Online İtibar Nasıl Kontrol Edilir?

Online İtibar Nasıl Kontrol Edilir?

Potansiyel müşteriler bir ürün veya hizmeti denemeden önce, başka insanların fikirlerini görmek için internette birçok araştırma yapar. Nielsen’in yaptığı son iki araştırmada bu durumu kanıtlar nitelikte. Araştırmaya göre, tüketicilerin yüzde 85’i yerel işletmeler hakkında bilgi almak için interneti kullanıyor ve bu tüketicilerin yüzde 70’i bu yorumlara itimat ediyor. İşte bu yüzden işletme sahiplerinin online itibarlarını kontrol altına alması çok önemli.

Online itibarınızı kontrol altına almak için yapılması gerekenler:

1- Dürüst bir inceleme için müşterilerinize sorular sorun

Gerçek müşterilerden gerçek ip uçları toplayın. Sitenize kayıtlı olan müşterilerinizden kullanıcı deneyimleri hakkında bilgi isteyin. Topladığınız bilgiler doğrultusunda, negatif olan yönleriniz de tekrar yapılanmaya gidin.

2- Sosyal medyaya karşı takıntılı olmayın

Birçok işletmenin yaptığı iş doğrultusunda Facebook veya Twitter üzerinde fazla zaman geçirmesine gerek yoktur. Eğer bir pastane işletiyorsanız, günün lezzetlerini Facebook sayfanızda paylaşabilirsiniz. Çünkü insanların ürünleriniz hakkında konuşması, yaptığınız iş açısından oldukça önemlidir.

Eğer zincir ve çivi fabrikası işletiyorsanız, sosyal medya sizin için o kadarda gerekli değildir. Bu yüzden sosyal medyayı bir takıntı haline getirerek, gereksiz paylaşımlarda bulunmayın. Sadece iş logonuzun ve iletişim bilgilerinizin bu platformlarda dijital bir kartvizit olarak kullanın.

3- Düşmanca eleştirilere cevap vermeden önce düşünün

Şirketinize karşı yapılmış düşmanca bir eleştiriye cevap vermeden önce derin bir nefes alın ve vereceğiniz cevabı dikkatlice düşünün. Çünkü vereceğiniz cevap doğrultusunda, eleştiri yapan kişi yaptığı eleştirinin dozunu dahada arttırabilir ve bu şekilde diğer insanları etkileyebilir. Bu yüzden eleştiriye cevap vermeden önce, buna sebep olan şeyin kaynağını iyice öğrenin, yapılabilecekleri düşünün ve ondan sonra eyleme geçin.

4- Google Alert ayarlarınızı ayarlayın

Küçük işletmeler Google Alert’ten fazlasıyla yararlanabilir. Çünkü Google Alert şirketiniz veya ürünleriniz hakkında neler söylendiğini öğrenmek, rakip kuruluş veya sektör hakkında güncel bilgilere sahip olmak vb… işler için kullanılır. Bu bilgilere sahip olup ona göre önlem almanın yolu ise, Google Alert’ten geçiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir