Online Mağazacılık Nasıl Geliştirilir?

Online Mağazacılık Nasıl Geliştirilir?

Online Mağazacılık Nasıl Geliştirilir?

Online mağazacılıkta başarıya ulaşmanız için bazı anahtar noktalar var. Tabi kuru kuruya önemli noktaları bilmekle işler hallolmuyor. Bu önemli noktaları müşteri deneyimleriyle birlikte harmanlayıp, A/B testi uyguladıktan sonra başarıya giden yolda önemli adımlar atabilirsiniz.

Neden mi?

Çünkü A/B testi olmadan sizin için en uygun sonuçları bulamazsınız. Bu nedenle sürekli kendinize uygun farklı seçenekleri denemeli ve başarınızın geri dönüşünü ölçmek için analitik programlarından birini kullanmalısınız. Analiz yaptığınızda, yaptığınız şeyin işe yaradığını görüyorsanız, stratejinizi genişleterek devam etmenizde fayda var. Yok eğer başarısızsanız, daha farklı yollar denemelisiniz.

Ben bu işte yeniyim, ne gibi yollara başvurabilirim diyorsanız; online mağazacılığı geliştirmeniz için uygulamanız gereken temel kurallar şöyle:

1- Bireysel ürün içeriği

Bireysel ürün içeriği; her ürün için birincil ve alternatif görüntüler, açıklamalar, teknik özellikler, fiyatlandırma detayları, kullanılabilirlik, üretildiği ülke ve ürünün üreticisini  içerir. Bu çok temel bir bilgi ama alışverişin yanı sıra arama motoru optimizasyonu içinde fazlasıyla önemli olduğu için ilk adımınız mutlaka bu olsun.

2- Ürün Kategorileri

Çoğu mağaza benzer ürünler satıyor. Bu yüzden birçok rakibinizle aynı ürünlere sahip olduğunuz için sunumunuz çok önemli. Ürünleri yan yana gruplanmış olarak ya da bir liste şeklinde mi sunmalısınız? Kaç ürün için bir kategori oluşturmalısınız? Ürünlerin alt kategorileri olacak mı? Bu ve bunun gibi soruları cevaplayıp, ürünlerinizi bu şekilde kategorize etmelisiniz.

3- Mağaza Sayfaları

Bir online mağaza alışveriş sayfasında: anasayfa, ürün kategori sayfaları, ürün liste sayfaları, arama sonuç sayfaları, ürün detay sayfaları, açılış sayfaları, alışveriş sepeti, kayıt, çıkış, bilgi sayfaları ve karşılaştırma sayfaları mevcuttur.

Eğer çok kötü bir arama sonuç sayfanız ve ürün detay sayfanız varsa, mağazanızdan alışveriş yapan insanların zamanla azaldığını görmeniz sizin için hiç de şaşırtıcı olmasın.

Tüm sayfalarınızı mağazanızda alışveriş yapan insanların alışkanlıklarına göre yeniden tasarladığınızda ise, sonuçların kesinlikle istediğiniz gibi olacağından şüpheniz olmasın.

4- İlgili Ürünler

Bir müşterinin satın alacağı ürünle ilgili ürünlerin, ürün detay sayfasında satın alınacak ürünle birlikte çıkması gerekir. Bu ürünler benzer ürünler olacağı gibi tamamlayıcı ürünlerde olabilir.

5- Alternatif Ürün

İlgili ürünlerin aksine alternatif ürünler genelde müşteriyi satın almak istediği maldan daha pahalı bir ürüne yönlendirir.

6- Karşılaştırma Özellikleri

Seçilen ürünle diğer ürünleri karşılaştırmak, müşterilerin daha sağlıklı seçimler yapmasını sağlar ve mağazanızdan mutlu olarak ayrılmasında yardımcı olur.

7- Değerlendirme ve Yorum

Değerlendirme ve yorum, online mağazacılıkta neredeyse tüm web sitelerinde bulunan bir özellik. Eğer mağazanıza gelen insanlara bu özelliği sunmuyorsanız, o kişinin başka bir yerden alışveriş yapması muhtemel. Çünkü online alışveriş yapan insanların çoğu bir ürün almadan önce diğer insanların yorumlarından faydalanıyor.

8- Mağazanızı Ziyaret Edenlere Sorular Sorun

Mağaza yetkilileri ve alışveriş yapan insanlar arasında soru-cevaptan oluşan diyaloglar yeni trend haline gelmiş bir özellik. Bu nedenle her ürün için bir konu başlığının bulunacağı bir forum oluşturmak, lehinize sonuçlar doğurabilir.

9- Yakınlaştırma ve Döndürme Özelliği

Ürünlere daha yakından bakmak için yakınlaştırma ve döndürme özelliği oldukça yararlı bir fonksiyon.

10- Ürün Konfigüratörü

Ürün konfigüratörleri giderek daha popüler hale geliyor.

Peki ürün konfigüratörü nedir?

Sıfırdan bir ürün yaratmak veya mevcut üründen yeni ürünler geliştirmek isteyen tüketicilerin kendi ürünlerini tasarlaması için kullanılan bir özellik.

11- Promosyon Teklifleri

Ücretsiz kargo, ürün indirimi, bir ürün alana diğer ürün bedava gibi promosyon teklifleri, tüketicileri fazlasıyla memnun eder.

11- Fiyatlandırma

Tüketicilerin en önem verdiği konulardan biri fiyat. Bu yüzden tüketicilere aynı ürünü diğer online mağazalardan daha ucuza sattığınızı kanıtlamanız gerekir. ‘Bizim fiyatımız’ vurgusunu ön plana çıkarmanız ve tüketicinin edeceği tasarrufu göstermeniz gerekir.

12- Promosyon kategorileri

Ürünler için yaptığınız sezonluk indirimleri; e-mail, sosyal medya ve reklamlar aracılığıyla insanlara duyurmalısınız.

13- Promosyon afişleri (Promotional Banner)

Haftalık özel indirimler, ücretsiz kargo veya sadakat programlarını bannerlar sayesinde sitenizin en görülen yerlerine yerleştirmeniz, insanları alışveriş yapmaya teşvik edecektir.

14- Ücretsiz Kargo

Ücretsiz kargo online alışverişlerde oldukça önemli bir fonksiyon. Bu yüzden ücretsiz kargo edilecek ürünler, ürün detay sayfalarında veya alışveriş sepetinde mutlaka insanlara hatırlatmalısınız.

15- Sosyal Medya

Belirli ürün kategorileri veya öğeler üzerindeki yorum ve tweet’lerden yararlanın. İnsanlar özellikle arkadaşları ve akranlarının ürünler hakkında ne düşündüğünü duymaya bayılıyor, bunu asla unutmayın.

Kaynak: GIF

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir