Online Testler Web Trafiğinizi Nasıl Artırır?

Online Testler Web Trafiğinizi Nasıl Artırır?

Apple mı Samsung mu?

Soru çok basit ama her iki tarafa da bağlı bir topluluk olduğu için hemen dikkat çekiyor ve herkes sanki savaştaymış gibi tarafını belli etmek istiyor.

Yukarıdaki örnek çok klasikti ama şunu söylemeliyim ki, insanlara bir soru sorduğunuzda ve bunu eğlenceli şekilde yaptığınızda, mutlaka karşılığını alıyorsunuz. Birazdan paylaşacağım istatistikleri gördüğünüzde, kesinlikle siz de web siteniz için online testlerden yararlanmak isteyeceksiniz.

İnteraktif içerik çeşitlerinden biri olan ve yurtdışında ”quiz marketing” olarak adlandırılan, online testlerden oluşan içerikler, insanlar tarafından fazlasıyla talep görüyor. Ülkemizde de Onedio.com’un bu kadar tutulmasının arkasındaki sebeplerden biri de, aslında bu tip içeriklere fazlasıyla yer vermesi.

onedio test

Peki neden bu tip içerikleri seviyoruz?

1- İnsalar kim olduğu hakkında bilgi edinmeyi seviyor

”Hangi çalışan tipi sizi yansıtıyor?” 

Bu şekide hayatımıza dair bize fikir veren testleri görünce, hemen büyük bir heyecanla doldurmak istediğinizi düşünüyorum. Aynı şekilde Wisconsin Üniversitesi’nde sosyolog olarak göre yapan Christine Whelan da: ”İnsanlara kendileri hakkında sorular yönelttildiğinde ve bu sorular sonucunda hayatları ile ilgili sonuçlar gördüklerinde kendilerini iyi hissediyor.” diyor.

buzzfeed istatistik.001

2- İnsanlar karşılaştırma yapmayı seviyor

”Hangi erkek tipi sizi yansıtıyor?”

”Hangi çizgi film karakterisiniz?”

”İstanbul’un hangi semti sizi yansıtıyor?”

Yukarıdaki örneklerde olduğu gibi birçok testle karşılaşmış ve bunları çözmüşsünüzdür. Çünkü test sorularında yaptığınız seçimlerin sizi gerçekten doğru sonuçlara götürüp götürmediğini merak ediyorsunuz.

Bir de marka olarak insanlara istedikleri sonuçları verdiğinizi düşünseniz ya… Eminim sabaha kadar sitenizdeki bütün testleri çözmeye devam edecek bir kitle oluşturabilirsiniz.

buzzfeed quiz

3- Online test sonuçları sosyal medyada paylaşılarak viraliteyi artırıyor

İnsanlar çözdükleri testlerin sonuçlarını sosyal medya üzerinden paylaşmaya bayılıyor. Eee tabi haklılar. ” Hangi ünlü size benziyor?” testinin sonucu, Adriana Lima çıkan biri tabi ki bunu paylaşmak isteyecektir. Bunu görenler de, hemen o testi çözmek için işe koyulacaktır. Bu nedenle sosyal medya üzerinden reklam verirken, hazırlayacağınız testlere de reklam denemesi yapmanızda fayda var. Zaten viral olarak yayılmaya müsait olan testler, reklamla desteklendiğinde geri dönüşü çok fazla olabilir.

online test

4- Test sonuçları insanlara iyi hissettiriyor

” Ölüm gününüz ne zaman?” testleri de dahil olmak üzere (çok ileri tarihleri gösterdiği için) çözdüğünüz herhangi bir testin sonucunun olumsuz çıktığını hatırlıyor musunuz? Muhtemelen hatırlamıyorsunuzdur. Bu yüzden insanların web sitenizde daha fazla zaman geçirmesi için mutlaka bu testlerden yararlanmanızda fayda var.

Unutmayın insanlar kendilerine fayda sağlayan ve iyi hissettiren içeriklerden hoşlanıyor!

2 yorum “Online Testler Web Trafiğinizi Nasıl Artırır?

  1. Uzun süredir blogunuzu takip ediyorum. Sunduğunuz bilgiler oldukça işime yarıyor. Blogda test yayınlamak güzel bir fikir. Bu yöntemi denemek istiyorum. Testleri direk kendi sitemden olusturmak istiyorum. Başka bir kaynaktan çekmek iyi olmaz heralde. WordPresste bunu yapabileceğim bir eklenti biliyor musunuz? Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir