl yürütme, sadece eğilimlere odaklanma gibi faktörlerin sonucunda oluşur. Kullanıcılarınızı dinleyip onların müşteri deneyimlerine odaklanarak yanlış yöne çekilme olasılığınızı düşürebilirsiniz.
 • Araştırma boşlukta plan yapmanıza engel olur. Ekibiniz çok yaratıcı olabilir, ancak ekibinizle ürünlerinizi müşterilerinizin yaptığı gibi deneyimleyemezsiniz. Müşteriler ürününüzü sizi şaşırtacak şekilde kullanabilir ve sizin için belirgin görünen özellikler onları şaşırtabilir. Varsayımlarınızı test etmeyi planlamak ya da reddetmek fazladan zaman, para ve çaba kaybıdır.

Yalın Pazar Araştırmasının Avantajları

Yalın Kullanıcı Deneyimi (Lean UX) tasarımı, müşteri ihtiyaçlarını anlamak ve yeni özellikleri test etmek için hızlı ve etkili araştırma ile sürekli iyileştirme yapılmasına dayanan bir modeldir.

Verimli: Müşterilerinize daha yakın, daha hızlı olmanızı sağlar.
Uygun maliyetli: İşleri başlatmak için pahalı bir pazarlama firması tutmanıza gerek yok.
Rekabetçi: Hızlı, güçlü iç görülerle ürünlerinizi en üst seviyeye yerleştirebilir.

İlgili İçerik: 12 Adımda İletişim Planı Nasıl Hazırlanır?

En Çok Kullanılan 4 Pazar Araştırma Yöntemi

Pazar araştırması yapmak ve müşteri verilerini toplamak için birçok farklı yol var. Bu yüzden kendinizi sadece bir araştırma yöntemiyle sınırlamanız gerekmiyor.

 • Anket

Kullanıcılara web sitenizde ya da e-posta yoluyla iletilebilecek anketler, en sık kullanılan pazar araştırma tekniğidir. Online anketleri bu kadar popüler yapan şey, yapmasının kolay ve ucuz olmasıdır. Hızlı bir şekilde çok sayıda veri toplama işlemi yapmanıza yarar.

 • Mülakat

Mülakatlar, hedef pazarınızın üyeleriyle bire bir görüşmelerdir. Şahsen görüşme mümkün değilse, video konferans çok sağlam bir ikinci seçenektir. Nasıl yürüttüğünüze bakılmaksızın, her türlü görüşme, hedef pazarınızı ve müşterilerinizi anlamada büyük faydalar sağlar. Mülakatları bu kadar popüler yapan şey, doğrudan ideal bir müşteri ile konuşuyor olmanızdır. Onların deneyimleriyle daha fazla empati kazanırsınız.

 • Odak Grupları

Bir şirketin hedef pazarına uyan, özenle seçilmiş bir grup insanı bir araya getirir. Eğitimli bir moderatör, daha derin bilgiler edinmek için ürünü, kullanıcı deneyimini ve pazarlama mesajını çevreleyen bir sohbete öncülük eder. Pazar araştırmasında yeniyseniz, odak gruplarıyla başlamanız sizin için pek doğru olmaz. Odak gruplarını bu kadar tehlikeli yapan şey, grup verilerinizden çarpık bir sonuç çıkma ihtimalinin olmasıdır. Güçlü bir katılımcının grubu etkilemesi ve moderatör yanlılığı vb. sebepler grup verilerinizi etkileyebilir.

 • Gözlem

Bir müşteri gözlem oturumunda, şirketten bir kişi, ideal bir kullanıcının ürünüyle (veya rakipten benzer bir ürünle) ilişki kurmasını izlerken not alır. Gözlemleri bu kadar güçlü yapan şey, odak gruplarının harika bir alternatif olmasıdır. Tek dezavantajı, kafalarının içine girememeniz; bu nedenle gözlem, müşteri anketleri ve görüşmelerinin yerine geçmez.

Pazar Araştırması Nasıl Yapılır? (Yalın bir şekilde)

1- Basit Bir Kullanıcı Personası Oluşturun

Persona kısaca kişiyi tanımlayan tüm özellikleri belirler.

Veriler nasıl elde edilir: Kullanıcılarınızı anlamak için sayfa veya e-postayla gönderilen anketleri ve mülakatları kullanın.

Nasıl doğru yapılır: Sorduğunuz her anket / mülakat sorusu ne olursa olsun, müşteri ile ilgili aşağıdaki soruları cevaplamalıdır:

Onlar kim?
Ana hedefleri nedir?
Bu hedefe ulaşmak için ana engelleri nedir?

Kaçınılması gerekenler: 

 • Çok fazla soru sormayın! Beş veya daha az (tercihen üç)
 • Yaş veya geçmiş gibi tipik demografik sorular sormayın! Bunun yerine, bu kişilerin ürününüz üzerindeki amaçlarına odaklanın.

2- Gözlemsel Araştırma Yapmak

Gözlemsel araştırma, birinin ürününüzü (veya benzer bir ürünü) kullandığını izlerken not almayı içerir.

Açık ve gizli gözlem

 • Açık gözlem, müşterilere ürününüzü kullanmalarını izlemenize izin verip vermeyeceklerini sormayı içerir.
 • Gizli gözlem, kullanıcıları bilmeden çalışmak anlamına gelir. En saf gözlem verilerini sunar; çünkü insanlar izlendiklerini bildiklerinde genellikle farklı davranır.

Yapılması gerekenler:

 • Kullanıcıların her hareketini madde madde not tutun.
 • Her bir eylemin “ne”, “niçin” ve “kimin için” olduğunu gösteren iş akışlarını not edin.

Kaçınılması gerekenler:

 • Açık ya da kapalı, yönteminize bakılmaksızın video veya ses kaydetmeyin. Kaydettiğinizi biliyorlarsa, bu onları gerginleştirir.
 • Onları neden gözlemlemek istediğinizi açıklamayı unutmayın (açık gözlem için). Ürünü geliştirmek istediğinizi söylerseniz, iş birliği yapma olasılıkları artar.

3- Bireysel Görüşmeler Yapmak

Mülakatlalar, hedef pazarınızın üyeleriyle bire bir görüşmelerdir. Derinlemesine her türlü açıklamayı ve endişeyi keşfetmenize izin verir.

Yapılması gerekenler:

 • Bir gazeteci gibi davranın, satış elemanı gibi değil. Şirketiniz ile ilgili konuşmak yerine, insanlara hayatlarını, ihtiyaçlarını, hayal kırıklıklarını ve sizinki gibi bir ürünün onlara nasıl yardımcı olabileceğini sorun.
 • Daha fazla dinleyip, daha az konuşun. Anlatacakları ile ilgili meraklı olun.
 • ‘Neden?’ diye sorun, böylece daha derine inebilirsiniz. Teknik özelliklere girin ve geçmiş davranışlar hakkında bilgi edinin.
 • Sohbeti kaydedin; böylece not almanıza gerek kalmaz ve sohbete odaklanabilirsiniz. Kayıtlı konuşmaları daha sonra tekrar dinleyerek daha iyi sonuçlara varabilirsiniz.

Kaçınılması gerekenler:

 • Yönlendirici ve şaşırtıcı sorulardan kaçının.
 • Gelecek hakkında görüşler sorarken dikkatli olun.

4- Verileri Analiz Edin

Aşağıdaki teknikler, kendinizi kaybetmeden verilere odaklanmanıza yardımcı olur. Unutmayın, yalın pazar araştırmasının amacı, hızlı, eyleme geçirilebilir iç görü bulmaktır.

 • Akış Modeli

Akış modeli, bir sistemdeki bilgi akışını izleyen bir şemadır. Kullanıcıların ürününüzle ve birbirleriyle nasıl etkileşimde bulunduklarına dair basit bir görsel sunum oluşturarak ihtiyaçlarını daha iyi değerlendirebilirsiniz.

 • Yakınlık Diyagramı

Yakınlık diyagramı, büyük resmi daha iyi anlamak için büyük miktarlarda veriyi gruplara ayırmanın bir yoludur. Örneğin, kullanıcılarınıza mesleği hakkında sorular sorarsanız, bireysel cevaplar farklı olsa bile bazı genel temaların oluşmaya başladığını fark edeceksiniz. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, bunları mesleğe göre veya daha genel olarak endüstriye göre gruplandırabilirsiniz.

 • Müşteri Yolculuk Haritası

Müşterilerinizin markanızla ve satış döngüsündeki her adımdaki etkileşimlerini ana hatlarıyla belirtir.

5 Ortak Pazar Araştırması Sorusu

Aşağıdaki sorular, mülakat yaparken kullanıcılarınızı daha derinlemesine tanımanıza yardımcı olacaktır.

1-Sen kimsin ve ne iş yapıyorsun?

Başlamak için harika bir sorudur. Kullanıcı demografinizle (yaş, ırk, cinsiyet, meslek, eğitim vb.) alakalı şeyleri anlamanıza yardımcı olur. Kısa ve daha spesifik sorular daha sonra gelir.

2- Günün nasıl geçiyor?

Bu soru, kullanıcıların günlük yaşamlarını ve karşılaştıkları zorlukları anlamanıza yardımcı olur. Onlarla empati kurmanıza yardımcı olacağı için, satın alma alışkanlıklarıyla ilgili bir şeyle karşılaşabilirsiniz.

3- Hiç [ürün / hizmet türü] satın aldınız mı?

Bu bir “evet veya hayır” sorusudur. Bir ‘evet’ sizi bir sonraki soruya yönlendirecektir.

4- Hangi sorunu çözmeye veya hangi hedefe ulaşmaya çalışıyordunuz?

Bu soru, başarmaya çalıştıkları şeye ve çözümünüz için size neden ödeme yapmak istediklerine  dikkat çekiyor.

5- Beni bu tür bir sorunu çözmek veya bu hedefe ulaşmaya karar verdiğiniz ilk güne götürün.

Kullanıcılarınızın kafasına girmenize ve bir sorunu çözmek için para harcadıkları gün, ne düşündüklerini çözmenize yardımcı olur. Bu soruya vaktinizi ayırırsanız, daha derine inerek anlamak için ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri cevaplayabilmelisiniz.

Bu soruyla neyi ele almak istiyorsunuz? İşte bir kontrol listesi …

 • Bir çözüm bulmak için nereye gittiler?
 • Karar vermek ve satın almak ne kadar sürdü?
 • Karar vermek için kime başvurdular?
 • Hangi alternatifleri düşünüyorlardı?
 • Onları satın almaya ikna eden şey nedir?
 • Satın almalarını engelleyen bir şey var mı?

Önemli: ”Neden?” sorusunu hatırlayın! Kullanıcıların kısa cevaplar yerine anlamlı fikirler sunmalarını sağlayacak sihirli kelimedir.

Pazar Araştırmasında En Sık Sorulan Sorular 

1- Nicel ve Nitel Araştırma Arasındaki Fark Nedir?

Nicel araştırma, “Yıllık maaşınız nedir?” veya “Müşteri hizmetleri deneyiminiz 1-5 ölçeğinde nasıldı?” gibi sayısal bir değerle cevaplanabilecek sorular sorar.

Nitel araştırma, “İş unvanınız nedir?” veya “Müşteri hizmetleri deneyiminizde en çok neyi sevdiniz?” gibi bir sayıya indirilemeyen sorular sorar.

2- Kendi Pazar Araştırmamı Nasıl Yaparım?

Kendi hızlı ve etkili pazar araştırmanızı (1) müşterilerinizi inceleyip (2) kullanıcı personanızı oluşturarak (3) görüşmeler ve gözlemlerle kullanıcılarınızı inceleyerek ve (4) verilerinizi akış modeli, yakınlık diyagramı ya da müşteri yolculuk haritaları ile analiz ederek yapabilirsiniz.

3- Kullanıcı ve Pazar Araştırması Arasındaki Fark Nedir?

Pazar araştırması, potansiyel müşterilere daha geniş bir bakış açısı getirir. Hangi sorunları çözmeye çalışıyorlar, satın alma deneyimleri ve genel talepleri nelerdir? Öte yandan, kullanıcı araştırması, belirli ürünlerin kullanımına (ve kullanılabilirliğine) daha dar odaklanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir