Otelcilik Sektörü İçin Trivago’nun 2020 Tahminleri [Rapor]

Otelcilik Sektörü İçin Trivago’nun 2020 Tahminleri [Rapor]

Bu gün lafı uzatmadan direkt konuya giriyorum. 🙂 Otelleri için yaratıcı fikirler arayanlar buraya…

Trivago raporda, gelişen teknolojiler ve artan misafir beklentileri ile son trendlere ayak uydurmanın önemli olduğunu söylüyor.

İlgili İçerik: Trivago İstatistikleri [2019]

Dijitalin müşteri deneyimini değiştirmeye devam edeceği, konaklama endüstrisinin geleceğinin dijital teknolojilerle güçlendirilmiş olması gerektiği ve geçtiğimiz birkaç yılda olduğu gibi, mobilin endüstriyi etkilemeye devam edeceği vurgulanıyor.

2020’de otel pazarlama stratejisine iz bırakması beklenen teknolojiler ve otelcilik trendleri:

1. Nesnelerin İnterneti (IoT)

Nesnelerin İnterneti (IoT), otelcilik dünyasında ortaya çıkan en büyük teknoloji trendlerinden biri. Akıllı oteller, konukların ve personelin enerji tüketimini daha iyi düzenlemesine, çevre ve sürdürülebilirlik girişimlerini desteklemelerine izin veriyor.

Seyahat ve Konaklama Teknoloji Çözümleri sunan bir firma olan Cognizant, nesnelerin internetinin bir otelde gelir elde etme potansiyeli olduğunu dile getiriyor.

Rapora göre, “Mobil bağlantıya yatırım yapan çok sayıda otel, konukların mobil cihazları yalnızca oda seçimi ve ödeme için değil, havuz ve spa gibi olanakların erişim anahtarı olarak da kullanmasını bekliyor.” Ayrıca IoT destekli beacon teknolojisi, konukların akıllı telefonlarına gerçek zamanlı teklifler göndererek daha fazla satış yapılmasını teşvik ediyor.

2. Yapay Zeka

Birçok otelcinin denediği bir başka teknoloji de yapay zeka (AI). AI, otellerin konuklarla çeşitli şekillerde etkileşimde bulunmasına yardımcı oluyor.

Oracle Hospitality, otel ortamlarındaki AI özellikli cihazların değerinden bahsederken, “Genellikle bir misafirin kaldığı süre boyunca ortaya çıkan sorunları çözme konusunda insani yardım ihtiyacını önemli ölçüde azaltıyor.” diyor.

3. Sanal Gerçeklik

Sanal gerçeklik (VR), otelciler tarafından konuklara etkileyici bir deneyim yaşatmak için dijital ve fiziksel dünyaları harmanlamak için kullanılıyor. Bu teknoloji sadece konukların seyahat deneyimlerini kusursuz hale getirmiyor; aynı zamanda onları eğlendiriyor. Bu da VR deneyimlerini oldukça popüler kılıyor.

Adobe Digital Insights’a göre, “En büyük otellerden en az sekizi bir VR deneyimini test etti.” Bu eğilimin, VR’yi konuk deneyimine dahil etmek isteyen otellerle birlikte büyümesi bekleniyor.

4. Yüz Tanıma

Havaalanlarında yaygın olarak kullanılan bir sistem olan yüz tanıma artık otellerde de kullanılacak. Check-in işlemlerinin hızlandırılmasına yardımcı olan bu sistem, özellikle sık iş seyahati yapanlar tarafından beğenilen bir hizmet olarak gösteriliyor.

Bununla birlikte, bu sistemin veri düzenlemeleri ile ilgili sınırlamaları var. Yüz tanıma teknolojisini otelinize entegre etmeyi planlıyorsanız, öncelikle bölgenizdeki veri koruma yasalarına dikkat etmeniz gerekiyor.

5. Oteller Online Kişiliklerini Tanımlayacak

Tüketicilerin sosyal ağları çok fazla kullanmasıyla birlikte, otellerin de sosyal medyayı benimsemeleri zorunlu hale geldi. Bu kadar rekabetin olduğu bir sektörde, profesyonel otel satış ve pazarlamasında rakiplerin önüne geçmek için otellerin alakalı içerik yayınlamaya ve kendilerini rakiplerinden ayırmaya devam etmeleri gerekiyor. Sadece bununla da bitmiyor, aynı zamanda günlük olarak sosyal medyadaki yorumları izlemeleri, müşteri sorunlarına ve geri bildirimlere anında yanıt vermeleri gerekiyor. Sonuç olarak otellerin dijital pazarlama kampanyalarını ve dijital süreçlerini çok iyi yönetmesi gerekiyor.

6. Gezginler Kültürel Açıdan Sürükleyici Deneyimler Arayacak

”Bir otele nasıl müşteri çekilir?” sorusuna en güzel yanıt raporun bu bölümünde verilmiş.

Tüketici ilgisi değişiyor. Bugünün gezginleri farklı deneyimler istiyor. Skift’e göre, yüksek gelirli gezginlerin %67’si paralarını daha güzel bir otel odasından ziyade faaliyetlere harcıyor.

Geçtiğimiz birkaç yılda niş özellikler yükselişe geçti. Gezginleri cezbetme arayışında olan oteller, benzersiz konuk deneyimleri sunarak kendilerini niş tesislere dönüştürdü. Artık rahatlamayı sağlayacak kaçışlar, macera dolu tatiller vb. gibi özel hizmetler sunuluyor.

2020’de, özellikle yerel deneyimlerden hoşlanan müşteri tabanının yükselişe geçeceği öngörülüyor.

Bu sektörde başarılı olmak için otellerin misafirleri için kişiselleştirilmiş deneyimlerin yanı sıra heyecan verici yerel tasarımlar da tasarlamaları gerekiyor. BCG, “2024 itibariyle, kişisel ve deneyimsel lüks harcamalarının 1.260 milyar Euro olacağını tahmin ediyor. 2015 yılında bu rakam 845 milyar Euro idi.

Cvent, ziyaretçiler için ilgi çekici yerleri listelemek yerine niş güzergahlar oluşturmanızı öneriyor. Gezmeyle birlikte; yiyeceklerin, bölge kültür ve mirasının da ziyaretçilerin ilgisini çekmek için önemli bir rol oynayacağı ifade ediliyor.

Yerel deneyimler sağlamak için, otellerin genel menülerine daha otantik ve ilginç yerel yemekleri de dahil etmesi öneriliyor. Ayrıca, yerel, taze ve sağlıklı malzemeler kullanılarak geleneksel tarifler yapılması, yemek etkinlikleri veya mutfak turları düzenlemek, yemek kursları veya gösterileri düzenlemek de işin farklı bir boyutunu oluşturuyor.

Son olarak, ortak alan ve otel odalarında bölgesel unsurlar ve sanat eserleri kullanarak olaya daha fazla otantiklik katılması öneriliyor.

7. Oteller Sürdürülebilirliği Benimseyecek

Oteller kurumsal sosyal sorumluluk çabaları ile güven inşa etmek için sürdürülebilirlik misyonlarını geliştirecek.

Cognizant’a göre, “Konuklar, banyo havlularını yeniden kullanarak ve daha az yatak çarşafı değişikliği talep ederek sürdürülebilirlik için kendi paylarına düşeni yapmaya gittikçe daha fazla heves gösteriyor.”

Otellerin dikkate alacağı yeşil kampanyalar ise: Küresel karbon emisyonuna uyumluluk, atıkların azaltılması, plastik kullanımının azaltılması ve su tasarrufu. Ayrıca otel tesislerini dijitalleştirecek olan akıllı binalar da, daha düşük enerji maliyetleri sağlayacak.

8. Oteller Doğrudan Rezervasyonlara Odaklanacak

2020’de, oteller doğrudan rezervasyonlarını artırmak için markalarına ve müşteri sadakati oluşturmaya daha fazla zaman, para ve çaba harcayacak.

Trivago ve Phocuswright’ın Bağımsız Konaklama Piyasası çalışması, otelcilerin doğrudan satış yapmasının ne kadar önemli olduğunu ortaya koydu. Bu yüzden öncelikle iyi tasarlanmış bir web sitesi ve kaliteli bir rezervasyon motoru oluşturmaya odaklanmanız gerekiyor.

Responsive (uyumlu) tasarıma sahip optimize edilmiş bir web sitesi, ziyaretçilerinize iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatırken, siteye verimli bir rezervasyon motorunu dahil edildiğinde, online ziyaretçilerinizi otel müşterilerinize dönüştürmenize ve doğrudan rezervasyon yapmanıza yardımcı olur.

Ek olarak, gezginlerin sizi fark etmesini ve doğrudan sizden rezervasyon yaptırmasını sağlamak için markanızı tanıtmanız gerekiyor. Otel pazarlamasını sosyal medya kampanyaları ve e-posta kampanyaları ile yapmanız, otelinizin online itibarını güçlenmesine, sadık konuklarla güçlü ilişkiler kurmanıza ve önemli SEO içeriği oluşturmanıza yardımcı olur. Ayrıca, yeni müşterilerin yanı sıra sadık müşterilere ödüller ve indirimler sunmak, onları yeniden web sitenize çekmenizi sağlar.

2020 için bir başka önemli eğilim, meta arama pazarlaması. Trivago ve Phocuswright’ın çalışması, metasearch’ün büyümeye devam edeceğini çünkü bağımsız otellerin doğrudan rezervasyonlarını büyütme çabalarını güçlendirdiğini belirtti. Otelinizi bir meta arama motorunda listelemek, görünürlüğünüzü artırır ve online pazarda ulaşılabilir olmanızı sağlar.

Not olarak düşeyim. Tripadvisor  gibi Trivago da en büyük otel meta-arama motorlarından biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir